Beyinde Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

Beyinde Damar Tıkanıklığı Neden Olur? Beyinde Damar Tıkanıklığı Nedir?, Beyinde damar tıkanıklığı nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gerekenler.

Beyinde Damar Tıkanıklığı Neden Olur? Beyinde Damar Tıkanıklığı Nedir?

Beyinde Damar Tıkanıklığı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Beyinde Damar Tıkanıklığı Neden Olur

Damalar oksijen olarak zengin kanı kalpten alır, tüm vücuda taşımaktadır. Beyne kan taşıyan iki karotis arteri bulunmaktadır. Bunlar konuşma, düşünme, kişilik, duygusal ve motor işlevlerinin bulunduğu, beynin büyük kısmını besleyen kan damarlarıdır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız beyinde damar tıkanıklığı nasıl tedavi edilir? ve beyinde damar tıkanıklığı nedenleri ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Beyinde damar tıkanıklığı neden olur?

Beyne giden kanun %80’i sağ ve sol şah damar tarafından sağlanır. Bu damarlar yani, karotis arterler içinde de plak ismi verilen yağ ve kolesterol birikintileri yani, ateroskleroz gelişebilmektedir. Buna halk arasında damar sertliği de denir. Bu birikme damarları daraltabilir, beyne giden kanakışını azaltıp felce neden olabilmektedir. Bu duruma beyinde damar tıkanması ismi de verilir.

Beyinde damar tıkanıklığı gelişmesi için, en önemli risk faktörleri yüksek kan basıncı ve kan yağları, sigara içilmesi ve ilerleyen yaştır. Şah damarında darlık gelişmesi yavaş süreçtir. Geç ergenlik ya da yetişkin dönemlerde başlayan sorun zaman içinde aterom plağına dönüşebilmektedir. Beyinde damar tıkanıklığı tanısı, şah damarının doppler ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans yöntemlerinden biriyle konabilmektedir. Doppler ultrasonografi kolay uygulandığı, zarar vermeyen ve tekrarlanabilen inceleme olduğundan ilk seçenektir. Yazımızın devamına giderek beyinde damar tıkanıklığı ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Beyinde Damar Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Beyinde Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Duygu ve düşünce karmaşıklığı,
Bellek sorunları,
Epileps nöbetleri,
Görmede sorunlar,
Konuşma bozukluğu,
Yürüme sorunları,
Bedenin bir yarısında kuvvet kaybı ya da duyu bozuklukları,
Bulantı ve kusma,
Baş ağrısı.

Beyinde Damar Tıkanıklığı Nedenleri

İleri yaş,
Çeşitli ilaçlar,
Tütün ürünleri kullanımı,
Hematolojik hastalıklar,
Kalp hastalıkları,
Doğumsal hastalıklar,
Tümörler,
Enfeksiyonlar,
Beyin-damar hastalıkları.

Beyinde Damar Tıkanıklığı iyileşir Mi
Beyinde Damar Tıkanıklığı iyileşir Mi

Beyinde damar tıkanıklığı tedavisi, iskemik inme veya geçici iskemik atak geçiren bir bireyde olaydan sorumlu şah damarında %70 üzerinde darlık var ise, bu darlık karotid endarterektmi ismi verilen bir ameliyatla veya stentle açılmalıdır. Bu işlemler kişi felç geçirdikten sonra, ilk 2 hafta içinde yapıldığında en iyi sonuç elde edilmektedir. Yalnız bu tedavilerin yapılabilmesi adına, geçirilen felcin kişide sakatlık bırakmamış olması gerekir. Hastalığa neden olmamış şah damarı darlıklarında tedavi kararı titiz incelemelerden sonra hastanın yaşı, cinsiyeti diğer hastalıkları gibi, bir çok etmenin birlikte değerlendirilmesiyle bu konuda çalışan uzmanlaşmış doktorlar tarafından alınmaktadır.

Beyinde Damar Tıkanıklığı Neden Olur, eğer ki sizin de beyinde damar tıkanıklığı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Beyinde damar tıkanıklığı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı beyinde damar tıkanıklığı neden olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Gül Hangi Ayda Budanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed