Anismus Belirtileri Nelerdir?

Anismus Belirtileri Nelerdir? Anismus Nasıl Tedavi Edilir?, Anismus nasıl anlaşılır? İle ilgili bilmeniz gereken bazı, bilgileri ayrıntılı olarak derledik.

Anismus Belirtileri Nelerdir? Anismus Nasıl Tedavi Edilir?

Anismus Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Anismus Belirtileri Nelerdir

Pelvik tabanın kasları vede sinirleri ile ilgili sorunlar neden ile dışkılamayı zorlaştıran sağlık durumuna anismus denmektedir. Bu durum kronik kabızlığa neden olabilmektedir. Anismus pelvik taban disfonksiyonunun bir sonucu olarak kabul edilmektedir. Çünkü pelvik tabandaki kaslar vede sinirler gerektiği gibi işlev göreemez. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için anismus nedenleri nelerdir? ve anismus nasıl anlaşılır? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Anismus belirtileri nelerdir?

Kronik kabızlık tedavisi gören hastaların yaklaşık yarısında, doktorlar teşhis edildiğinde anismus olduğu rastlanmıştır. Bu durumun sıklıkla yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu da bozukluğu teşhis edilenlerin çalışmalarını vede sosyal yaşamlarını etkilemektedir. Anismusun nedenleri arasında sindirim sisteminizin alt ucunun nasıl göründüğünü görselleştirebiliyor iseniz, anismus sorununu daha iyi anlamanıza yardımcı olmaktadır. Rektumunuz uzun bağırsağınızın dibinde yer almaktadır. Rektum dışkıyı depolar vede dışkının anal kanalnızdan çıkması için, geçiş yoludur vede sonuçta anüsünüzden çıkmaktadır. Karın, rektum vede anüsünüz dahil olmak üzere, pelvik tabandaki kaslaırn hepsi, dışkının koordineli geçişi için birlikte çalışmalıdır. Anal kanalınızın kasları arasında levator ani kasları vede puborektalis kası vardır. Anal kanal aynı zamanda iki sfinktere, bir iç sfinktere vede kontinansı korumanıza yardımcı olan dış sfinktere sahiptir.

Anismusta pelvik tabanı meydana getiren kasların birbirleri arasında oluşturduğu koordinasyon bozuktur. Anismusta neyin yanlış gittiğini anlamaya çalışır iken, puborektalis kasına vede anüsün iç vede dış sfinkterlerine özellikle dikkat edilmektedir. Bağırsak hareketleri esnasında, bu kasların yanlış kasılması veya gevşemesi soruna büyük katkıda bulunmaktadır. İşleri daha da karmaşıklaştırmak adına, anizmden muzdarip bazı kişilerin rektum içindeki dışkı algısında bir bozulma olduğuna dair bazı kanıtlar bulunmaktadır. Bu durum bağırsak hareketlerini başlatma ihtiyacı hakkında eksik ipuçlarına yol açabilmektedir. Böylelikle kabızlık sorununu şiddetlendirmektedir. Yazımızın devamına giderek anismus belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Anismus Nasıl Anlaşılır?

Anismus Belirtileri

Dıştan müdahale,
Haftada üçten az bağırsak hareketi,
Sert dışkı,
Bağırsakların tam boşalamama hissi,
Aşırı gerilme,
Karın şişkinliği.

Anismus Nedenleri

İç vede dış sfinkterlerin gevşemeleri gerektiğinde kasılmaları,
Rahatlaması gerektiğinde puborektalis kasının kasılması,
Rektal kasılma azlığı,
Fazla ıkınma,
Dışkılama ihtiyacı konusunda bilinç bozukluğu,
Cinsel istismar,
Sert dışkının tekrar tekrar geçişi,
Rektal yaralanma,
Gebelik,
Çocuk doğurma.

Anismus Teşhisi Nasıl Konur
Anismus Teşhisi Nasıl Konur

Anismus tedavisi için eğer ki kabızlık sorununuzun, anismusun sonucu olabileceğinden şüpheleniyorsanız hekiminizle konuşunuz. Hekiminiz bazı teşhis prosedürleri önerebilir vede daha sonra bir tedavi planı tasarlamak adına sizinle birlikte çalışacaktır. Tedavi yöntemleri arasında botoks, ilaç vede ameliyat bulunmaktadır. Hekiminiz uygun görmesi halinde size kegel egzersizi denen bir egzersizi yapmanızı tavsiye edebilir. Bu hareket, pelvis kası yani, makat kasınızın çalışmasını sağlamaktadır.

Anismus Belirtileri Nelerdir, anismus tanısı için öncelikle hasta hikayesini dinlemek en iyi tanı yöntemidir. Fizik muayenede hastalardan gevşemesi vede ıkınması istendiği halde makat ile hareket olmaması, rektal muayenenin yapılamaması oldukça tipik olmaktadır. MR defekografi vede endoanal manometri oldukça teşhis konusunda yardımcıdır. Eğer ki sizin de anismus belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Anismus belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da anismus belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Boyunda Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed