Bebeklerde Ateş Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Ateş Nedenleri Nelerdir? Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?, Bebeklerde ateş nasıl geçer? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Bebeklerde Ateş Nedenleri Nelerdir? Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde Ateş Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Bebeklerde Ateş Nedenleri Nelerdir

Sağlıklı bir bebekte ve çocukta vücut sıcaklığı genellik ile 36,5 derecedir. Bu seviyeler çocuktan çocuğa göre hafif farklılık gösterebilmektedir. Genellikle 38 derece ve üstü yüksek ateş olarak tanımlanır. Bununla birlikte ölçüm yapıldığında 37.4 derece itibari ile ateşin yükselmeye başladığı kabul edilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız bebeklerde ateş nasıl geçer? ve bebeklerde ateş nasıl düşürülür? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiliz. Peki Bebeklerde ateş nedenleri nelerdir?

Sağlıklı bir kişdie ortalama olarak vücut ısısı 36,5 derecedir. Vücut ısısı bu değerin üzerine geldiğinde, çıktığında bu durum ateş olarak tanımlanır. Yüksek ateş yetişkinlerde çok fazla olmasa da, bebeklerde ve küçük çocuklarda çoğunluk ile endişe vermektedir. Yalnız ateşin yükselmesi aynı zamanda bağışıklık sisteminin düzgün çalıştığına işaret etmektedir. Ateş vücuttaki savunma mekanizmasıdır. Vücutta ateş yükseldiğinde bağışıklık sistemi vücuda giren ve enfeksiyona neden olan mikroorganizmalar ile savaşmaya başlamaktadır.

Ateş, bir sempom olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir enfeksiyonun varlığına işarettir. Bebeklerde çoğunluk ile soğuk algınlığı veya viral enfeksiyon durumunda ateş yükselir. Hafif ve kısa süreli olmak üzere diş çıkarma döneminde de ateş yükselebilir. Bazı aşılardan sonra da kısa süreli ateş rastlanabilmektedir. Çok sıcak havalarda uzun süre zaman geçirildiğinde veya bebek çok kalın giydirildiğinde vücut ısısının normalin biraz üzerine çıkabileceği de bilinmelidir. Yazımızın devamına giderek bebeklerde atşe nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde Ateş Nedenleri

Yenidoğan bebeklerde çoğunluk ile yüksek ateş, soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar ya da anneden bebeğe geçen mikroplardan dolayı yaşanmaktadır. Yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemleri gelişmemiştir. Bu yüzden yüksek ateşe ve enfeksiyonlara karşı daha dayanıksızdır. Bu neden ile yenidoğan bebeklerde ateş ciddiye alınmalı ve hemen doktora başvurulmalıdır.

İdrar yolu enfeksiyonları,
Zatürre,
Orta kulak enfeksiyonu,
Sindirim sistemi hastalıkları,
Virüs kaynaklı solunum yolu enfeksiyonlar,

Bebeklerde Ateş Kendiliğinden Düşer Mi
Bebeklerde Ateş Kendiliğinden Düşer Mi

3 aydan küçük olan yenidoğan bebeklerde ateş mutlaka ciddiye alınmalıdır. Bu neden ile vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. 3 aydan daha büyük bebek ve çocuklarda da ateş düşürmek için evde uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler ile ateş kontrol altına alınıyor ise, sonrasında bebeğin veya çocuğun durumu takip edilmelidir. Bu süreçte doktor ile irtibatta olunmalıdır. Tekrarlayan durumlarda ve bir kaç saat içinde tüm önlemlere rağmen ateşte hiçbir biçimde düşme olmuyor ise vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde Ateş Yükseldiğinde Yapılması Gerekenler

Bebeği aşırı giydirmekten kaçının ve kalın giysileri üzerinden çıkarınız. Sakin ve rahat olmasını sağlayınız. Ağladığı sürece ateşin düşmesi de zorlaşır. Sıvı kaybını önlemek adına, bol sıvı vermeye veya emzirmeye çalışınız. Alın, bilek ve kasık bölgelerine ılık suyla ıslatılmış bez yardımı ile kompres yapınız. Yalnız sirke kullanılması taviye edilmemektedir. Ilık kompres yeterli gelmez ise omuzlarından aşağı ılık su dökerek, ılık duş aldırınız. Bir süre küvet içinde zaman geçirmesini sağlamak da fayda sağlamaktadır. Bunun için küvetin içine oyuncaklarını koyabilirsiniz. Oda sıcaklığının çok yüksek olmadığından emin olunuz ve 21 ila 22 derece idealdir. Doktorunuza danışarak ateş düşürücü ilaç kullanabilirsiniz. Yalnız bebeğin ayına ve kilosuna göre ateş düşürücü ilacın içeriği ve dozu değişebilir. Bu nedenle doktora danışmadan ilaç verilmesi tavsiye edilmez. Tüm bu yöntemler ile ateş düşürülemez ise, mutlaka sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bebeklerde Ateş Hangi Durumlarda Hekime Gidilmeli?

3 günden uzun süre boyunca ateş yalnızca ateş dürücü ile kontrol altına alınabiliyorsa,
Bebeğiniz 3 aydan daha küçükse,
Nefes alma güçlüğü,
Sık sık kusma,
Beslenme sorunları, emme refleksinin olmaması,
Deri döküntüleri,
Ağlama nöbetleri ve aşırı huzursuzluk,
Aşırı sıvı kaybı belirtileri durumunda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

Bebeklerde Ateş Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin de bebeklerde ateş nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bebeklerde ateş nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı bebeklerde ateş nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ayakta Kramp Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed