Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur?

Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur? Bebeklerde Burun Tıkanıklığı, Bebeklerde burun akıntısı nasıl geçer? İle ilgili bilgileri yazımız da derledik.

Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur? Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur, Bebeklerde Burun Tıkanıklığı, Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer, Bebekerde Burun Akıntısı Sebepleri Nelerdir, Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur, Bebeklerde Hapşırık Nedenleri, Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer, Bebeklerde Burun Tıkanıklığı İçin Yöntemler, Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Bebeklerde burun akıntısı neden olur, ile ilgili bilmeniz gereken bazı ayrıntılı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Bebeklerde burun tıkanıklığı hakkında merak ettiğiniz her şeye yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Bebeklerde burun akıntısı nasıl geçer? ve bebeklerde hapşırık neden olur? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki bebeklerde burun akıntısı neden olur? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Soğuk havalarda kendini gösteren nezle, grip vede soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklar hem bedensel, hemde ruhen yıpratan durumdur. Bebeklerde bu tür sorunlardan en çok görüleni de burun akıntısı, burun tıkanıklığı vede hapşırmadır. Bebekler gelişimlerini tamamlayamadığı için sümküremezler vede böylelikle de burunlarını temizleyemezler. Burunun içinde biriken mukuslar ise tıkanıklığa yol açar vede nefes almada bazı sıkıntılar yaşanır. Kolik sorunu zannedilen ama kimi zaman bebeklerde ağlama nöbetine girmeye neden olan solunum yolu hastalıklarında erkenden müdahale etmek oldukça önemlidir. Bebeklerde burun deliklerinden gelen mukus burun akıntısı olarak görülmektedir. Bebekler burunlarını yeteri kadar temizleyemedikleri için burun akıntısının salya sümük haline ulaşmasında mukoza tabakasının iltihap kapması akıntı miktarının artmasına yol açmaktadır. 6. aydan sonra ağzı açık şekilde yatan bebeklerde daha sık görülen burun akıntıları dışında başka türlü rahatsızlıklar da kendini gösterir.

BEBEKLERDE BURUN AKINTISI SEBEPLERİ NELERDİR?

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI NEDEN OLUR?

Alerjik durumlar.
Sinüzit.
Burun içi enfeksiyonlar.
Dışarıdan gelen mikroplar.
Soğuk algınlığı virüsü.
Burun yapısındaki bozukluklar burun akıntısı sebeplerindendir.

BEBEKLERDE BURUN AKINTISI NASIL GEÇER?

Bebeklik vede çocukluk döneminde görülebilen burun akıntısının en temel nedeni viral rinitlerden kaynaklıdır. Burun içindeki boşluklarda meydana gelen enfeksiyonlar çok kolay şekilde sinüzlere ulaşmaktadır. Sinüzit, 7 günü geçtiğin de hastalıktan şüphelenilmeli ve tek taraflı burun akıntısı durumunda yabancı cisim kaçma riski göz önünde bulundurulmalı. Burun akıntısının meydana nasıl geldiği hastalıkla ilgili bir çok ipucunu vermektedir. Çeşme gibi devamlı akan burun akıntısı, nezlenin erkenden kendini göstermesiyle meydana gelir. Su gibi akıntının olduğu bir diğer rahatsızlık ise alerjik nezle durumu olarak ortaya çıkar. En son da koyu yapışkan özellikte olan akıntı da sümük olarak ifade edilir.

BEBEKLERDE HAPŞIRIK NEDENLERİ

Hapşırık, sinir sisteminin yeteri kadar çalışmadığını göstermektedir. Aslında bir tür reflekste diyebiliriz. Havadaki toz kabarcıkları, anne sütü gibi etkenlerden dolayı burun tıkanıklığı görülebilmektedir. Bebeklerde sümküremediklerinden dolayı refleksle hapşırmaktadır. Bebekleri hafif dereceli ısı farklılıkları hapşırta bilmektedir. Kaloriferli evlerde dolaşan kuru hava vede toz bebeklerde hapşırmaya neden olur. Bebeğin kendi genzine gidenleri temizlemek için yaptığı temizleme işlemidir.

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI NASIL GEÇER?

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI İÇİN YÖNTEMLER

Bebekler de yaşanan burun tıkanıklığı için annenin devamlı olarak bebeğini veya çocuğunu kontrol altında tutması gerekmektedir. Çeşitli sebeplerden dolayı meydan gelen tıkanıklığın bir diğer nedeni de burna yabancı cisim kaçma faktörüdür. Yanlışlıkla burun içine kaçan cisimler nefes alıp verir iken genze gidebileceği için nefessizlikten dolayı ölüm bile meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumda ilk iş acile gitmek olmalıdır.

BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI TEDAVİSİ

Soğuk sis nemlendirici çalıştırılabilir.
Tuzlu su damları uygulanabilir.
Ampul şırınga uygulanarak tıkanıklık açılabilir.
Dik pozisyonda tutmak önemlidir.
Buhar banyosu yaptırılabilir.

Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur, yazımız da hazırladığımız bebeklerde burun akıntısı sebepleri ve nedenlerini bulabilirsiniz. Sizin de eğer ki bebeklerde burun akıntısı neden olur, yazımız hakkında sorularınızı bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Bebeklerde burun akıntısı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kuşkonmaz Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed