Bademcik İltihabı Neden Olur?

Bademcik iltihabı Neden Olur? Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir? Bademcik iltihabı tedavisi nedenleri nelerdir? Hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.

Bademcik İltihabı Neden Olur? Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Bademcik iltihabı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Bademcik iltihabı Neden Olur

Bademcik iltihabı günümüz de nerede ise tüm herkes de görülmektedir. Bademcikler boğazın arka bölümün de sağ vede sol taraf da bir tane olacak şekilde bulunmaktadır. Bağışıklık sistemi için kritik önem taşımaktadır. Özel yapısı ile içerisin de yer aldığı hücreler ile ağız vede burundan vücuda giren zararlı mikroorganizmalara karşı koruma sağlar. Yazımızın içerin de siz değerli dostlarımız için bademcik iltihabı nedenleri vede bademcik iltihabı belirtileri ile ilgili bazı bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki bademcik iltihabı neden olur?

Bademcikler de yer alan antikor üretiminden sorunlu bağışıklık hücreleri vede virüs veya bakteriyle enfekte olmuş hücreleri öldüren beyaz kan hücreleri yer almaktadır. Bu hücreler ile dışarıdan vücuda giren patojen yani zararlı organizmalar tanınmakta vede yok edilmektedir. Bu durum ile enfeksiyon oluşumunun da önüne geçilmektedir. Bademcikler ise bağışıklık sistemi için oldukça önemli olmak ile birlikte bazı durumlar da bu organ işlevini tam olarak yerine getiremez. Bademcik iltihabı da çeşitli nedenlere bağlı olarak da bademciklerin inflamasyona yani iltihaplanmaya uğramasına denir. Siz de yazımızın devamına giderek bademcik iltihabı nedenleri ile ilgili bir çok bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bademcik İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik İltihabı Belirtileri

Bademcikler de kızarıklık,
Boğaz ağrısı ya da hassasiyet,
İştah kaybı,
Bademcikler üzerin de beyaz ya da sarı kaplama ya da lekeler,
Kulak ağrısı,
Ağızdan yutma ya da nefes alma da zorluk,
Titreme ve ateş,
Ağız kokusu,
Ses değişiklikleri,
Boyun ya da çene bölgesin de şişmiş lenf bezleri.
Çocuklar da ayrıca kusma, karın ağrısı vede mide bulantısı yaşanmaktadır.

Bademcik İltihabı Neden Olur

Bademcik iltihabı tedavisi öncelikle nedenine bağlı olarak uygulanmaktadır. Nedenini belirlemek için uzman doktor hızlı boğaz testi ya da boğaz çubuğu kültürü uygulamaktadır. Her iki test de, boğazın arkasından bademciklere yakın yerden pamuklu çubuk ile örnekler almayı barındırmaktadır. Laboratuar testi bakteriyel enfeksiyonu tespit edebilmektedir. Testte viral enfeksiyon görülmeye bilmektedir. Yalnız bakteri testinin negatif olduğu varsayıla bilmektedir. Bazı durumlar da ise, fiziksel bulgular olası bakteri enfeksiyonu teşhisi için yeterli olabilmektedir. Bu durumlar da hızlı boğaz testi yapılmadan antibiyotik reçete edilebilir.

Eğer bademcik iltihabı virüsden dolayı yaşanıyor ise antibiyotikler gereksizdir. Vücudunuz enfeksiyon ile kendiliğinden savaşmaktadır. Kendinizi daha iyi hissetmek için mutlaka yeterince dinlenin, dondurma ya da elma püresi gibi yumuşak yiyecekler tüketin. Boğaz ağrısını hafifletmek için ılık ya da çok soğuk sıvılar tüketin. Odanız da mutlaka nemlendirici kullanın. Ilık tuzlu su ile ağız gargarası yapın. Asetaminofen ya da ibuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler alabilirsiniz. Benzokain ya da diğer anestezikler barındıran pastiller kullanın.

Bademcik İltihabı Neden Olur, bademcik iltihabın da başlıca belirtileri iltihaplanma vede bademciklerin şişmesi, bazı durumlar da hava yollarını tıkayabilecek kadar şiddetli olmasıdır. Çocuklar da bademcik iltihaplanması daha zor olmaktadır. O yüzden dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer ki sizin de bademcik iltihabı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bademcik iltihabı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bademcik iltihabı nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Unutkanlık Hastalık Belirtisi Mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed