Bademcik Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bademcik Kanseri Belirtileri Nelerdir? Bademcik Kanseri Nasıl Anlaşılır?, Bademcik kanseri nedenleri hakkında bilmeniz gereken, bazı bilgileri derledik.

Bademcik Kanseri Belirtileri Nelerdir? Bademcik Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Bademcik Kanseri Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Bademcik Kanseri Belirtileri Nelerdir

Bademcik kanseri tonsil, bademcikteki hücrelerde başlayan kanser türüne denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için bademcik kanseri nedenleri ve bademcik kanseri nasıl anlaşılır? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Bademcik kanseri belirtileri nelerdir?

Bademcikler ağzın arkasında yer alan oval şekilli iki yapıdır ve vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olmaktadır. Bademcik kanseri, yutma güçlüğüne ve boğazda bir şey takılmış gibi hissetmenize neden olabilmektedir. Sıklık ile dil ya da lenf düğümleri gibi çevre dokulara yayıldığı için, hastalığın geç döneminde tanı alınmaktadır. Bademcik kanserinin tedavisi genellik ile, kanserin ameliyat ile çıkarılmasıdır. Bazı vakalarda ayrıca radyoterapi ve kemoterapi de tavsiye edilmektedir.

Bademcik kanserinin tanısı, ağız ve boğazın muayenesiyle başlayabilmektedir. Bu kanser boğazın arkasında yer alan, ovak şekilli, tonsil olarak isimlendirilen yapılarda anormal hücreler oluştuğunda gözlenmektedir. Hekiminiz şişlikler açısından, boğazınızı muayene edip, bir ayna vede ışık ile ağız içini inceleyebilmektedir. Eğerki anormal bir bölge bulunur ise, test yapılmak üzere hücre örneği alınabilmektedir. Ayrıca MRI, BT ve PET gibi görüntüleme yöntemleri de tercih edilmektedir. Yazımızın devamına giderek bademcik kanseri belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Bademcik Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Bademcik Kanseri Belirtileri

Bademcik kanserinin belirtileri, yutma zorluğu ve boğazda bir şey takılmış hissidir. Kanser, ağzın arkasında yer alan, oval şekilli, tonsil olarak isimlendirilen iki yapıda anormal hücreler oluştuğunda görülmektedir. Bademcik kanserinin tedavisi, kanserin çıkarılması amaçlı operasyon olabilmektedir. Bu kanser boğazın arkasında yer alan, oval şekilli tonsil olarak isimlendirilen yapılarda anormal hücreler oluştuğunda gözlenmektedir. Cerrahlar, küçük kanserlere ağızdan ulaşabilmektedir. Daha büyük kanserler ise, boğazda bir kesi yapılmasını gerektirebilmektedir. Diğer tedavi seçenekleri, güçlü ışınların kullanıldığı radyoterapi ya da güçlü ilaçların kullanıldığı kemoterapiden oluşabilmektedir.

Bademcik kanseri, sigara ve alkol tüketimi nedenleri başında gelmektedir. Bunların yanı sıra, ağız hijyeninin doğru yapılmaması vede genetik faktörler de bademcik tümörüne neden olabilmektedir. Diğer tümörlerde olduğu gibi bademcik kanseri de erken teşhis gerektirir. Tümör, dil ve diğer lenf dokularına yayılmadan tedaviye başlanmalıdır. Bademcik kanseri, erken dönemde teşhis edilerek tedavi sağlanmaz ise, yayılarak sürekli ağrı, fonksiyon kaybı, tedavi sonrası düzeltilmesi mümkün olmayan yüz vede ağız deformiteleri hatta ölümlere neden olabilmektedir. Diş doktoruna düzenli aralıklar ile gidilmesi, bademcik kanserlerinin erken dönemde saptanması açısından oldukça önem taşımaktadır.

Bademcik Kanseri Nasıl Olur
Bademcik Kanseri Nasıl Olur

Eğer ki sık tekrarlayan bademcik iltihabı atakları var ise, yani son 1 yılda 7 defa bademcik iltihabı, son 2 yılda her 5 defa bademcik iltihabı ve son 3 yılda her yıl 3 defa bademcik enfeksiyon atağı geçiriyor ise hasta bademcikler alınmalıdır. Eğer tümör var ise bademcikte, boyundaki lenf bezleri de alınmaktadır. Tedaviye destek amaçlı ışın tedavisi ilave edilebilir. Tümör çok büyükse ya da boyun bölgesine yayılmış ise, boyunda büyük bir insizyon yapılarak açık ameliyat yöntemi ile alınmaktadır. Lenf bezlerine de yayılmış ise, radyoterapi ve kemoterapi gerekmektedir.

Bademcik Kanseri Belirtileri Nelerdir, eğer ki sizin bademcik kanseri belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bademcik kanseri belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bademcik kanseri belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Boğaz Şişliği Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed