Astım Krizinin Nedenleri Nelerdir?

Astım Krizinin Nedenleri Nelerdir? Astım Krizi Belirtileri Nelerdir? Astım krizi nasıl tedavi edilir? Hakkında tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Astım Krizinin Nedenleri Nelerdir? Astım Krizi Belirtileri Nelerdir?

Astım Krizinin Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Astım Krizinin Nedenleri Nelerdir

Astım rahatsızlığı, bronşiyal tüpler de iltihaplanmaya neden olan kronik solunum hastalığıdır. Bunlar ise akciğerlere hava taşıyan tüplerdir. Astım krizi esnasın da bu iltihap kötüleşir, tüpler kasılır vede nefes almayı oldukça zorlaştırır. Yazımızın içeriğin de, astım krizi nedir? ve astım krizi belirtilerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Siz de yazımızın devamına giderek astım krizi nasıl tedavi edilir? Bulabilirsiniz. Peki astım krizinin nedenleri nelerdir?

Astım atakları bir ya da daha fazla tetikleyici astım belirtilerini şiddetlendirdiği zaman meydana gelir. Astım krizi esnasın da bronşiyal tüpler kasılmak da vede nefes almak oldukça zorlaşmaktadır. Astım rahatsızlığı olan insanlar bronşiyal tüplerin de kronik iltihaplanma olur vede bu durum nefes almalarını oldukça zorlaştırır. Astım krizi esnasın da bronşiyal tüpler daralmaktadır. Bu durum hava için çok daha dar bir geçit oluşturur vede nefes almayı oldukça zorlar. Kişi her nefes de daha az oksijen almaktadır. Nefes vermekte ise güçlük çeker. Çok hızlı nefes alabilir ya da nefesini tutamayabilir. Çoğu kişiler astım ataklarını genellikle uygun tedavi ile yönetebilmektedir. Yalnız astım tedavi edilmez ise çok ciddi problemlere yol açabilir. Astım rahatsızlığı her yaştan kişiyi etkiyebilir. Siz de yazımızın devamına gidere astım krizinin nedenleri vede astım krizinin belirtilerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Astım Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Astım Krizinin Nedenleri

Stres.
Dezenfektanlar.
Hava kirliliği.
Polen gibi alerjenler.
Evcil hayvan tüylerine maruz kalma.
Sinüs yada diğer solunum yolu enfeksiyonları.
Yoğun fiziksel efor.
Küf sporları.
Toz.
Hava değişiklikleri.
Koku ya da diğer tahriş edici kimyasallar.
Toksik kimyasallardan, hamam böceği dışkısından yada sıçanlara ve farelere maruz kalmadan kaynaklanan iç mekan hava kirliliği.

Astım Krizi Belirtileri

Çok hızlı nefes almak.
Nefes almada fazla zorluk.
Öksürük.
Panik vede kaygı.
Hırıltı ya da nefes nefese kalmak.
Hızlı kalp atışı hızı.

Bazı insanlar ciddi astım krizi geçirdiğin de bilincini kaybeder. Kafası karışabilir ya da elleri ve ayakları maviye ya da beyaza dönebilir. Tedavi edilmemiş bir astım krizi, kişi uzun süre yeterli oksijen almaz ise ölüme ya da vücuda kalıcı hasara neden olabilmektedir. Yalnız bu nadir görülmektedir. Bazı kişiler ataktan bir ya da iki gün önce bekleyen astım krizinin uyarı işaretlerini geliştirebilir.

Astım Krizi Neden Olur
Astım Krizi Neden Olur

Nefes almada fazla zorluk.
Boğazda kaşıntı ya da ağrı.
Kötü uyku.
Açıklanamayan bir öksürük.
Yorgunluk.
Artan göğüs tıkanıklığı.
Egzama patlaması.
Karın ağrısı.
Ateş ya da titreme.
Artan alerji semptomları.
Burun akıntısı ya da tıkanıklığı.
Akan ya da kaşıntılı gözler.

Astım Krizi Nasıl Önlenir?

Astım krizi tedavi edilmesi için mutlaka plana uymanız gerekmektedir. İlaçlar düzenli şekilde kullanılmalı, kontrollere düzenli gitmek ve olası kötü durumların önüne geçmek için doktorunuzla iletişimde olmalısınız. Bazı stratejiler ise astım krizi riskini azaltabilmektedir. Bunlar; astım tetikleyicilerinden kaçınmak, egzersiz yapmak, ılımlı bir vücut ağırlığını korumak ya da ulaşmak. Çevresel vede gıda alerjilerini yönetmek, tütün dumanından uzak kalmak, tedavinizi vede ilaçlarını aksatmadan ve reçete edildiği şekilde düzenli olarak kullanmak.

Astım Krizinin Nedenleri Nelerdir, astım kiriz bazı kişilerde birden bire meydana gelmiş olabilir. Yalnız bir çok kişi astım krizlerine belirli tetikleyicilerin neden olduğunu fark etmektedir. Bu tetikleyicilerin kaydını tutmak, kişinin bir sonraki astım krizinden kaçınmasına yardımcı olmaktadır. Eğer ki sizin de astım krizinin nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Astım krizinin nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak, arkadaşlarınızı da astım krizinin belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Stres Egzama Yapar Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed