Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur?

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur? Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Geçer? Bebeklerde pamukçuk belirtileri nelerdir? Hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur? Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Geçer?

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur
Sayfa İçeriği: Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur, Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Geçer, Bebeklerde Pamukçuk Nedenleri, Bebeklerde Pamukçuk Belirtileri Nelerdir, Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Geçer, Bebeklerde Pamukçuğa Ne İyi Gelir, Bebeklerden Pamukçuk Anneye Bulaşır Mı, Pamukçuk Nedir, Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir, Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Tedavi Edilir

Bebeklerde pamukçuk neden olur ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da ayrıntılı olarak mercek altına aldık. Bebeklerde pamukçuk nasıl geçer? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek bulabilir vede ulaşabilirsiniz. Bebeklerde pamukçuk belirtileri nelerdir? ve bebeklerde pamukçuk tedavisi ile ilgili soruları sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki bebeklerde pamukçuk neden olur? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bebeklerde ilk aylarda görülen ve sıklıkla rastlanan durumlardan biri de ağız içinde oluşan yaralardır. Yeni doğmuş bebeklerin damağında, yanağının iç kısımlarında veya dilinde süt parçasına benzer görünümde olan beyaz lezyonlar ile meydana gelen pamukçuk hastalığı bir çeşit mantar türü olan candida enfeksiyonu olarak görülmektedir. Bu mantar, normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin vücudunda görülmektedir. Bebeğin solunum yollarına vede sindirim sistemine oldukça etki etmektedir. Pamukçuk hastalığı en erken 4. günde, çoğunlukla da 1. haftada ortaya çıkmaktadır. Bu durum bilinçsiz anneleri de korkutmaktadır. Sizde bebeklerde pamukçuk nedenlerini yazımızdan ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz.

BEBEKLERDE PAMUKÇUK BELİRTİLERİ NELERDİR?

BEBEKLERDE PAMUKÇUK NEDENLERİ

Pamukçuk, bebeklerin ağız içinde olup damak veya dil bölgesinde oluşmaktadır. Hemen hemen her yaşta görülebilen ağız yarası çeşidine nedir. Yutkunmada güçlük, iştahsızlık vede nedensiz huysuzlanma gibi belirtiler göstermektedir. Pamukçuk rahatsızlığı, hem annede, hemde bebekte huzursuzluk yaratmaktadır. Bu durum bebeğin beslenmesini zorlaştırır iken, annenin de ağrılı süreç yaşamasına neden olmaktadır. Pamukçuk yalnızca ağız içinde görülmemekle birlikte, anüste de kendini göstermektedir. Oluşturduğu kırmızı tabakalı görünümü ile çoğunlukla da pişik ile karıştırılmaktadır. Fark edildiğin de bebeği uzmana hekime göstermenizde fayda var. Emzirme döneminde olan anne adayının da göğüste mantara bağlı olarak enfeksiyon görülebileceği için annenin de uzman hekime görünmesi gerekir.

BEBEKLERDE PAMUKÇUK BELİRTİLERİ

Çok seyret olarak ateş görülmesi.
Bebekte huzursuzlanma.
Emme vede yutmada zorlanma.
Bebeğin diline, damağına süt değdiğinde acıması.
Bebeğin biberonu almak istememesi.
Bebeğin memeyi ağzına almaması.
Bebeğin emmeyi reddetmesi.

Emzirme dönemindeki olan anne adayı enfeksiyon bebeğin süt emerken ağzından kendisine bulaşması da mümkün. Enfeksiyon meme ile bebeğin ağzı arasında gidip gelmektedir. Bebekten anneye pamukçuk geçmesindeki bazı belirtiler de emzirme esnasında acı hissedilmesi, anormal bir kırmızılık, kaşıntılı vede hassas meme uçları, göğüste bıçak saplantısı gibi ağrı ve meme ucunun çevresindeki areolanın parlak veya pul pul olması görülmektedir.

BEBEKLERDE PAMUKÇUK NASIL GEÇER?

Bebeklerde pamukçuk görüldüğünde uzman hekime götürülmelidir. Doktor, pamukçuk rahatsızlığı için ağız içi damlalar verecektir. Bebeklik dönemini geçmiş 2 yaşından büyük çocuklar da uygun görülebilecek en ideal tedavi ise pastil reçete edilir. Damlalar düzenli şekilde kullanılırsa yaklaşık 8/10 gün içinde pamukçuk geçmektedir. Pamukçuk rahatsızlığı geçmesi için yaranın üzerini kazıtmaya veya oynatmaya çalışmayın. Tedavisi edilmeyen pamukçuk bebeklerde ağrıya neden olmaktadır. Ağız içine yerleşen beyaz lekeler eller temizlenmeye çalışıldığında mikroplar daha fazla yayılacağından önerilmez. Yalnız mantarlar karşı krem, antimikotikli damlalar veya antiseptik losyonlar bebeklerde pamukçuk rahatsızlığının geçmesi için işe yaramaktadır. Karadut pekmezi de bebeklerde görülen pamukçuğun geçmesinde oldukça etkili olduğu bazı anne adayları tarafından tavsiye edilmiştir.

Anne vede babanın pek bilgisi olmaması durumunda pamukçuk rahatsızlığında bebeğe uygulanacak yanlış yöntemler hastalığın iyileşme sürecini de uzatabilmektedir. Bu yöntemlerden biri de karbonatlı su olmaktadır. Eskilerden günümüze pamuçuk hastalığını iyileştirme konusunda faydalı olduğu söylenen, yalnız faydasından çok zararının olduğu karbonatlı su mantar enfeksiyonlarının daha çabuk üremesine vede yayılmasına neden olmaktadır. Bu su bebeğin ağzına sürülmemesi gerektiği gibi, annenin göğüs ucuna da sürülmemesi gerekmektedir.

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur, yazımız da sizler için düzenlediğimiz bebeklerde pamukçuk nedenlerini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki bebeklerde pamukçuk neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bebeklerde pamukçuk neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak bebeklerde pamukçuk nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pratik Ev Temizliği Önerileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed