Agorafobi Belirtileri Nelerdir?

Agorafobi Belirtileri Nelerdir? Agorafobi Nasıl Tedavi Edilir? Agorafobi nasıl teşhis edilir? Hakkında merak ettiğiniz,her şeyi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Agorafobi Belirtileri Nelerdir? Agorafobi Nasıl Tedavi Edilir?

Agorafobi Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Agorafobi Belirtileri Nelerdir

Belirli bir yerde kapana kısılma veya kaçamama gibi irrasyonen vede yoğun korkuyla karakterize edilen ciddi anksiyete bozukluğuna agorafobi denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için agorafobi nasıl teşhis edilir? vede agorafobi nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevapları ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Agorafobi belirtileri nelerdir?

Kaygı bozukluğu olarak bilinen agorafobi, kişi bildiği ya da güvenli olduğunu düşündüğü ortamlardan ayrılmaktan korkmaktadır. Bu rahatsızlığı olan kişiler, şiddetli vakalarda evini tek güvenli ortam olarak görmektedir. Günlerce, aylarca hatta yıllarca evlerinden çıkmaktan kaçınmaktadır. Rahatsızlığa sahip olan kişiler, genellikle alışveriş merkezleri, toplu taşıma araçları vede açık yerler ya da kapalı yerler gibi hemen kaçışın zor olabileceğini düşündükleri yerlerde bulunmaktan korkarlar. Özellik ile panik bozukluğu bulunan kişilerde bu durum yaygındır. Araştırmalara göre ise, agorafobili kişi panik bozukluğu kronik olma eğiliminde iken, agorafobisiz panik bozukluğu aşamalar halinde gelip geçme eğilimindedir. Yazımızın devamına giderek agorafobi nedenleri ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Agorafobi Nasıl Tedavi Edilir?

Agorafobi Nedenleri

Agorafobi, kaçısın zor olduğu ya da erişilmesinin zor olabileceği durumlar da yoğun korku vede endişeyi tetikleyebilmektedir. Korku vede endişe yaratan durumların ya da yerlerin yaygın örnekleri arasında bankada ya da süpermarket kasasında sıra beklemek, tiyatro ya da sınıfta uzun sıranın ortasında oturmak vede otobüs ya da uçak gibi toplu taşıma araçlarını tercih etmek yer almaktadır. Bu rahatsızlığı olan kişilerde korkuyu tetikleyebilecek durumlar; evden uzakta olmak, açık vede uzak alanlar, kalabalık ya da kapalı alanlar gelmektedir.

Bu hastalığa neyin neden olabileceğine dair, bir takım teoriler bulunmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmemek ile birlikte biyolojik, psikolojik vede çevresel faktörlerin etkileşiminden kaynaklandığına inanılmakta. Mesela aşırı içe dönüklük, agorafobi teşhisi olasılığının artması ile ilişkilidir. Kaçınan, bağımlı vede ilgili kişilik özelliklerine sahip kişilerde de agorafobi gelişme olasılığı daha yüksek olabilmektedir. Agorafobinin birincil semptomu, kaçışın zor ya da kaçınılmaz olabileceği belirli durumlar ile ilgili duyulan endişedir. Agorafobisi bulunan kişilerde kaygıya neden olan yaygın bazı durumlar vardır. Kaygı, vücudu çeşitli biçimlerde etkileyebilmektedir. Her insan kaygıyı çok farklı biçimde deneyimleyebilmektedir. Nitekim agorafobi ile ilişkili bir çok semptom bulunmaktadır.

Agorafobi Nasıl Tedavi Edilir?

Agorafobi Belirtileri

Kalabalık,
Sırada beklemek,
Restoranlar,
Sinema salonları,
Randevular,
Toplu taşıma kullanmak,
Sırada beklemek,
Yüksek kalp atış hızı,
Uyku bozukluğu vede yorgunluk hissi,
Bir korku ya da dehşet duygusu,
Aşırı terleme,
Ağız kuruluğu,
Nefes almada zorluk,
Konsantrasyon bozukluğu,
Göğüs ağrısı,
Ölüm korkusu,
Yutma güçlüğü,
Mide bulantısı vede ishal,
Bayılacağı hissine kapılmak,
Baş dönmesi,
Mevcut durumdan kaçma dürtüsü,
Titreme.

Agorafobi de tedavi için bir kişinin yaşadığı, spesifik semptomlara vede bunların ne kadar ciddi biçimde etkilendiğine bağlıdır. Tedavi de basit yaklaşımlar ise; gevşeme teknikleri, egzersiz, gelişmiş uyku hijyeni, stres faktörlerini belirleme, ortadan kaldırma vede doğal destek grupları ile zaman geçirmeyi içermektedir. Tüm bu durumlar semptomları hafifletebilmektedir. Kişinin de yaşam kalitesini artırabilmektedir.

Agorafobi teşhisi için uzman hekim, hastaya bazı sorular sormaktadır.

Bu belirtileri ilk ne zaman fark ettiniz?
Sizi endişelendiren hangi belirtileriniz mevcut?
Belirtilerin şiddeti, en çok hangi durumlar da artış gösteriyor?
Belirtileriniz sosyal hayatınızı nasıl etkiliyor?
Belirtilerin şiddetini artıran veya azaltan faktörler nelerdir?
Herhangi bir tıbbi durum teşhisi konuldu mu?
Kendinize zarar vermeyi hiç düşündünüz mü?
Alkol ya da eğlence amaçlı uyuşturucu kullanıyor musunuz? Ne sıklıkla?
Daha önce psikolojik rahatsızlıklarınız için tedavi gördünüz mü?
Belirtilerinizi tetikleyeceğinizden korktuğunuz için herhangi bir durumdan ya da yerden kaçınıyor musunuz?

Agorafobi Belirtileri Nelerdir, agorafobi tedavisin de, hastaların korkuları nedeni ile randevularına gitmek de zorlanmaları nedeni ile tedavi karmaşıklaşabilmektedir. Bundan dolayı da bazı terapistler ilk seansları yapmak için agorafobik bir hastanın evine gidebilmektedir. Eğer ki sizin de agorafobi belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Agorafobi belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da agorafobi nedir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pişmiş Makarna Bozulur Mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed