Ağrıya Sıcak Mı Soğuk Mu Uygulanmalı?

Ağrıya Sıcak Mı Soğuk Mu Uygulanmalı? Ağrıya Sıcak İyi Gelir Mi? Ağrıya soğuk iyi gelir mi? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Ağrıya Sıcak Mı Soğuk Mu Uygulanmalı? Ağrıya Sıcak İyi Gelir Mi?

Ağrıya Sıcak Mı Soğuk Mu Uygulanmalı
Sayfa İçeriği: Ağrıya Sıcak Mı Soğuk Mu Uygulanmalı

Ağrıları tedavi etme de vede azaltmada uygulanacak en kolay yöntem ve etkilenen eklemleri ısı ya da soğuk uygulamak etkili olmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için ağrıya soğuk iyi gelir mi? ve ağrıya sıcak iyi gelir mi? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Ağrıya sıcak mı soğuk mu uygulanmalı?

Kireçlenmiş ekleme ısı uygulamak kasları gevşetebilmektedir. Eklem yağlanmasını teşvik edebilir vede ağrıyı önleyerek rahatlık hissi sağlar. Isı terapisi kas vede eklem sertliğini hafifletmek, aktivite öncesi eklemlerin ısınmasına yardımcı olmak ya da kas spazmı hafifletmek için de tercih edilebilir. Sıcaklık kaslardaki kan damarlarının genişmesine neden olmaktadır. Bu durum hem oksijen, hem de besin maddelerinin kaslara akışını arttırmaktadır. Bu durumda iyileşme yönünde olumlu etki yaratmaktadır. Eklemlerdeki kıkırdak hasarları, bu şekilde onarılamaz. Çünkü kıkırdak dokusu direkt kan damarı ile beslenen doku değildir. Yalnız ısı eklemin diğer hasar görmüş dokularının tamir olmasına yardımcı olur. Sıcaklık eklem sıvısının uyarılmaısnı vede üretiminin artmasını da sağlamaktadır. Eklemin ısıtılmasından sonra, hafifçe bükülmesi eklem sıvısını vede besin maddelerini eklem dokusuna doğru girişini artırmaktadır. Sıcaklık hem rahatlatıcıdır, hem de ciltteki duyu reseptörlerini uyarır vede ağrı sinyallerinin beyne iletimini azaltmaktadır.

Soğuk uygulama ise şişliği, iltihabı, kireçlenmeye vede aktiviteye bağlı ağrıyı azaltabilmektedir. Bir çok akut yaralanmanın tedavisinde tavsiye edilir. Ucuz vede etkili tedavi yöntemidir. Soğuk kaslardaki kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu nedenle kan akışını azaltır vede iltihaplanmayı hafifletir. Eklem sıvısının üretimini yavaşlatarak aşırı vede anormal sinovyal eklem sıvı miktarını azaltıp rahatlamaya neden olmaktadır. Eklemin soğutulması, ciltteki duyu reseptörlerini uyararak vede ağrı sinyallerinin beyne iletimini azaltmaktadır. Yazımızın devamına giderek ağrıya sıcak iyi gelir, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Ağrıya Sıcak İyi Gelir Mi?

Sıcak Mı Soğuk Mu Uygulamak Ağrıya İyi Gelir?

Ağrı tedvisi aslında profesyonel bir yaklaşım gerektirmektedir. Eklem şişmiş, ısısı artmış ya da yara açılmış ise, sıcak uygulama kullanılmamalı. Bu durumlarda, şişliği azaltmak için, genellikle buz ya da soğuk paket iyi gelmektedir. Şu durumlarda sıcak uygulama tercih edilememelidir.

Ağır bilişsel bozukluk,
Dermatit. Yani cilt lezyonları olanlar,
Açık yara,
Derin ven trombozu. Yani damar tıkanıklığı,
Kalp hastalığı ya da hipertansiyonu olanlar,

Şu durumlarda soğuk uygulama tercih edilememelidir.

Soğuk alerjik durumlar,
Raynaud sendromu olanlar,
Felç veya bozulmuş hissetme alanları.

Sıcak uygulama süresi, ağrının bulunduğu alana göre değişkenlik gösterir. Tedavinin etkili olması adına, ısının etkilenen kaslara vede eklem dokularına nüfuz etmesi lazım. Ayak bileği, dirsek gibi cildin yakın eklemler daha kısa süre yani 15 ila 20 dakika gerektirirken kalça, omuz vede bel gibi derinde bulunan eklemler için daha uzun süreli yani 30 dakika uygulama gerektirmektedir.

Soğuk uygulama bir defa da en fazla 20 dakika boyunca, bir buz ya da soğuk paket uygulanmalıdır. Yalnız bu işlem 24 saat içinde 8 ya da 10 kata kadar gün boyunca tekrarlanabilmektedir. Burada önemli nokta, uygulama yöntemidir. Doğrudan cilde buz ya da başka bir soğuk kaynak uygulanması teninize zarar verebilmektedir. Soğuğun direkt teması sonrası buz yanığı diye tabir edilen hadisenin gerçekleşmesi için 1 ila 2 dakika yeterli olmaktadır. Cildin zarar görmesini engellemek adına, bazı önlemler alınabilir. Buz vede cilt arasında bir havlu, ayak için ince bir çorap ya da başka koruyucu bariyer kullanılabilmektedir. Hiçbir zaman soğuk tedavi cilt için acı verici olmamalıdır. Yani çok uzun süreler tutulmamalıdır. Soğuk tedaviyi bir seferde en fazla 15 ya da 20 dakika ile sınırlandırınız.

Ağrıya Sıcak Mı Soğuk Mu Uygulanmalı, eğer ki sizin de ağrıya sıcak mı soğuk mu uygulanmalı, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ağrıya sıcak mı soğuk mu uygulanmalı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ağrıya sıcak mı soğuk mu uygulanmalı, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Evde Öksürük Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed