Bademcik Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Bademcik Şişmesi Belirtileri Nelerdir? Bademcik Şişmesi Nedir? Bademcik şişmesi nasıl geçer? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Bademcik Şişmesi Belirtileri Nelerdir? Bademcik Şişmesi Nedir?

Bademcik Şişmesi Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Bademcik Şişmesi Belirtileri Nelerdir

İnsan bedenindeki önemli organlardan olan bademcikler, bağışıklık sisteminin bir parçası olarak görev yapmaktadır. Boğazın arkasında, her iki tarafta da yer alan bademcikler yapı olarak iki küçük salgı bezi biçimindedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için bademcik şişmesi nedir? vede bademcik şişmesi nasıl geçer? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Bademcik şişmesi belirtileri nelerdir?

Vücuda giren bakteri vede virüslere karşı kalkan görevi üstlenen bademcikler, ağız vede burun yolu ile, vücuda giren virüs vede bakteri kaynaklı enfeksiyonları durdurarak onların boğaz ve yemek borusuna ulaşmasını önlemeye çalışmaktadır. Virüs vede bakterilere karşı savaşmak adına antikor vede beyaz kan hücreleri üretmektedir. Bademciklerin oluşturduğu, bu savunma mekanizmasına hemen gerisinde, burun yolu vede boğaz ile bağlandığı bölgede bademcikler ile birlikte çalışan adenoidler bulunmaktadır. Bademcik şişmesi, günümüz de yaygın görülen sağlık sorunudur. Bu sorun her yaştan kişi de görülebilmektedir. Bademcik şişmesi, bademcik hipertrofisi veya tonsil hipertrofisi olarak da isimlendirilir. Yazımızın devamına giderek bademcik belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer?

Bademcik Şişmesi Belirtileri

Kulak ağrısı,
Baş ağrısı,
İştahsızlık,
Ağız kokusu,
Sesin boğuk çıkması,
Boyun ağrısı,
Boyun bölgesindeki lenfler de şişlik,
Besinleri yutmakta ya da yutkunmakta zorlanma,
Boğaz ağrısı, boğaz da hassasiyet,
Bademcikler de beyaz ya da sarı iltihap görüntüsü,
Kırmızı renkte bademcikler,
Yüksek ateş vede titreme.

Bademcik şişmesin de, en önemli belirti ise büyük bademcikler olmaktadır. Bademcik şişmesinin öne çıkan nedenleri arasında çoğunlukla virüs vede bakteri enfeksiyonları olmaktadır. Virüs enfeksiyonları, bakteri enfeksiyonlarından daha fazla rastlanmaktadır. Bademcik enfeksiyonu, yetişkinler arasında özellikle yaşlı bireyler de daha çok görülmektedir. Bakteri vede virüslerin dışında hava kirliliği, sigara gibi etkenlerin de bademcik şişmesine neden olduğu belirtilmektedir.

Bademcik Şişmesinin Nedenleri

Uçuk virüsü,
El, ayak ve ağız hastalığına neden olan enterovirüs,
Parainfluenza virüsü,
Herpes virüs grubunun parçası olan epstein barr virüsü,
Streptokok bakterileri,
İnfluenza. Yani grip virüsü,
Genellik ile üst solunum yollarını etkileyen adenovirüsler.

Bademcik şişmesin de, sorunun kaynağı ne olursa olsun takip edilmelidir. Eğer uzun süre geçmiyor ise mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmemesi durumunda, tekrar eden kulak enfeksiyonları, duyma kaybı, kronik sinüs enfeksiyonları görülebilir. Çocuklar da ayrıca obstrüktif uyku apnesi gelişebilmektedir. Şişmiş bademcikler vede ağrı yemek yemenizi de zorlaştıracağından, kilo kaybı yaşayabilir veya kilo almakta zorlanabilirsiniz. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar da antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Kullandığınız antibiyotik bir kaç gün içinde rahatlamanızı sağlamaktadır. Eğer enfeksiyonun nedeni virüsler ise, antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Virüslerin neden olduğu semptomları rahatlatmak için, bazı ilaçlar veya yöntemler tercih edilmektedir. Uzman hekim tarafından reçete edilen parasetamol tarzı ağrı kesici vede ateş düşürücü ilaçlar, enfeksiyon ile mücadelenizi daha kolaylaştırır.

Bademcik Şişmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Önlemler

Eviniz de soğuk buhar makinesi var ise, bulunduğunuz odanın havasını nemlendirin,
Eczaneler de satılan, pastiller ile boğazınızı rahatlatın,
Sık sık ılık vede tuzlu karışım ile gargara yapın,
Dinlenmeyi ihmal etmeyin,
Bol ılık su tüketin,
Enfeksiyon riskini azaltmak için, kapalı vede kalabalık alanlara gitmeyin,
Ağır egzersizlerden uzak durun,
Sigara içmeyin,
Beslenmeniz de püre vede çorba tarzı yumuşak besinleri tercih edin. Ekşi vede baharatlı şeyler tüketmeyin.

Bademcik Şişmesi Belirtileri Nelerdir, bademcik ameliyatı sonrası, sıklıkla hastaneye yatış gerektirmez. Ameliyat süresi ise yaklaşık olarak 1 saat kadardır. İyileşme süresi 7 ila 10 gün arası değişmektedir. İyileşme sürecinde, su tüketimini ihmal etmeyin vede bol bol dinlenmeniz gerekmektedir. Eğer ki sizin de bademcik şişmesi belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bademcik şişmesi belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bademcik şişmesi belirtileri, yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Balgam Gelmesi Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed