Karaciğer Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir? Karaciğer Enfeksiyonu Tedavisi, Karaciğer enfeksiyonu belirtileri hakkında merak edilen bazı bilgileri derledik.

Karaciğer Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir? Karaciğer Enfeksiyonu Tedavisi

Karaciğer Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Karaciğer Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir

Karın boşluğunun sağ üst tarafında bulunan karaciğer, vücutta yer alan en büyük organlardır. Karaciğer aynı zamanda, bir salgı bezidir. Hem genişleyebilen, hem de kendini yenileme özelliği bulunan karaciğer, bir çok önemli yaşamsal fonksiyonu üstlenmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için karaciğer enfeksiyonu belirtileri ve karaciğer enfeksiyonu tedavisi ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Karaciğer enfeksiyonu nedenleri nelerdir?

Karaciğer, hücrelerinde normalden daha fazla yağ birikmesi, karaciğer yağlanması olarak isimlendirilmektedir. Karaciğerin ağırlığının en az %5’inin yağdan oluşması sonucu meydana gelen bu hastalık, alkol tüketen bireylerde daha yaygın olarak rastlanır. Yalnız hastalık, az alkol tüketen ya da hiç tüketmeyen kişilerde de görülebilmektedir. Alkolü az kullanan veya hiç kullanmayan bireylerdeki karaciğer yağlanması tıpta Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Erişkinlerde görülme oranı %30 olan bu hastalığın, karaciğerde iltihaba neden olması da, non-alkolik steatohepatit olarak isimlendirilmektedir. Şişmanlık, Tıp 2 diyabet, insülin direnci, yüskek kalorili diyet, doymuş yağ tüketimi, hareketsiz yaşam ve hazır gıdalar ile beslenme gibi faktörlerin neden olabileceği non-alkolik steatohepatit, genellik ile belirti göstermeden ilerleyen hastalıktır.

Zamanında müdahale edilmez ise, hem siroza hem de karaciğer kanserine neden olabilir. Rahatsızlığın tanısı için AST ve ALT değerlerine bakılması ve ultrason ile karaciğerde yağlanma olup olmadığının incelenmesi gerekir. Eğzersiz, düzenli ve sağlıklı beslenme ile ideal kiloya ulaşma karaciğer yağlanmasının tedavisinde önemli faktörler arasındadır. Hasta kişinin sağlığına dikkat etmemesi durumunda hem karaciperde, hem de vücudun farklı bölgelerinde kanser oluşumu görülebilmektedir. Böbrek hastalıklarını da tetikleyen non-alkolik steatohepatit, kalp krizi ve beyin felcine de neden olabilmektedir. Yazımızın devamına giderek karaciğer enfeksiyonu belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Karaciğer Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

Karaciğer Enfeksiyonu Belirtileri

Uyku bozuklukları,
Çürük ve morarma,
İştah kaybı ve hızlı kilo kaybı,
Ateş,
Kusma,
Mide bulantısı,
Kronik yorgunluk,
Dışkıda kan,
İshal ve hazımsızlık,
Soluk renkte dışkı,
Koyu renkte idrar,
Kaşıntı,
Ayak bilekleri ve bacaklarda ödem,
Karın ağrısı ve şişliği,
Sarılık.

Karaciğer Enfeksiyonu Nasıl iyileşir
Karaciğer Enfeksiyonu Nasıl iyileşir

Karaciğer yağlanmasının nedenlerinden biri de, fazla alkol tüketimidir. Obezite ve doymuş yağlı gıdalar ile beslenme de karaciğer yağlanmasını tetikleyen faktörler arasında bulunur. Altta yatan başka bir hastalık, genetik faktörler, cinsiyet ve yaş da alınan alkol miktarı önemli olmaksızın, alkole bağlı akciğer yağlanmasına neden olabilmektedir. Diğer bir çok karaciğer hastalığında olduğu gibi, alkole bağlı karaciğer yağlanması da genellik ile hiçbir belirti göstermeden ilerleyen rahatsızlıktır. Gerekli kan tahlilleri ve görüntüleme cihazları ile karaciperin durumu değerlendirildikten sonra, hastanın alkolü tamamen bırakması lazım. Hasta kişinin alkolü bırakmasını takip eden süreçte, 4 ila 6 hafta gibi bir sürede eski sağlığına kavuşması mümkün olmaktadır. Uygun beslenme planı çıkarılması ve kullanılacak bazı ilaçlar ile, bu rahatsızlığın önüne geçilebilmektedir.

Karaciğer Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin karaciğer enfeksiyonu nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Karaciğer enfeksiyonu nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı karaciğer enfeksiyonu nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed