Kalça Eklemi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Kalça Eklemi iltihabı Belirtileri Nelerdir? Kalça Eklemi İltihabı Nasıl Geçer?, Kalça eklemi iltihabı tedavisi ile ilgili bilgileri yazımızda hazırladık.

Kalça Eklemi İltihabı Belirtileri Nelerdir? Kalça Eklemi İltihabı Nasıl Geçer?

Kalça Eklemi iltihabı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kalça Eklemi iltihabı Belirtileri Nelerdir

Kıkırdak dokusu ile kaplı olan kalça eklemi, bazen sağlık açısından önemli ölçüde problemler çıkartabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için kalça eklemi iltihabı nasıl geçer? ve kalça eklemi iltihabı tedavisi ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kalça eklemi iltihabı belirtileri nelerdir?

Kalça eklemindeki kıkırdak doku, yürüme vede koşma gibi etkinlikler esnasında yastık görevi görmektedir. Eklemi oluşturan kemiklerin birbirine sürütünmesini de engelemektedir. Çok dayanıklı yapıya sahip olsa da, kalçadaki kıkırdak doku ilerleyen yaş, yaralanma, düşme ya da zorlayıcı hareketler gibi faktörlerden dolayı yıpranmaktadır. Kalça eklemi iltihabı, en sık ağrı ile kendini göstermektedir. Yumuşak dokularda gelişen hastalıktır. Artrit olarak da bilinen eklem iltihabı, romatoid artrit ve osteoartrit gibi bazı artrit formlarından gelişebilir. Sadece eklemleri etkileyen osteoartrit sonucu kıkırdak kireçlenmeleri meydana gelir. Artrit formlarından biri olan romatoid artrit de, eklemde iltihaplanmaya neden olan sistemik hastalığın sonucu olarak gelişir.

Kalça ekleminde yaygın olarak rastlanan 3 tip inflamatuar kireçlenme vardır. Bunlardan biri de romatoid artrit, sistemik bir hastalık olup genelde her iki kalçayı birden etkilemektedir. Diğerleri de sakroiliak eklemi etkileyen ankilozan spondilit ve sistemik hastalık olan sistemik lupus eritematosizdir. Yazımızın devamına giderek kalça eklemi iltihabı belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kalça Eklemi İltihabı Nasıl Geçer?

Kalça Eklemi İltihabı Belirtileri

Ağrı,
Hareket kabiliyetinde sınırlar,
Kızarıklık,
Kasıkta ve uylukta şişlik,
Kasıkta ve uylukta sertlik,
Yürümekte zorlanmalar.

Ağrı kalça eklem iltihabında sık görülen bulgudur. Belirti çoğunluk ile sabahları kötüleşir iken, gün içinde gerçekleştirilen aktiviteler ile azalmaktadır. Ağrı bireyin yürüyüşünü zorlaştırmasının yanı sıra, hareket kabiliyetini de sınırlamaktadır. Bu belirtinin dışında, kasıkta vede uyluğun yan tarafında sertlik de rastlanmaktadır.

Kalça Eklemi İltihabı Belirtileri Nelerdir

Doktor hasta kişinin şikayetlerine, fiziki muayene vede test sonuçlarına göre tedavi planı uygulamaktadır. Bununla birlikte hastalığın şiddetine vede eklemin etkilenme durumuna göre kalça eklem iltihabı tedavisi, cerrahi ve cerrahi dışı yöntemler ile uygulanabilmektedir. Kalça iltihabın genellik ile medikal tedavi yapılarak belirtilerin rahatlaması hedeflenmektedir. Cerrah dışı tediverde ilk olarak güçlü antinflamatuar ve steroidler barındıran iltihap giderici ilaçlar kullanılmaktadır. Eklemin hareket açlığını artırmak adına, fizik tedavi yapılmaktadır. Kasları kuvvetlendirmek adına da, hafif aktiviteler tavsiye edilmektedir. Yürüteç, baston gibi araçlar kullanılması da fayda sağlamaktadır.

Kalça Eklemi iltihabı Kaç Günde Geçer
Kalça Eklemi iltihabı Kaç Günde Geçer

Tüm yöntemler medikal tedavilere cevap vermediği durumlarda, cerrahi yöntemlere başvurulur. Operasyonlar yaş, inflamatuar artrit türü, iltihabın düzeyi vede derecesine göre değişmektedir. Yaralı eklemi kullanmak, daha fazla hasara neden olabilmektedir. Dolayısı ile kalça eklemi iltihabı da tedavi edilmediğinde, uzuvda fonksiyon kaybı, sakatlık, şekil bozukluğu ve harabiyet riski artmaktadır. Tüm bu sorunlar, cerrahi operasyon gerektirebilmektedir. İlerleyen yaşlarda da, geçme ihtimali çok düşük olmaktadır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi oldukça önem taşımaktadır.

Kalça Eklemi İltihabı Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin kalça eklemi iltihabı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kalça eklemi iltihabı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kalça eklemi iltihabı belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Karın Ağrısı Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed