Ayak Bileği Artroskopisi Kimlere Yapılır?

Ayak Bileği Artroskopisi Kimlere Yapılır? Ayak Bileği Artroskopisi Nedir?, Ayak bileği artroskopisi kaç günde iyileşir? İle ilgili bilmeniz gerekenler.

Ayak Bileği Artroskopisi Kimlere Yapılır? Ayak Bileği Artroskopisi Nedir?

Ayak Bileği Artroskopisi Kimlere Yapılır
Sayfa İçeriği: Ayak Bileği Artroskopisi Kimlere Yapılır

Ayak bileği artroskopisi, ayak bileği eklemindeki iç yapının görüntülenmesi, teşhisi vede tedavisi için tercih edilen bir tür cerrahi prosedür olarak geçmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için ayak bileği artroskopisi nedir? vede ayak bileği artroskopisi kaç günde iyileşir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Ayak bileği artroskopisi kimlere yapılır?

ayak bileği artroskopisi, küçük bir kamera vede ince aletlerin kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Kamera, eklem boşluğuna yerleştirilir vede eklemdeki yapıları görüntülemek için monitöre bağlanmaktadır. Ayak bileği artroskopisi ile, hekimler ayak bileği ekleminin iç yapısını görerek hasarlı dokuları onarmak ya da çıkarmak için gerekli işlemleri uygulayabilirler. Ayak bileği eklemi yaralanmaları, spor yaralanmaları, düşme ya da trafik kazaları gibi farklı nedenlerden meydana gelebilmektedir. Bu yaralanmalar, ayak bileği ekleminde şişlik, ağrı vede hareket kısıtlığına neden olabilmektedir. Bu cerrahi tedavi yöntemi, hasarlı dokuları onararak bu belirtileri hafifletmek adına tercih edilmektedir. Yazımızın devamına giderek ayak bileği artroskopisi kimlere yapılır, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Ayak Bileği Artroskopisi Nasıl Teşhis Edilir?

Ayak Bileği Artroskopisi Kaç Günde İyileşir?

Ayak bileği eklemi artriti, ayak bileği ekleminin iltihaplanması olarak bilinmektedir. Bu cerrahi operasyon, hasarlı eklemin cerrahi olarak temizlenmesi ya da eklem yüzeylerinde düzeltme yapılması yoluyla bu belirtileri hafifletmek için kullanılabilmektedir. Ayak bileği ekleminde sinovit, eklem kapsülü çindeki zarın iltihaplanmasıdır. Bu durum ise ayak bileği ekleminde şişlik, ağrı vede hareket kısıtlılığına neden olabilmektedir. Ayak bileği artroskopisi, zarın cerrahi olarak temizlenmesi yoluyla bu belirtiileri hafifletmek adına tercih edilmektedir. Osteokondral lezyonlar, ayak bileği eklemindeki kemik vede kıkırdak dokusunun hasar görmesi ile meydana gelmektedir. Bu durum ayak bileği ekleminde şişlik, ağrı vede hareket kısıtlığınan enden olabilmektedir. Ayak bileği artroskopisi, hasarlı dokuların onarılması ya da değiştirilmesi yoluyla bu belirtileri hafifletmek adına tercih edilmektedir.

Bu cerrahi tedavi tekniği, ayak bileği eklemindeki bir çok sorunun tedavisinde etkili yöntemdir. Yalnız her hastanın durumu farklı olduğundan, cerrahi seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek vede en uygun tedavi tekniğini belirlemek adına, bir ortopedik doktoruna danışmak oldukça önemlidir.

Ayak Bileği Tedavi Edilmezse Ne Olur
Ayak Bileği Tedavi Edilmezse Ne Olur

Ayak bileği artroskopisi ameliyatından sonra, ilk bir kaç saate şişme, ağrı vede morarma rastlanabilmektedir. Ayak bileğinde bir sargı vede atel kullanılabilmektedir. İlk hafta boyunca, hasta kişinin dinlenmesi vede ayağını yüksek bir yere koyarak dinlenmesi tavsiye edilmektedir. İlaçlar ile ağrı yöntemi yapılabilmektedir. Hekim, ameliyat sonrası ilk kontrol için görüşme talep etmektedir. İlk iki hafta boyunca, ayağı yüksek tutmak, buz uygulamak vede dinlenmek oldukça önemlidir. Hekiminizin önerdiği fizik tedavi egzersizleri mutlaka yapılmalıdır. İlk 4 hafta boyunca, hastanın yavaş yavaş yürümeye başlaması önerilmektedir. Ağrı vede rahatsızlık hissedilir ise, dinlenmek gerekmektedir. İlk 6 hafta boyunca, hekiminizin önerdiği fizik tedavi egzersizleri uygulanmalıdır.

Ayak Bileği Artroskopisi Ameliyatı İyileşme Süreci

Ayak bileği artroskopisi sonrası, ayağı yüksek tutmak vede buz uygulamak da devam edilmelidir. İlk 3 ay boyunca, hastanın ayağına yük bindirme konusunda dikkatli olması vede hekimin önerdiği egzersizleri yapması gerekmektedir. Ayak bileği artroskopisi, eklem içinde lokalize ya da yaygın yerleşen zar iltihaplarında, eklem içindeki serbest cisimlerde, eklem zarının tümörlerinde, eklem içindeki kistlerde, burkulmalarda, bağ yırtılmalarında, futbolcu ayağında artroskopiden faydalanılmaktadır.

Ayak bilek ameliyati, bölgesel anestezide belden uygulanan iğne ile, her iki bacak uyuşturulur vede hasta kişi uyutulmadan ameliyat yapılır. Artroskopi işlemi için, ayak bileğinin önünden iki adet, 1 cm uzunluğunda kesi yapılır ve cerrahi işlemler bu iki giriş deliğinden eklem içine sokulan kamera vede cerrahi aletler yardımı ile yapılmaktadır.

Ayak Bileği Artroskopisi Kimlere Yapılır, eayak bileğinde ileri seviye yaralanmalar, uygun biçimde tedavi edilmez ise, anormal hareketlere neden olur. Buna bağlı olarak, hasta çok basit hareketlerde bile ayak bileği burkulmaları yaşayabilir. Bu durum da bağların daha fazla zedelenmesine neden olmaktadır. Eğer ki sizin ayak bileği artroskopisi kimlere yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ayak bileği artroskopisi kimlere yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ayak bileği artroskopisi kimlere yapılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Gümüş Göğüs Kapağı Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed