Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?

Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir? Sinirsel Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?, Sinirsel kaşıntı nedenleri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir? Sinirsel Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir

Tıbbi açıdan, hem nöropatik hem de psikolojik nedenli kaşıntıları kapsayan sinirsel kaşıntı, halk arasında oldukça can sıkıcı durum haline gelmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız sinirsel kaşıntı nedenleri vede sinirsel kaşıntı nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Sinirsel kaşıntı belirtileri nelerdir?

İnsan vücudunun her alanına sistemli biçimde dağılmış olan sinir ağları, beyin vede birbirleri ile iletişim halinde olurlar. Bu neden ile, beyni ya da sinir sisteminin farklı bölgelerini ilgilendiren herhangi bir sorun nedeni ile cilde uzanan ağlar etkilenebilmektedir. Bunun sonucunda da ağrı duyumu ile benzer mekanizmaya sahip olan kaşıntı hissi meydana gelmektedir. Bu kaşıntıya ise nöropatik pruritus denmektedir. Psikolojenik kaşıntıda da beyni etkileyen kimyasal süreçlerin cilt altındaki sinir ağlarına yansıması söz konusudur. Psikojenik pruritus da tıpkı diğer, kaşıntı sebepleri gibi tıbbi rahatsızlık olarak görünmektedir. Hem nöropatik, hem de psikolojenik türdeki kaşıntının uygun şekilde tedavi edilmesi lazım. Bunun için de, kaşıntının bahsedilen nedenlerden kaynaklandığının doğru biçimde tespit edilmesi oldukça önemlidir. Yazımızın devamına giderek sinirsel kaşıntı belirtileri ile alakalı daha fazla ilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Sinirsel Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Sinirsel Kaşıntı Belirtileri

Ağrı,
Etkilenen bölgede uyuşukluk,
Elektrik çarpması şeklinde tanımlanan şikayetler,
Cildin ıslakmış gibi algılanması,
Yanma hissi.

Sinirsel kaynaklı kaşıntıda, diğer nedenlerden farklı tedavi yöntemlerinin uygulanması lazım. Tedavi ise kaşıntıya yol açan temel hastalığa göre şekillenmektedir. Sinirsel kaşıntı için sıklık ile uygulanan tedavi çeşitleri birbirinden farklıdır. Bunların başlıcaları;

Botoks tedavisi,
Gabapentin gibi sinir sisteminin düzenleyen bazı ilaçlar,
Antidepresanlar,
Bilişsel davranışçı terapi,
Nörostimülasyon teknikleri,
Lidokain gibi lokal anestezik içerikli kremler.

Sinirsel Kaşıntı Kendiliğinden Geçer Mi
Sinirsel Kaşıntı Kendiliğinden Geçer Mi

Cilt altında uyarı iletimini sağlayan özelleşmiş reseptör hücreler vardır. Bu hücrelerin her biri farklı fonksiyona sahipledir. Böylelikle titreşim, basınç, sıcaklık vede ağrı gibi sinyaller merkezi sinir sistemine iletilebilmektedir. Omuriliği vede beyni kapsayan merkezi sinir sistemi de gelen sinyalleri işleyerek vücudun korunması için uygun yanıtları oluştururlar. Bu sinirsel ağrı herhangi bir bölümünü etkileyen problemlerden de ağrı duyumu oluşabilmektedir. Ağrı duyumu da etki eden temel faktöre göre elektrik, yanma ya da kaşıntı şeklinde algılanabilmektedir. Bahsedilen mekanizma sonucunda meydana gelen kaşıntıya nörojenik pruritus ismi verillmektedir.

Nörojenik Pruritusa Neden Olan Etkenler Nelerdir?

İnme,
Periferik nöropati,
Notaljia parestetika,
Vitamin eksikliği,
Multiple skleroz,
Malignite.

Psikojenik Pruritus Neden Olan Etklenler

Depresyon,
Obsesif kompulsif bozukluğu,
Somatoform bozukluklar.

Sinirsel Kaşıntı Belirtileri Nelerdir, sinirsel kaşıntının kesin nedeni dermatologlar ya da nörologlar tarafından tam olarak bilinememektedir. Nöropati hastalarında ağrı da çok yaygın şekilde görülmektedir. Eğer ki sizin sinirsel kaşıntı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Sinirsel kaşıntı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sinirsel kaşıntı belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bazal Metabolizma Hızı Ne Olmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed