Gül Hangi Ayda Budanır?

Gül Hangi Ayda Budanır? Bahçe Gülleri Ne Zaman Budanır?, Gül budama zamanı hangi mevsimdir? Hakkında merak edilen bazı bilgilei yazımızda derledik.

Gül Hangi Ayda Budanır? Bahçe Gülleri Ne Zaman Budanır?

Gül Hangi Ayda Budanır
Sayfa İçeriği: Gül Hangi Ayda Budanır

Gül, çok yıllık bahçe bitkileri arasında yer almaktadır. Hem bir çok renginin olması, hem de güzel kokular yayması gül çiçeğinin aranan çiçeklerden biri olmasını sağlamaktadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için hazırladığımız gül budama zamanı hangi mevsimdir? ve bahçe gülleri ne zaman budanır? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Gül hangi ayda budanır?

Gül, oldukça güzel bir çiçektir ve bakıma da ihtiyaç duymaktadır. En önemli bakım işlemlerinden biri de, budama işlemidir. Budama bir gül bitkisinin hem ömrünü uzatır, hem de daha canlı çiçek açmasını sağlamaktadır. Hem doğru zamanda, budama yapılması hem de uygun ekipmanlar ile yapılması son derece önem taşır. Keskin bir bahçe makasıyla, aşı yerlerinin üst kısmından gül buama işlemi yapmak yeterli olmaktadır. Bunun yanında budama işleminin çiçeklenme mevsiminden sonra yapılması da dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Gül fidanı ekildikten sonra, bir yıl sonrasında çiçeklenem mevsiminden sonra budama işlemine tabi tutulması gereken bitkidir. Budama işleminde keskin bir aletle, aşı bölgelerinin tam üst kesimlerinden kesilerek budama yapılır. Bu biçimde yapılan budama işleminde hem güllerin daha fazla çiçek açması, hem de gül fidanının taze kalması amaçlanır. Gül bitkisi sarmaşık, yedi eren, kokulu, kokusuz gibi bir çok türü ve rengi bulunan bitkidir. Her gül fidanı, hemen hemen aynı biçimde budanmaktadır. Budama işleminde kesilen dallar tekrar toprağa ekildiklerinde yeni sürgün verebilir. Yazımızın devamına giderek gül hangi ayda budanır, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Bahçe Gülleri Ne Zaman Budanır?

Gül Ne Zamanı Budanır?

Gül budama işleminde, mevsim oldukça önem taşımaktadır. Bu çiçekler budanmadığında, bir süre sonra şeklini tamamen kaybetmeye başlamaktadır. Aynı zamanda çiçekler de daha kalitesiz ve küçük açmaktadır. Bu da gül bitkisinin budama istediği anlamına gelmektedir. Gençleşmesi ve canlı çiçekler açması adına, mutlaka gülü zamanında ve uygun biçimde budamak oldukça önemlidir. Gül bitkilerinin mutlaka kış mevsiminin sonunda ve ilkbaharın başlangıcında budanması gerekmektedir. Budama esnasında da solmuş ve kurumuş güllerin mutlaka temizlenmesi oldukça önemlidir. Yıl içinde de bir kez, gül açan bitkilerin budanması bakım için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gül Nasıl Budanır
Gül Nasıl Budanır

Güllerin budanması için, güllerin çalı biçimini kaybetmeye başlaması ya da gül üzerinde kalitesiz küçük güller oluşması budama yapılmasını gerektirir. Gül bitkisinde daha az gençleştirme ihtiyaç olduğu dönemlerde de, şekil budanması denilen uygulama yapılmalı. Gül budama zamanı, kış mevsiminin sonu vede ilkbahar mevsiminin başlangıcıdır. Yedivere ngüller adındaki, gül bakımında da çiçeklenmiş ve solmuş güllerin sürekli temizlenmesi ve alınması gerekir. Yıl içinde ise bir defa gül açan bitkilerin budanması da çiçekleri söndükten sonra yapılmalıdır. Gül budama tekniklerinde, kökten budama ve çiçek budama şeklindeki budama yöntemleri gülerin durumuna yani, türüne göre farklı zamanlarda uygulanmaktadır.

Gül Hangi Ayda Budanır, eğer ki sizin de gül hangi ayda budanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Gül hangi ayda budanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı gül hangi ayda budanır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dış Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed