Evde Öksürük Nasıl Geçer?

Evde Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğe Ne İyi Gelir? Evde doğal yollarla öksürük tedavisi, hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda hazırladık.

Evde Öksürük Nasıl Geçer? Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Evde Öksürük Nasıl Geçer
Sayfa İçeriği: Evde Öksürük Nasıl Geçer

Öksürük kimi zaman, oldukça şiddetli olabilmektedir. Bazı yöntemleri evde deneyerek, gün boyu süren öksürüğünüze iyi gelebilir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için evde doğal yollarla öksürük tedavisi ve öksürüğe ne iyi gelir? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Evde öksürük nasıl geçer?

Öksürük, bazı durumlarda, kişinin hayat kalitesini düşürebilecek derecede çok rahatsız edici durumlara kadar ulaşabilmektedir. Bitki çayları, bazı sebze vede meyveler öksürük için tercih edilebilir. Öksürük alerjik reaksiyon olabileceği gibi, bir sağlık sorunununda habercisi olabilmektedir. Sürekli olarak geçmek bilmeyen öksürük şikayeti için vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmanızda yarar var. Yazımızın devamına giderek evde öksürük nasıl geçer, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Evde Doğal Yollarla Öksürük Tedavisi

Tozlu vede kirli ortamları sık sık havalandırınız. Eğer ki havalandırma imkanı bulunmuyorsa maske kullanınız ve yarım saatte bir hava almaya çıkınız.
Evde rutubet vede nem oluşumu öksürüğü tetiklemektedir. Bu nedenle evi iki saate bir havalandırınız.
Öksürük oluşumunu önlemek adına, dengeli beslenmeye dikkat ediniz.
Sigara tüketimini azaltınız vede sigara içilen ortamlarda durmayınız.
Öksürüğü kesmek adına limon vede C vitamini yüksek besinler tüketilmelidir.
Parfümler vede kokulu banyo spreyleri gibi, kapalı alan hava kirleticilerinin kullanımından kaçınmak, öksürüğün kontrolüne yardımcı olmaktadır.
Kalorifere ıslak havlu koyarak veya buhar makinesiyle oda havasını nemlendirmekte öksürüğü geçirmeye yardımcı olabilir.
Sıcak duş öksürüğün azalmasına katkı sağlamaktadır.
Kahvaltıdan önce vede yatmadan önce 1 tatlı kaşığı balın üzerine limon sıkınız vede tüketiniz.
Uyku saatlerinizi düzene sokunuz.
Boğaz ağrılarını giderecek bazı kürler uygulanmalı. Özellikle de tahin vede pekmez karışımı da öksürüklerin önüne geçebilmektedir.

Yemeklerden sonra, nefesinizi açmak için naneli şeker kullanabilirsiniz.
Bal, boğaz öblrsini kaplayarak tahrişi azaltır vede öksürüğün yatışmasına yardımcı olmaktadır.
Açık hava yürüyüşleri yapınız. Gün içinde rahatlatıcı egzersizler yapmaya özen gösteriniz.
Sıcak bitki çayları içmek de, boğazı yatıştırmaktadır.
Pastiller öksürüğün azalmasına yardımcı olmaktadır.
Bol sıvı alımı, kış aylarında mukoza membranlarında gelişebilek kuruluğu önlemektedir.
Geniz akıntısı nedeni ile, ortaya çıkan öksürükte bol sıvı tüketimi akıntının yoğunluğunu azaltarak tahriş edici özelliğini en aza indirmektedir.
Öksürğü kesmek adına, bol bol sıcak içecekler tüketebilirsiniz.

Evde Öksürük Nasıl İyileşir?

Sıcak duş, alerji vede astımdan kaynaklanan öksürüğe iyi gelir. Kaynayan suyun içerisine bir miktar nane aromalı vazelin koyarak buhar banyosu yapınız. Bronşları açarak öksürüğü kesmektedir. 1 soğaını 4’e bölerek, 1 bardak su ilave ederek kaynatınız. 5 dakika kaynadıktan sonra, altını kapatık biraz soğumasını bekleyiniz. İçebileceğiniz ılıklığa geldiğinde suyunu süzdürüp bardağa koyunuz. İçine 1 tatlı kaşığı bal koyunuz ve karıştırıp tüketiniz. Bu yöntem sayesinde kısa sürede öksürüğünüz geçecektir.

Turpun içerisini, bir miktar oyunuz vede dibini deliniz. Sonra turpu bardağın içerisine yerleştiriniz vede içerine bal ilave ediniz. Turpu o şekilde ertesi güne kadar bekletiniz vede bardağa damlamış olan balı tuketiniz. 1 bardak kaynar suyun içine, 1 dış sarımsak vede 2 adet tarçın ilave ediniz. 5 dakika demlendikten sonra içiniz. Bu sayede öksürüğünüz hemen geçecektir.

Süt ile evde öksürüğü geçirmek için; 1 Bardak sütü kaynatınız. Kaynayan sütün üzerine 1 çay kaşığı karabiber serpiştiriniz ve bekletmeden tüketiniz. Karışımı tatlandırmak için de, bal ilave edebilirsiniz.

Elma çayı ile evde öksürüğü geçirmek için; Elma kabuğu, ıhlamır vede 2 bardak suyu bir kdın içine koyunuz vede kaynatınız. Daha sonra karışımın içine 1 adet tarçın çubuğu vede yarım limon sıkınız. Karışımı soğumadan tüketiniz.

Kuşburnu çayı ile evde öksürüğü geçirmek için; Kuşburnu vede 1 bardak suyu kaynatınız. İçine toz zencefil ilave ederek sıcak olarak tüketiniz.

Evde Doğal Yöntemlerle Öksürük Nasıl Geçer?

Zencefil çayı ile evde öksürüğü geçirmek için; Toz zencefil vede 1 tatlı kaşığı balı karıştırarak macun haline getiriniz. Hazırlamış olduğunuz macunu yemeklerden sonra tüketiniz.

Zencefilli tarçınlı çay ile evde öksürüğü geçirmek için; 3 halka taze zencefil, 8 adet çubuk tarçın, 8 adet karanfil, 1 adet limon, 1 buçuk litre su, 1 kaşık bal. Bal hariç tüm malzemeleri suyun içine koyarak kaynatınız. Daha sonr bu karışıma bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Bu çay, öksürüğü geçiren iyileştirici özelliğe sahiptir.

Bademli portakal suyu ile evde öksürüğü geçirmek için; Bademleri rondo yardımı ile parçalayınız. 3 çay kaşığı parçalanmış badem ile 1 fincan portakal suyunu karıştırınız. Her sabah vede her akşam yatmadan önce mutlaka tüketiniz.

Ballı ılık süt ile evde öksürüğü geçirmek için; Ballu süt hazırlanır iken, balın iyi karışması için genellikle kaynar süt tercih edilmelidir. Yalnız balı bal yapan maddeler dediğimiz enzimler de vitaminler de böyle yüksek ısılara dayanıklı olmamaktadır. Kaynar süt balın özünü öldürmektedir. Böyle olunca da baldan geriye kalan şey çay şekerinden farksız tatlandırıcı olmaktadır. Bu nedenle sütü kaynar sıcaklığa gelinceye kadar ısıtmayınız. Ilındığı anda ocağı kapatınız, sonra fincana önce sütü alınız üzerine 2 yemek kaşığı kadar bal ekleyiniz.

Limon, karabiber, tuz ile evde öksürük geçirmek için; 1 limonu dörde bölünüz. Böldüğünüz parçalardan birinin üzerine karabiber vede tuz serpiniz. İyileşmenin hızlanması için limonu yiyiniz.

Ballı kekik çayı ile evde öksürüğü geçirmek için; 2 kahve kaşığı ince kıyılmış taze kekiğin üzerine, 1 bardak kaynar su döküldükten sonra üstü kapalı olarak 5 dakika kadar demlenir vede süzülür. Balla tatlandırılarak tüketilmektedir. Bu şekilde bağışıklığınız güçlenir iken, nefes alışınız da rahatlamaktadır.

Evde Doğal Yöntemlerle Öksürük Tedavisi

Ekinezya çayı ile evde öksürüğü geçirmek için; 4 tatlı kaşığı ekinezyayı vede 1 litre kaynar su dolu kabın içine koyunuz. Ekinezyaları yaklaşık, 5 dakika kaynattıktan sonra süzerek tüketebilirsiniz.

Nane çayı ile evde öksürüğü geçirmek için; Soğuk algınlığında sıkça tercih edilen nane çayını 1 dilim limon vede 1 çay kaşığı bal ile karıştırarak tükettiğinizde, soğuk algınlığı etkilerini en aza indirmektedir.

Adaçayı ile evde öksürüğü geçirmek için; Adaçayı hem boğazı yumuşatır, hem de ağrısını azaltmaktadır. Bitki çayı olarak tüketilen adaçayını aynı zamanda gargara olarak da kullanabilirsiniz.

Ilamur çayı ile evde öksürüğü geçirmek için; Kış aylarında en çok tercih edilen bitki çayları arasında yer alan ıhlamur da iltihap vede ağrı gidericidir. Günde 2 bardak ıhlamur çayını şekersiz içmeye özen gösteriniz. Şeker çaydaki bileşenler ile tepkimeye girerek, yararlı yanlarını azaltır.

Ayva çayı ile evde öksürüğü geçirmek için; Ayva çekirdeği vede kabuklarını, elma kabuğu ile birleştiriniz ve suda kaynatınız. 10 dakika demlendirdikten sonra, 1 kaşık bal ekleyerek tüketiniz.

Evde Öksürük Nasıl Geçer, yazımızın içeriğinde, evde hazırlayabileceğiniz öksürüğü iyi gelecek bazı doğal yöntemleri derledik. Doğal yöntemleri aşırıya kaçmadan ve çok süre boyunca tüketmeyiniz. Kronik rahatsızlığı ve ilaç kullanan hastalar doktor tavsiyesi olmadan doğal yöntemleri kullanmamalı. Eğer ki sizin de evde öksürük nasıl geçer, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Evde öksürük nasıl geçer, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da evde öksürük nasıl geçer, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yel Girmesi Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed