Ses Telleri Neden Kurumakta

Ses Telleri Neden Kurumakta Ses Telleri Ses Sağlığını Korumanın Önemi, Ses sağlığı aslında her insan için çok önemli olduğunu bilmekteyiz.

Ses Telleri Neden Kurumakta Ses Telleri Ses Sağlığını Korumanın Önemi

Ses Telleri Neden Kurumakta
Sayfa İçeriği: Ses Telleri Neden Kurumakta, Ses Sağlığını Korumanın Önemi, Ses Sağlığını Korumak İçin Pratikler, Dünya Ses Günü, Dünya Ses Günü Tarihi, Ses Sağlığı, Ses Sağlığı Önemi, Ses Tellerine Zarar Veren Şeyler

Ses sağlığı aslında her insan için çok önemli olduğunu bilmekteyiz. Bir çok alanda sesimizi kullanmaktayız bunun yanı sıra kullanmakta olduğumuz bazı içeceklerde ses tellerimize zarar verebilmekte. Uzmanların uyardığı 15 günden daha uzun süren ses kısıklıklarında mutlaka doktor kontrolü yapılmasını gerektiğini söylemektedirler. Bazı insanlar, fazla üzerine düşmeselerde, ses sağlığınıun önemi baya büyük olduğunu vurgulamaktayız. Sesin en büyük düşmanı olan sigara’nın yanı sıra bir çok içecek vede yiyecek türleride ses tellerini olumsuz yönde etkilemekte, bu içecek vede yiyecekler nelerdir; çay, alkol, çikolata, kahve ses tellerini oldukça kurutmaktadır.

UZUN SÜRE SES KISIKLIĞINA DİKKAT EDİLMELİ

Günümüz’de artık 16 nisan dünyada Dünya Ses Günü olarak bilinmekte vede kutlanmakta. Farkındalık için oluşturulan bu önem ses sağlığının daha bir çok kitleler tarafından farkındalık yaratılması amaçlanmakta. Ses kısıklığının bir çok sebebi olmasına rağmen, üst solunum yolları enfeksiyonların bir bölümünde hastalık olarak ses tellerininde etkilenmiş olmasıyla birlikte ses kısıklığı meydana gelmektedir.

Bilmeniz gerekir ki, günümüzde kullandığımız vede vazgeçilmezler arasında tükettiğimiz kahve, çay ses tellerini kurutmakta. Çay, Kahve, Çikolata vede alkol tüketimi ile ses tellerimizin üzerini örten tabakanın nemlendirilmesi için mutlaka günde 6-8 bardak su tüketimi yapılmalıdır. Bulunduğunuz ortamda havanın nem oranıda, ses sağlığı için önem taşımaktadır.

SES SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN PRATİKLER

Ses sağlığınız için mutlaka yeterli hava almaya özen gösterin. Yeterli hava aldığınızdan emin değilseniz, mutlaka konuşma temponuzun hızlı olmamasına dikkat etmelisiniz vede daha fazla nefes almalısınız. Karından vede burun yolu ile nefes almayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Yüksek sesle konuşmaktan kaçının. Yüksek sesle konuşmak ses tellerinize zarar vermekte onun için bağırma vede çığık atmaktan kaçının. Boğaz temizleme alışkanlığınız varsa, bunu sık olarak yapmayınız. Öksürükle birlikte yapıyorsanız genellikle kötü ses alışkanlığı doğurmakta vede ses tellerinde kuruma yapmakta bu sebepten gırtlak dokularınıza zarar verebilirsiniz. Boğazınızı temizleme ihtiyacı duyduğunuz zaman yutkunun yada biraz su içebilirsiniz.

Ses Telleri Neden Kurumakta sayfamız da dostlarımızın ses sağlığı hakkında merak edilenlerini yazımızda öğrenebilir. Ses Telleri Neden Korumakta yazımız hakkında merak ettiklerinizi yada sormak istediklerinizi bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Ses Telleri Neden Kurumakta sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Mide Gribi Hakkında Merak Edilenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed