Kamçı Darbesi Belirtileri Nelerdir?

Kamçı Darbesi Belirtileri Nelerdir? Kamçı Darbesi Nedir?, Kamçı darbesi nasıl tedavi edilir? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Kamçı Darbesi Belirtileri Nelerdir? Kamçı Darbesi Nedir?

Kamçı Darbesi Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kamçı Darbesi Belirtileri Nelerdir

Kamçı darbesi, boyun ezilmesi ya da boyun zedelenmesi olarak da bilinmektedir. Bu rahatsızlık bir çeşit boyun yaralanmasıdır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için kamçı darbesi nasıl tedavi edilir? ve kamçı darbesi nedir? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Kamçı darbesi belirtileri nelerdir?

Boyun yaralanma sonrasında, bir dizi belirti ile meydana gelmektedir. Kamçı darbesinde omurlar arasındaki eklemlerde, bağlarda, disklerde, boyun kasları vede sinir köklerinde hasarlar meydana gelmektedir. Genellik ile bir araba kazası esnasında, başın öne ya da arkaya doğru, ani vede adeta bir kamçı gibi şiddetle savrulması sonucu meydana gelmektedir. Kamçı darbesi belirtilerinin hissedilmesi, darbenin meydana gelmesinden sonra 24 saat ya da daha uzun sürebilmektedir. Kamçı darbesi yaşamış bireylerde, genellikle darbeden sonraki ilk bir kaç gün içinde, belirtiler kendini göstermektedir. Yazımızın devamına giderek kamçı darbesi belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kamçı Darbesi Nasıl Teşhis Edilir?

Kamçı Darbesi Belirtileri

Konsantrasyon ya da hafıza problemleri,
Kulak çınlaması ya da bulanık görme,
Baş dönmesi,
Kol ya da ellerde uyuşma veya ağrı,
Bel ağrısı,
Omuzlarda ya da omuz kürekleri arasında ağrı,
Baş ağrısı,
Boyun ağrısı vede tutukluğu.

Kamçı darbesinde çoğu vakada yaralanma genellik ile kaslar, diskler vede bağlar gibi yumuşak dokularda oluştuğundan, normal röntgenle görülemeyebilmektedir. Bu nedenle, kamçı darbesinin teşhisi için, bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans gibi özel görüntüleme tekniklerine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kamçı Darbesi Kaç Günde iyileşir
Kamçı Darbesi Kaç Günde iyileşir

Kamçı darbesinin, tek bir etkin tedavisi yoktur. Yalnız ibuprofen barındıran ağrı kesiciler ile birlikte uygulanan yumuşak boyun egzersizleri, fizik tedavi traksiyonu, masaj, sıcak vede soğuk uygulamalar, iğneler ve ultrason tedavisi bazı hastalarda etkili olmaktadır. Daha önceki yıllarda kamçı darbeleri, genellik ile boynun bir boyunlukla hareketsiz tutulması ile tedavi edilmekteydi. Yalnız yeni görüş, hastanın boynunda hareketsizlikten ziyade, erken hareketi teşvik etmek olarak görülmektedir. Darbeden sonraki ilk 24 saat içinde, buz koyulması vede sonrasında yumuşak egzersizler ile boynun hareket etmesi sağlanabilmektedir.

Kamçı Darbesi Belirtileri Nelerdir, kamçı hastalığı genellikle araç içi trafik kazası sonrasında boyundaki aşırı hareket vede zorlamadan dolayı giderek artan boyun vede kol ağrısı izlenebilmektedir. Bu duruma da kamçı darbesi denmektedir. Geç dönemde bu tip olgularda boyun omurlarının, aşırı hareketliliğine bağlı ağrı vede instabilite görülebilmektedir. Eğer ki sizin kamçı darbesi belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kamçı darbesi belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kamçı darbesi belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Araknoidit Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed