Beynin Oksijensiz Kalması Belirtileri Nelerdir?

Beynin Oksijensiz Kalması Belirtileri Nelerdir? Beynin Oksijensiz Kalması, Beynin Oksijensiz Kalması Nedir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler…

Beynin Oksijensiz Kalması Belirtileri Nelerdir? Beynin Oksijensiz Kalması

Beynin Oksijensiz Kalması Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Beynin Oksijensiz Kalması Belirtileri Nelerdir

Beynin oksijensiz kalması nedenleri, acil tıbbi müdahale gerektirmektedir. Beynin oksijensiz kalması durumun da, bir kaç dakika içerisin de beyin hasarı başlamaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için beyin oksijensiz kalması neden olur? ve beyin oksijensiz kalması nedir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Beynin oksijensiz kalması belirtileri nelerdir?

Beyin, oksijen ihtiyacı fazla olan organdır. Kan dolaşımı devam etmesine rağmen, beyne eğer yeterince oksijen ulaşmamasına beyin hipoksisi denmektedir. Boğulma, inme vede kalp durması durumun da bir kaç dakika içinde beyin dokusuna oksijen ulaşmaz ise, felç, koma hatta ölüme kadar ciddi sonuçlar meydana gelebilir. Yüzme sporları, dağcılık, futbol, boks vede dalış ile uğraşan bireyler beynin oksijensiz kalmasına yol açan sorunlar ile karşılaşmak açısından risk grubunu oluştururlar. Astım, ALS, kalp hastalığı, hipertansiyon, akciğer hastalığı vede kas hastalıkları da diğer risk faktörleri arasındadır. İtfaiye çalışanları vede madenciler de riskli meslek gruplarını oluştururlar. Doğum esnasında vede hayatlarının ilk yollarında bebekler oksijen eksikliği hasarına hassas olmaktadır. Yazımızın devamına giderek beynin oksijensiz kalması belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Beynin Oksijensiz Kalması Neden Olur?

Beynin Oksijensiz Kalması Belirtileri

Karar verme vede düşünme süreçlerin de bozulmalar,
Dikkat dağınıklığı,
Vücudu hareket ettirme de güçlük,
Hafıza kaybı.

Beynin oksijensiz kalması durumun da meydana gelen belirtiler, olayın şiddeti vede süresine göre hafif ya da ağır olabilmektedir. 5 dakikadan daha fazla oksijensiz kalan beyin hücreleri ölmeye başlamaktadır. Daha ağır belirtiler meydana gelir. Bu durum ise nöbet, koma vede ölüme kadar gidebilmektedir. Beyin ölümü, beyin de hiçbir aktivitenin olmaması durumudur. Göz bebekleri ise ışığa reaksiyon göstermez vede birey mekanik solunum cihazına bağlı olmaksızın nefes alamaz. Yalnız kalp atmaya devam etmektedir.

Beynin Oksijensiz Kalması Nedenleri

Yüksek rakıma çıkmak,
Kan basıncının aşırı düşmesi,
İnme, travmatik beyin hasarı,
Kalp sorunları. Kalbin düzensiz atımı, kalp durması gibi,
Solunumun durması. Hava yollarının tıkanmasına bağlı boğulma vede suda boğulma gibi,
Solunum sistemi sorunları. KOAH, Pnömoni ve ağır astım atağı gibi,
Anestezi komplikasyonu olarak, beynin oksijensiz kalması,
ALS, guillain barre hastalığı gibi nörolojik hastalıklar da solunum kaslarının zayıflaması,
Karbonmonoksit zehirlenmesi ve ilaç zehirlenmesi.

Beynin Oksijensiz Kalması Belirtileri Nelerdir, beynin oksijensiz kalmasının iyileşme süreci ise beynin oksijensiz kalma süresine vede şiddetine bağlı olmaktadır. Eğer ki sizin de beynin oksijensiz kalması belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Beynin oksijensiz kalması belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da beynin oksijensiz kalması belirtileri, yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kompozit Dolgu Nedir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed