Pelvik Organ Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Pelvik Organ Sarkması Belirtileri Nelerdir? Pelvik Organ Sarkması Nedir?, Pelvik organ sarkması nedenleri hakkında merak ettiğiniz bazı bilgileri derledik.

Pelvik Organ Sarkması Belirtileri Nelerdir? Pelvik Organ Sarkması Nedir?

Pelvik Organn Sarkması Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Pelvik Organ Sarkması Belirtileri Nelerdir

Pelvik organ sarması, pelvis bölgesindeki iç organların, normal yerlerinden sarkması ya da yer değiştirmesi durumuna denmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için pelvin organ sarkması nedir? ve pelvik organ sarkması nedenleri ile ilgili soruların cevaplarına ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Pelvik organ sarkaması belirtileri nelerdir?

Pelvik organ sarkması özellik ile doğum, obezite, ağır kaldırma, kronik kabızlık, kronik öksürük gibi durumlar nedeni ile taban kaslarının zayıflaması vede gerilemesi sonucu meydana gelmektedir. Pelvik organ sarkması nedeni ile, cinsel ilişki esnasında rahatsızlık ya da ağrı yaşanabilmektedir. Bu durum mesaneyi etkileyerek sık idara çıkma hissine neden olur. Pelvik organların dışarı doğru sarkmış şekli, vajinal açıklıktan dışarı doğru belirgin biçimde görülebilmektedir. Belirtiler kadınlarda değişiklik gösterebilir vede belirtlerin şiddeti deşişebilmektedir. Eğerki şüphe var ise, bir jinekolog ya da ürolog gibi uzman sağlık hekiminine danışmanız oldukça önemlidir. Yazımızın dvamına giderek pelvik organ sarkması belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Pelvik Organ Sarkması Nedenleri Nelerdir?

Pelvik Organ Sarkması Belirtileri

Pelvik organların aşağı doğru sarkması, vajinal bölgede basınç ya da dolgunluk hissi oluşturabilmektedir. Vajina içinde ya da dışında bir doku ya da organ sarkması hissi olabilmektedir. Organların sarkması nedeni ile kasık bölgesinde ya da alt karın bölgesinde sürekli ya da ara sıra ağrı oluşabilmektedir. Mesane sarkması sonucu, çeşitli aktiviteler esnasında idrar kaçırma yaşanabilmektedir. Mesene sarkması nedeni ile idrar yaparken zorlanma hissi meydana gelebilmektedir. Rektum sarkması sonucu, bağırsak hareketleri esnasında zorlanma yaşanabilmektedir.

Pelvik organ sarkması durumu özellik ile kadınlarda, yaşlandıkça, doğum yapma, menopoz vede obezite gibi faktörler nedeni ile meydana gelmektedir. Sebep olan faktörlerden bazıları ise, birden fazla doğum yapmak ya da normal doğum süreci pelvik taban kaslarının zayıflamasına vede sarkmaya neden olur. Bebeğin doğum kanalından geçer iken, taban yapılarına baskı uygulanabilir vede bu da hasara yol açabilmektedir. Menopoz döneminde, kadınlarda östrojen seviyelerinde düşüş oluşmaktadır. Bu hormonal değişikler taban dokularının elastikiyetini azaltabilir vede sarkma riskini artırabilmektedir. Yaşlandıkça, kas vede bağ dokusu zayıflamaktadır. Bu durum da organların yerinde kalmasını zorlaştırabilir vede sarkmaya yol açabilmektedir.

Aşırı kilolu olmak, tabanı destekleyen kas vede dokular üzerinde ekstra baskı oluşturabilmektedir. Bu durum da sarkma riskini artırabilmektedir. Uzun süreli vede tekrarlayan kabızlık, pelvik tabanı zorlayarak vede yüksek basınç oluşturarak organların sarkmasına yol açabilmektedir. Sürekli olarak ağır nesneleri kaldırmak, kasları zayıflatabilir, bu da sarkmaya neden olur. Ailede pelvik organ sarkması öyküsü olan bireylerde, bu durumun gelişme riski daha yüksek olur. Sürekli öksürük, idrar torbası vede rahim gibi organlara aşırı baskı yaparak tabanı zayıflatabilir vede sarkmaya katkıda bulunabilmektedir. Bölgede yapılan ciddi travma ya da cerrahi müdahaleler, taban yapısında hasara neden olabilir vede sarkmaya yol açabilmektedir.

Pelvik Organ Sarkması Tedavi Edilir Mi?

Pelvik organ sarkası tedavisi, sarkmanın derecesine, semptomlara vede hasta kişinin genel sağlık durumuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Tedavi yöntemlerinin başlıcaları; Pelvik taban kaslaırnı güçlendirmek için, kegel egzersizleri yapmak sarkmanın hafif vakalarında etkili olabilmektedir. Düzenli olarak uygulanan bu egzersizlerle taban kasları güçlenir vede organların doğru konumda kalması desteklenmektedir. Organları desteklemek adına, özel olarak tasarlanmış destek cihazları bulunur. Bu cihazlar tercih edilebilmektedir. Bu cihazlar, organların normal pozisyonda kalmasına yardımcı olabilir vede semptomları hafifletebilmektedir. Pessary kullanımı, hekiminiz tarafından uygun görülmesi durumunda kullanılabilir.

Pelvik Sarkması Nasıl Geçer
Pelvik Sarkması Nasıl Geçer

Pelvik organ sarkması durumunda, taban kaslarını kuvvetlendiren vede destekleyen özel fizyoterapi programları uygulanabilmektedir. Fizyoterapistler, hastanın durumuna uygun egzersizler vede tedavi yöntemleri belirleyerek sarkma semptomlarının kontrol altına alınmasına yardımcı olabilmektedir. Menopoz sonrasında, vücutta azalan hormon seviyeleri dokuların zayıflamasına neden olur. Hormon tedavisi, hormon dengenin sağlanmasına yardımcı olarak, durumu hafifletmeye yönelik olarak tercih edilir. Yalnız hormon tedavisi riskleri göz önünde bulundurularak hekim tarafından önerilmektedir. Pelvik organ sarkmasının şiddetli vakalarında vede diğer tedavi tekniklerinin etkili olmadığı durumlarda cerrahi müdahale düşünülebilmektedir. Cerrahi operasyon ile pelvik organların normal konumuna getirilmesi vede destek dokuların kuvvetlendirilmesi hedeflenmektedir. Tedavi yöntemini seçer iken, hastanın yaşı, genel sağlık durumu, gebe kalma isteği gibi faktörler de göz önünde bulundurulur.

Pelvik Organ Sarkması Belirtileri Nelerdir, tedaviye başlamadan önce, mutlaka bir jinekolog ya da ürojinekolog tarafından değerlendirilmeniz vede doğru tedavi planının belirlenmesi oldukça önemlidir. Her hastanın durumu farklıdır vede tedavi yöntemleri bireye özgü olarak belirlenmektedir. Eğer ki sizin pelvik organ sarkması belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Pelvik organ sarkması belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da pelvik organ sarkması belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ayak Bileği Artroskopisi Kimlere Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed