Clostridium Difficile Risk Faktörleri Nelerdir?

Clostridium Difficile Risk Faktörleri Nelerdir? Clostridium Difficile Nedir?, Clostiridium difficile belirtileri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Clostridium Difficile Risk Faktörleri Nelerdir? Clostridium Difficile Nedir?

Clostridium Difficile Risk Faktörleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Clostridium Difficile Risk Faktörleri Nelerdir

Doğada her yerde, özellik ile toprakta bulunan hareketli bakterilere clostiridia denir. Gram boyasından sonra, mikroskopta bakıldığında uzun, uçları şişkin bagetler biçiminde gözükmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için clostiridium difficile nedir? ve clostridium difficile belirtileri sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Clostridium difficile risk faktörleri nelerdir?

Clostridium difficile, hücreleri gram pozitiftir, kanlı agarı kapladığında vücut sıcaklığında optimum büyüme göstermektedir. Ortam gergin olduğunda bu bakteriler ekstrem şartlarda bile yaşayabilen sporlar üretmektedir. İnsan bağırsağında kommensal yaşayan bakteridir. Hastanede ya da bakım odasında uzun süredir kalan hasta kişilerde bu bakterinin kolonileşmesi daha olasıdır.Küçük miktarlarda önemli hastalık söz konusu değildir. Özellik ile geniş spektrumlu antibiyotikler, normal bağırsak florasının bozulmasına neden olmaktadır. Bu da clostiridium difficilenin aşırı büyümesine, dolayısı ile psödomembrnöz kolite yani, yalancı zar ile örtülü kalın bağırsak iltihabına yol açmaktadır.

Bakteri bu şartlar altında gelişmektedir. İnsandan insana fekal-oral yol ile bulaşmaktadır. Organizma sıcağa dayanıklı sporlar ürettiğinden, hastane ya da bakım odalarında uzun süre kalabilmektedir. Hastanedeki nerede ise her yüzeyde bulunabilmektedir. Sporlar sindirildiğinde, aside dirençli olmalarından dolayı mideden zarar görmeden geçerler, Aktif formlarına kolonda geçerler ve burada çoğalırlar. Hastanelerde yaygın olarak kullanılan bazı dezenfekteanlar bu bakteriyi temizleyemezler. Hatta spor oluşumunu destekleyebilireler.Yalnız ağartıcı içeren dezenfektanlar öldürücü nitelikte olmaktadır. Bu bakterinin neden olduğu psödomembrnöz kolit, vancomycin, metronidazole, bacitracin ya da fusidic asit gibi antibiyotikler ile tedavi edilmektedir. Bu bakteri, kolon zarına saldıran iki güçlü toksin üretmektedir. Yazımızın devamına giderek, clostiridium difficile risk faktörleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Clostridium Difficile Belirtileri Nelerdir?

Clostridium Difficile Risk Faktörleri

Reçeteye tabi ya da reçetesiz satılan antisasitlerden alıyor ise, bu ilaçlar mide asidini azaltarak clostiridium difficilenin bağırsağa girmesini kolaylaştırmaktadır. Enflamatuar bağırsak hastalığı ya da kalın bağırsak kanseri gibi kronik kolon hastalığı bulunuyor ise, alt karın ameliyatı geçirmiş ise, Bakım evinde ya da uzun süreli bakım tesisinde yaşıyorsa. Genelde, hastalar hastanelerden diğer yerlere taşındığında enfeksiyon yayılmaktadır. Hastanede özellik ile uzun zamandır yatıyorsa ya da yakın zamanda yatmışsa. Genelde, büyük hastanelerde enfeksiyon oranı küçük olanlara göre daha yüksektir. Altta yatan ciddi hastalık geçiriyorsa ya da bağışıklık sistemi zayıfsa. 65 yaş ya da üzeri ise, yaşı ilerlemiş olan yetişkinlerde enfeksiyon oranı orantısız şekilde yüksek olmaktadır. Antibiyotik kullanıyorlarsa ya da yakın zamanda kullanmışsa hastaların bu bakteriye yakalanma riski oldukça yüksektir.

Clostridium Difficile Belirti ve Semptomlar

Su ve kilo kaybı,
Bulantı,
Dışkıda kan ya da iltihap,
Alt karın ağrısı, ciddi olabilecek şekilde,
Ateş, genellik ile 38 derecen yüksek,
Bol, sulu diyare. Günde 10 ya da daha fazla bağırsak hareketlenmesi.

Clostridium Difficile Tedavisi Var Mı
Clostridium Difficile Tedavisi Var Mı

Bakteriye yakalanmış bazı insanlar, enfeksiyonı yayabiliyor olmalarına rağmen hiçbir zaman hasta olmazlar. Diğerlerinde bulantı vede alt batında ağrı ve kramp gibi sulu diyare nöbetleri olmaktadır. Aynı zamanda, git gide yükselen sayıdaki insanlar kolit ya da psödomembranöz kolit, ciddi kolon enflamasyonu hastalığına yakalanmaktalar. Çoğu insan bu mikrobu herhangi bir antibiyotik tedavisinden sonra ya da tedavi esnasında yakalanmaktadır. Yalnız belirti ve semptomlar tedavinin durdurulmasından haftlar hatta aylar sonra bile kaybolmayabilmektedir.

Clostridium Difficile Tedavi Edilir Mi?

Bazı hekimler tedavi için, probiyotik reçete edebilirler. Bunlar bağırsak yolunda sağlıklı iç dengenin iyileştirilmesine yardımcı olan diyet takviyeleridir. Doğal bir maya olan saccharomyces boulardinin antibiyotikler ile birlikte verildiğinde bu mikrop enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olduğu belirtilmektedir. Ciddi ağrı, organ yetmezliği ya da karın duvarının çeperinde yanma olan hasta kişilerde, bağırsaın hastalıklı kısmının temizlenmesi için ameliyat tek çözüm olabilmektedir.

Clostridium Difficile Risk Faktörleri Nelerdir, eğer ki sizin clostridium difficile risk faktörleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Clostridium difficile risk faktörleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da clostridium difficile risk faktörleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bademcik Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed