Bazal Metabolizma Hızı Ne Olmalı?

Bazal Metabolizma Hızı Ne Olmalı? Bazal Metabolizma Nedir?, Bazal metabolizma nasıl hesaplanır? Hakkında merak edilen bazı sorulara ulaşabilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hızı Ne Olmalı? Bazal Metabolizma Nedir?

Bazal Metabolizma Hızı Ne Olmalı
Sayfa İçeriği: Bazal Metabolizma Hızı Ne Olmalı

Bazal metabolizma, temel işlevlerin devamı için enerji sağlayan metabolizma olarak görev görmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için bazal metabolizma nasıl hesaplanır? ve bazal metabolizma nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Bazal metabolizma hızı ne olmalı?

İnsanların vücudu yalnızca hareket halinde değil, dinlenme halinde de enerji ve kalori harcamaktadır. Bunun nedeni ise, vücudun dinlenme halinde de temel yaşamsal işlevleri devam ettirmesinden dolayıdır. Bunlar; kan dolaşımı, nefes alıp verme, sindirim, beyin vede sinir sistemi fonksiyonları vede hücre üretimidir. Bazal metabolizma hızı, bireyin vücudunun temel yaşamsal fonksiyonları yerine getirmek adına ihtiyaç duyduğu minimum kalori miktarına karşılık gelir vede kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazal metabolizma vede dinlenme metabolizması sıklık ile karıştırılmaktadır. Dinlenme metabolizma hızı hesaplanır iken, vücudun yaşamsal fonksiyonlar dışında dinlenme halinde iken harcadığı kalorilerin de hesaba katılması gerekmektedir. Yalnız her iki durumda da vücudun başka herhangi bir aktivite yapmıyor iken, harcadığı enerji miktarı söz konusudur. Bazal metabolizma hızı genellik ile yaşla birlikte vücuttaki yağsız vücut kütlesinin azalması nedeni ile düşmektedir. Ortalama olarka kişilerin günlük kalori ihtiyacının %60 ila %75’ini bazal metabolizma oluşturmaktadır. 20’li yaşlardan itibaren bazal metabolizma hızı her 10 yılda 1 %1 ila %2 oranında azalmaktadır. Kişilerin genetik yapısı, aktivite miktarı vede beslenme biçimlerine göre bazal metabolizma hızında değişiklikler görülebilmektedir. Yazımızın devamına giderek bazal metabolizma hızı hesaplama ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hızı Değişir mi?

Bazal Metabolizma Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma hızı hesaplamada, özellik ile kilo alma vede kilo verme döngülerinde, spor aktivitelerinde harcanan kalorinin belirlenmesinde, diyet vede beslenme rutinine karar verilmeden önce bazal metabolizma hızı hesaplanmaktadır. Bazal metabolizma hızını hesaplamanın bir kaç yolu bulunmaktadır. Yalnız en çok kullanılan yöntem harris-benedict yöntemidir. BMH kadınlar vede erkekler için farklı sabitleri kullanılarak hesaplanmaktadır.

Kadınlar için BMH; 655,1 + (9,56 x kilo) + (1,85 x boy) – (4,68 x yaş)
Erkekler için BMH; 66,5 + (13,75 x kilo) + (5,03 x boy) – (6,75 x yaş) formülleri kullanılarak hesaplanır.

Bu formüle ek olarak Mifflin-St. Jeor ve Katch-McArdle formülleri de kullanılmaktadır. Katch-McArdle formülü dinlenme metabolizma hızını hesaplamak adına kullanılmaktadır. Mevcut hesaplama yöntemleri tam vede doğru değerleri yansıtmaz. Gerçek BMH değeri yalnız laboratuvar ortamında tespit edilebilmektedir. Bazal metabolizma hızı sabit bir değer değildir. Bireylerin yağsız vücut kütlesini artıracak egzersizler yapması, hormonal bozuklukların giderilmesi doğru beslenme, düzenli uyku gibi destekler ile bazal metabolizma hızı artırılabilmektedir. Günlük sıvı tüketimine dikkat edilmesi vede beden kitle endeksine göre bireyin alması gereken su miktarının altına düşmemesi de bazal metabolizmanın yavaşlamaması için oldukça önemlidir.

Bazal Metabolizma Hızı Ne Kadar Kalori Yakar
Bazal Metabolizma Hızı Ne Kadar Kalori Yakar

Bazal metabolizma hızı, bireyler arasında büyük değişiklikler göstermektedir. Ortalama olarak 1000 ila 2500 kalori arasında değişebilmektedir. Bazal metabolizma hızını belirleyen en önemli etmen, bireyin yağsız vücut kütlesidir. Yağsız vücut kütlesi vücut kompozisyonun bir parçasıdır. Vücut dokularının depoladığı yağ dışında kalan hücre içi vede hücre dışı sıvılarını, kas dokusunu vede mineralleri içermektedir. Vücuttaki yağ kütlesinin toplam vücut ağırlığından çıkarılması yolu ile hesaplanmaktadır. Yağsız vücut kütlesinin hesaplanması için de kadın vede erkek için farklı formüller kullanılmaktadır. Yağsız vücut kütlesi dışında bireylerin yaşı, günlük aktivite miktarı vede aktivite biçimi, vücuda alınan besinler, cinsiyet, hormonal durumlar, genetik yaı vede kadınlar için menopoz bazal metabolizma hızını belirleyici diğer faktörlerdir. Çeşitli metabolik hastalıklar, stres, uzun süren düşük kalorili diyetler de bazal metabolizma hızını etkilemektedir.

Bazal Metabolizma Hızını Bilmek Önemli Mi?

Bazal metabolizma hızı değeri, bireylerin kilo alma, kilo verme veya mevcut kilolarını koruma gibi durumlarda günlük ortalama ne kadar kalori almaları gerektiğini hesaplamak adına kullanılmaktadır. Her ne kadar kilo alıp verme süreçlerinde belirleyici tek faktör alınan kalori miktarı olmasa da BMH hesapları bireylere ortalama değerler hakkında fikir vermektedir. Günlük alınması gereken kalori miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir vede birden fazla etmene göre belirlenmektedir. Bazal metabolizma hızı bu etmenlerden yalnızca biridir. Buna cinsiyet vede günlük aktivite miktarı da eklenerek bireylerin ortalama günlük kalori ihtiyacı belirlenmektedir. Aktivite seviyeleri genel olarak hareketsiz, hafif aktivite, orta seviye aktivite, yüksek aktivite, çok yüksek aktivite olarak sınıflandırılmaktadır. Bu aktivite sınıflandırmalarına göre BMH hesaplarında kullanılan değişkenler de değişiklik göstermektedir.

Bazal Metabolizma Hızı Ne Olmalı, bireylerin yağsız vücut kütlesini artıracak egzersizler yapması, hormonal bozuklukların giderilmesi, doğru beslenme, düzenli uyku gibi destekler ile bazal metabolizma hızı artrılabilmektedir. Eğer ki sizin bazal metabolizma hızı ne olmalı, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bazal metabolizma hızı ne olmalı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bazal metabolizma hızı ne olmalı, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bartholin Kisti Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed