Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Geçer?, Akciğer enfeksiyonu nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bilgiler.

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir

Virüs, bakteri ya da mantar kaynaklı akciğerdeki hava keselerinin iltihaplanması vede sıvı veya irin ile dolmasıyla meydana gelen enfeksiyona akciğer enfeksiyonu denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için akciğer enfeksiyonu nasıl tedavi edilir? ve akciğer enfeksiyonu nasıl geçer? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Akciğer enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Akciğer enfeksiyonunda, solunan oksijenin kan dolaşımına girmesini zorlaştırabilmektedir. Alt vede üst solunum yolunda yaşanan enfeksiyonlarla meydana gelen akciğer enfeksiyonunun en yaygını zatürredir. Zatürre dışında akciğerlere hava taşıyan bronşiyal tüplerin enfekte olması sonucu meydana gelen bronşit de enfeksiyonlar arasında bulunmaktadır. Hasta bireyin günlük hayatını rahatsız eden bir takım belirtiler ile birlikte görülen akciğer enfeksiyonu ciddi komplikasyonlara yol açarak tehlikeli duruma gelebilmektedir. Bu neden ile semptomlar ciddiye alınmalı, hekime danışarak akciğer enfeksiyonunun tedavisine başlanmalıdır.

Genellik ile belirgin semptomlar ile kendini belli eden akciğer enfeksiyonunun en yaygın belirtileri arasında öksürük, yüksek ateş, göğüs ağrısı vede nefes darlığı olmaktadır. Bu belirtiler dikkate alınmaz ise, akciğerde oluşan enfeksiyonların ilerleyip daha ciddi komplikasyonlara neden verme durumu söz konusu olabilmektedir. Akciğer enfeksiyonuna daha çok, pnömoni ve covid-19 gibi v irüsler ve bakteriler neden olmaktadır. Mantar vede parazitlerde akciğer enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Yalnız yaygın değildir. Hafif ile şiddetli semptımlara ve hastalığa neden olabilir. Öksürük ve ateş gibi majör belirtilerin yaşanmasının yanı sıra, bireyin bağışıklık sisteminin gücüne göre akciğer enfeksiyonunun şiddeti farklılık gösterebilmektedir. Yazımızın devamına giderek akciğer enfeksiyonu belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri

İshal,
Mide bulantısı ve kusma,
Yorgunluk ve halsizlik,
İştah kaybı,
Nefes alma ya da öksürme ile ortaya çıkan göğüs ağrısı,
Nefes almada güçlük, nefes darlığı,
Terleme ve titreme,
Yüksek ateş,
Yeşilimsi, sarı ve bazen kan içeren mukuslu öksürük.

Akciğer Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer
Akciğer Enfeksiyonu Kaç Günde Geçer

Akciğer enfeksiyonunun en yaygın nedeni olarak görülen zatürre, ülkemizde rastlanan ölüm nedenleri sıralamasında 5. sırada bulunmaktadır. Zatürrenin nedne olduğu akciğer enfeksiyonu, ölüm riski de %1 ve %60 aralığında değerlendirilmektedir. Bu durum kişiden kişiye ve enfeksiyonun altında yatan neden bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Akciğer enfeksiyonunun öksürük ve nefes darlığı gibi yaygın görülen belirtilerinin iyileşmesi için, öncelik ile bol su tüketilmesi gerekmektedir. Bunun ile birlikte dinlenmek, vitamin takviyeleri almak ve hastalık sürecinde sağlıklı beslenmek de akciğer enfeksiyonunun tedavisinde uygulanabilecek doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Akciğer enfeksiyonuna iyi gelen yöntemlerin denenip sonuç alınamadığında, daha şiddetli enfeksiyon vakalarında hekime başvurup hastaneye yatış gerektirebilmektedir. Nefes darlığının yoğun hissedildiği durumlarda, solunum tedavisi de uygulanabilmektedir.

Akciğer Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Sigarayı en kısa sürede bırakınız,
Düzenli biçimde uyumaya çalışınız,
Enfeksiyonun geçmediği durumlarda, reçeteli antibiyotik kullanın,
Ateş düşürücü asetaminofen ya da ibuprofen alınız,
Bulunduğunuz ortamın havasını, nemlendirmek için nemlendirici kullanın,
Tuzlu su ile gargara yapınız,
Bal ya da zencefilli, sıcak çayı tercih edin,
Mümkün olduğunca dinlenin,
Bol bol su tüketiniz.

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin akciğer enfeksiyonu beliritleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Akciğer enfeksiyonu beliritleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı akciğer enfeksiyonu beliritleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Soya İzaflavonlarının Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed