Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedenleri Nelerdir?

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedenleri Nelerdir? Ayak Bileği Kireçlenmesi, Ayak bileği kireçlenmesi nasıl geçer? Hakkında merak edilen bazı bilgileri derledik.

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedenleri Nelerdir? Ayak Bileği Kireçlenmesi

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedenleri Nelerdir

Ayak kemiği eklemi, 3 kemiğin birleşiyle oluşur. Tolus kemiğinin üst kısmı, kaval kemiğinin alt ucu ve bacağın ince kemiği tarafından oluşturulan bir yuvanın içine oturur. Eklem kıkırdağı da, eklemleri oluşturan kemilerin uçlarını kaplayan pürüzsüz ve kaygan yapıya sahp dokudur. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız ayak bileği kireçlenmesi nasıl geçer? ve ayak bileği kireçlenmesi belirtileri nelerdir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Ayak bileği kireçlenmesi nedenleri nelerdir?

Eklem kıkırdağı, eklem üzerine yüklenen yüklere karşı yastık görevi görür. Böylelikle kemik uçlarına binen yük ve darbeleri emerek kemik yüzeylerinin korunmasına yardımcı olur. Yalnız kıkırdak yapı bozulduğunda, eklemi oluşturan kemikler birbirine sürtünmeye başlayarak aşınmaktadır. Aşınma da kemik uçlarında meydana gelen yüklenmelere bağlı olarak kemiklerde hasar oluşturmaktadır. Bu durum da ayak bileği ağrısı vede kireçlenmesine neden olmaktadır.

Diz vede kalça eklemi gibi, ayak bileği eklemi kkırdağında da doğal yaşlanmayla meydana gelen aşınma ve yıpranmalar rastlanmaktadır. Bu durum da ayak bileği kireçlenmesinin en yaygın nedeni olmaktadır. Ayak bileği kireçlenmesinin ileri yaşlarda daha sık görülmesi, hareketsiz yaşam tarzından daha çok, yıllar boyu kullanıma bağlı oluşan aşınma vede yıpranmanın sonucudur. Yazımızın devamına giderek ayak bileği kireçlenmesi nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nasıl Geçer?

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedenleri

Ayak bileğindeki eklem iltihabının, kıkırdağa verdiği hasar,
Ayak bileğinde meydana gelen kırık vede çıkıkların verdiği hasar,
Gut hastalığı gibi, romatizmal eklem hastalıkları,
Talus kemiğinde meydana gelen avasküler nekroz olarak isimlendirilen kemiğin kanlanmasının bozulup çürümesi.

Ayak Bileği Kireçlenmesi Belirtileri

İleri düzeydeki kireçlenme sonrası, kemik uçlarında oluşan hasar sonucu oluşan şekil bozukluğu,
Yürürken aksam, topallama,
Yürüme ve spor aktiviteleri sonrası ağrıda artma,
Ayak bilek hareketlerinde kısıtlılık,
Dokunma ile oluşan hassasiyet,
Hafif ısı artışı ve kızarıklık,
Ayak bileğinde şişlik,
Ayak bileği ağrısı.

Ayak bileği kireçlenmesi belirtilerinde, kireçlenmenin nedeni vede ciddiyetine bağlı olarak kişiden kişiye değşiklik gösterir. Bazı hastalarda belirtiler hafif vede geçici olabilir iken, bazı hasta kişilerde belirtiler şiddetli vede süreklilik göstermektedir. Ayak bileği kireçlenmesi tanısı konulması sürecinde ise, hasta kişinin sağlık öyküsü dinlenerek fizik muayenesi uygulanmaktadır. Tanının doğrulanması, kireçlenme derecesi ve tedavi yönteminin planlanması için de, ayak bileiğinin röntgenleri çekilir.

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nasıl Anlaşılır
Ayak Bileği Kireçlenmesi Nasıl Anlaşılır

Ayak bileği kireçlenmesi tedavisinde, hasta kişinin şikayetlerini azaltmak vede ayak bileği ağrısında rahatlama sağlamak adına, ameliyat dışı tedavi teknikleri uygulanabilir. Yalnız ameliyatsız tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığında, cerrahi tedavi seçeneği uygulanır. İlerlemiş ayak bileği kireçlenmesi vakalarında, ağrı kesici ilaçlar, egzersizler vede fizik tedavi tavsiye edilmektedir. Enjeksiyon tekniği de, erken dönem kireçlenme durumlarında tercih edilen tedavi yöntemidir. Yalnız söz konusu tedavilerin yetersiz olduğu durumlarda cerrahi tedavi yapılmaktadır.

Ayak Bileği Kireçlenmesine Hangi Doktor Bakar?

Ayak bileğinde eklemleri, diz vede kalça eklemlerine oran ile 10 kat daha kuvvetli olduğundan ayak bileği kireçlenmesi vakaları, diz vede kalça kireçlenmesine oranla daha az rastlanmaktadır. Ayak bileği proztezi ve ayak bileği sabitleme operasyonları gelişmiş cerrahi yöntemler ile başarılı biçimde uygulanmaktadır. Hasta kişinin her türlü kireçlenme durumlarında ilgili bölüm olan ortopedi ya da fizik tedavi ile rehabilitasyon servisleri ve alanında uzman doktorlar eşliğinde kireçlenme problemi tedavi edilmek için başvurabilir.

Ayak Bileği Kireçlenmesi Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin ayak bileiği kireçlenmesi nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ayak bileiği kireçlenmesi nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ayak bileiği kireçlenmesi nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kalça Eklemi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed