Batın MR Neden Yapılır?

Batın MR Neden Yapılır? Batın Emar Taraması Nasıl Yapılır?, Batın MR nedir? Hakkında merak edilen bazı bilgileri, yazımızın içeriğinde hazırladık.

Batın MR Neden Yapılır? Batın Emar Taraması Nasıl Yapılır?

Batın MR Neden Yapılır
Sayfa İçeriği: Batın MR Neden Yapılır

Güçlü mıknatıslar ve radyo dalgarı tercih edilerek yapılan görüntüleme testine batın emar taraması denir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için batın mr nedir? ve batın emar taraması nasıl yapılır? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Batın mr neden yapılır?

Batın bölgesi yanı, karın ve üreme organlarının yer aldığı bölgeden fotoğraf kesitleri almak için batın emar taraması kullanılır. Alınan görüntüler bilgisayar yardımıyla birleştirilerek bir araya getirilir ve ortaya üç boyutlu görüntüle çıkmaktadır. MR görüntüleme, bilgisayar ortamında bir monitör yardımı ile izlenebilir ya da bir diskte biriktirilir. İç organların detaylı görüntülemesine olanak sağladığından şüphelenilen durumların tam teşhisi saplanabilmektedir.

Tedavi sürecindeki hasta kişilerde, hastalığın yayılma ve hasar durumunun kontrolü için de emar kullanılır. Emar taraması x-ışını kullanılmadığından, radyasyon içermeyen güveilir uygulamadır. Batın emar, diğer emar operasyonları benzer prosedüre sahiptir. Öncesinde fazla hazırlık gerektirmeyen uygulamada dikkat edilmesi gereken bir kaç durum bulunmaktadır. Üst batın mr ve alt batın mr görüntülemesi, karın bölgesindeki tüm organlarda detaylı inceleme sağlar. Yalnız, her operasyonda olan riskler kadar emar uygulamasında da bazı riskler vardır. Yazımızın devamına giderek batın mr yan etkilerine ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öprenebilirsiniz.

Batın Emar Taraması Nasıl Yapılır?

Batın MR Yan Etkileri

Uygulama öncesinde sedasyon ya da anestezi kullanılıyor ise, operasyon sonrası baş dönmesi ve mide bulantısı görülebilir. İlaçlı batın mr çekimi sonrası, kontrast madde nedeni ile alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. İlaç ile kontrol edilebilen bu reaksiyonlar, genellik ile kaşıntı ve deride kızarıklık biçimde olur. İlaçlı batın emar çekimi sonrasında, kanül girişi yapılan bölgede ağrı ya da morarma olabilmektedir. Bu durumlarda hekiminize durumu bildirmeli ve ağrının olduğu bölge muayene edilmelidir.

Üst batın emar ya da alt batın emar çekiminde, hekiminiz belirtmediği sürece aynı şekilde yeme ve içmeye devam edebilirsiniz. Hekiminizin belirtilmesi durumunda, uygulanması gerekenler birebir uygulanmalıdır. Uygulama öncesinde, klostrofobiniz varsa ya da kapalı alanlardna hoşlanmıyor iseniz, sonuçlarınızı etkilememesi için hekiminize durumu bildirin. Gerekli görüldüğü durumlarda uygulama öncesi sakinleştirici verilebilmektedir. Sakinleştirici yerine, açık emar uygulamasına geçilebilmektedir. Test öncesinde vücudunuzdaki tüm metal ve yapay ürünler hakkında bilgi vermeyi unutmayınız. Bazı stent türleri, manyetik alanın etkisi ile oynayabilir ve hayati tehlike yaratabilmektedir. Bu durumlara sebebiyet vermemek için, uygulama öncesinde radyoloji doktorunuza vücudunuzdaki tüm metaller hakkında bilgilendirme yapınız.

Batın Emar Neden Yapılır?

Hamile bir kadının rahminde, bir fetüs görüntülemesi,
Anormal kan damarları ve iltihaplı damarlar,
Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalığı,
Siroz gibi karaciğer hastalıkları ve safra kanalları ve pankreas anormallikleri,
Karın ya da pelvis tümörleri,
Lenf düğümleri,
Kan damarların görüntülemesi,
Erkeklerde prostat bezi görüntülemesi,

Batın MR Neden Çekilir
Batın MR Neden Çekilir

Kadınlarda rahim ve yumurtalıklar gibi ürüme organları,
Mesane gibi pelvis organları,
Karaciğer, böbrekler, adrenaller, pankreas ya da dalakta kitle tespiti,
Karında lenf düğümleri görütülemesi,
Karaciğer ya da böbrek sorunları gibi anormal kan testi sonuçlarının nedeninin tespiti,
Karın ağrısı ya da şişmesinin nedeninin tespitinde,
Karın içindeki kan damarlarının görüntülemesi,
Karın bölgesinde kan akışı.

Batın MR Neden Yapılır, eğer ki sizin batın mr neden yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Batın mr neden yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da batın mr neden yapılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Clostridium Difficile Risk Faktörleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed