Araknoidit Belirtileri Nelerdir?

Araknoidit Belirtileri Nelerdir? Araknoidit Nasıl Tedavi Edilir?, Araknoidit nedenleri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Araknoidit Belirtileri Nelerdir? Araknoidit Nasıl Tedavi Edilir?

Araknoidit Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Araknoidit Belirtileri Nelerdir

Sırt, üreme organları vede rektum arasındaki boşluk, kollar, bacaklar vede ayaklarda ağrıya nedne olan nörolojik duruma araknoidit denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için araknoidit nedenleri vede araknoidit nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak hazırladık. Peki Araknoidit belirtileir nelerdir?

Araknoidit bireyin görünüşünü, vizyonunu vede hareketliliğini de etkileyebilir. Bu durum genellik ile beyni, sinirleri vede omuriliği koruyan dokularda meydana gelen travmatik yaralanma sonucu hasar gördüğünde gelişir. Bu hastalık ilerleyen nörolojik bir hastalık türüdür. Araknoid hasar gördüğünde oluşmaktadır. Beyni vede omurilik sinirlerini tıkayan bir grup zarın parçası olmaktadır. Bu yastıklama ismi verilen, ince dokular hasar gördüğünde, sinirler düzgün çalışmamaktadır. Omurilikteki sinirler, yastıklama vede koruma sağlayan menenç ismi verilen çeşitli ince dokular ile çevrilidir. Araknoid mater, memenjlerin orta dokusudur. Araknoid materyalin zarar görmesi, şişme vede iltihaplanmara neden olur. Bu şişme, omurgadaki sinirlerin birbirine yapışmasına, sinir fonksiyonunu değişmesine vede yoğun ağrıyı tetiklemesine neden olur. Çoğunluk ile yaralanmalardan kaynaklanır. Kalıtsal araknoiditlerin bazı raporları vardır. Yalnız aranoiditi olan bireylerin çoğu, omurga yaralanması nedeni ile bu durumu geliştirir. Bu hastalık ilerleyici hastalıktır. Tedavi edilmediğinde zamanla kötüleşme gösterir. Bazı bireylerde yaşam koşullarını zayıflatıcı etkileri vardır. Yazımızın devamına giderek araknoidit belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Araknoidit Nasıl Geçer?

Araknoidit Belirtileri

Migren,
Kronik yorgunluk,
İdrar sorunları,
Sıra dışı ya da kontrol edilemeyen vücut hareketleri,
Terlememe,
Beyin şişmesi,
Menenjit ya da menenjlerin şişmesi,
İşitme değişikleri,
Kas güçsüzlüğü,
Yanma ya da karıncalanma gibi olağandışı duygular,
Sinir ağrısı,
Eklem ya da kas ağrısı,
Vizyondaki değişiklikler.

Araknoidit belirtileri her bireyde vede zamanla farklılık göstermektedir. Hastalığın erken evrelerinde, araknoiditi olan bazı bireyler yanlışlıkla kas ya da eklem hasarı olduğuna inanır. Kaslar vede eklemler zarar görse de ağrının kaynağı nörolojiktir. Bu neden ile masaj vede benzeri stratejiler belirtileri hafifletmez. Bireyin epidural olması, bazı araknoidite neden olabilir. Araknoiditinin nedeni, bireyin geliştirdiği türü, görünüm vede tedavi planını etkileyebilir.

Araknoidit Nedenleri

Omurga içinde ya da çevresinde kanser,
Araba kazası gibi omurga fiziksel travma,
Omurganın viral vede bakteriyel enfeksiyonları,
Lomber ponksiyon,
Omurga içine enjeksiyonlar,
Meninksine zarar veren kimyasallara maruz kalma,
Omurga içine boya enjekte edildiğinde,
Spinal cerrahi esnasında, vakaların yaklaşık %60’ını oluşturan yaralanmakar.

Araknoidit tedivisinde fizik tedavi, ağrı kesici ilaçlar, sinir uyarımı, psikolojik destek vede alternatif çözümler kullanılmaktadır. Ağrı yöntemi tedavisi, araknoiditi olan bireyler için faydalı olabilir. Bu hastalık nadir görülen hastalıktır. Bu nedenl bir çok test gerektirir vede tanı koymak biraz zaman alır. Araknoidit için standart bir test yoktur. Yalnız görüntüleme testleri tercih edilmektedir. Bunlar Manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ve hasarın ciddiyetini belirlemek için de elektromiyogram tercih edilmektedir. Bu test sinirlerin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek adına, elektriksel darbeler kullanmaktadır. Araknoidit hastalığının tedavisi zordur. Çünkü omuriliğin etrafındaki alan narindir vede küçük hasarların bile ciddi sonuçşları olabilir.

Araknoidit Nasıl Tedavi Edilir?

Cerrahi operasyon mümkündür. Yalnz her zaman önerilmemektedir. Ameliyat her zaman etkili değildir vede omurgayı daha fazla potansiyel hasara maruz bırakmaktadır. Ameliyat etkili olsa bile, faydaları genellikle geçicidir. Hekimlerin çoğu, semptomları çeşitli teknikler kullanarak yönetmeyi seçer. Araknoidit tedavisinde bir dizi fizik tedavi tekniği, ağrıyı hafifleterek daha fazla hasarı engelleyebilir. Egzersiz terapisi kasları kuvvetlendirir vede bireyin ağrıyı yönetmesine yardımcı olur. Masaj, ağrı nedeni ile kas gerginliğini azaltır iken, su tedavisi geçici olarak sinir ağrısına yardımcı olur. Bazı bireyler omuriliğe veya vücudun ağrı olan bölgesine uygulanan sıcak veya soğuk komplekslerin iltihabı geçici olarak hafiflettiğini belirtmektedir.

Araknoidit Kendiliğinden Geçer Mi
Araknoidit Kendiliğinden Geçer Mi

Ağrı ilaçları arasında, steroid olmayan, antinflamatuar ilaçlar, steroid ilaçlar vede opioidler gibi narkotik ağrı ilaçları vardır. Doğru ilaç, bireyin başka hangi ilaçları aldığı vede herhangi yan etkisi olup olmadığı gibi bir dizi faktöre bağlı olmaktadır. Sinirleri ya da omuriliği uyaran tedaviler, ilaçsız rahatlama sağlayabilir. İki umut verici seçenek bulunur. Bunlar; Omurilik stimülasyonu ve Transkütaniz elektriksel sinir stimülasonudur. Kronik ağrı ile yaşam sürmek oldukça zordur. Terapi, bazı bireyşerin ağrı hakkındaki düşüncelerini değiştirerek vede duygusal destek vererek başa çıkmalarına destek olur. Bazı bireyler kronik ağrıları ya da nadir hastalıklaır olan bireyler için destek gruplarından yardım alırlar. Bu gruplar acı çeken bireylerin yeni kaynaklar bulmalarına, etkili yaşam tarzı ilaçlarını paylaşmalarına vede daha az yalnız hissetmelerine yardımcı olur.

Araknoidit Belirtileri Nelerdir, Araknoidit tedavi edilebilir. Yalnız bu hastalık tamamen geçmemektedir. Eğer ki sizin araknoidit belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Araknoidit belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da araknoidit belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sebil Nasıl Temizlenir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed