Hemipleji Kimlerde Olur?

Hemipleji Kimlerde Olur? Hemipleji Neden Olur? Hemipleji Nedir? Hakkında merak edilen bazı, bilmeniz gereken bilgileri yazımız da derledik.

Hemipleji Kimlerde Olur? Hemipleji Neden Olur? Hemipleji Nedir?

Hemipleji Kimlerde Olur
Sayfa İçeriği: Hemipleji Kimlerde Olur

Beyin de vücudun bir yarısının, hareketlerini kontrol eden kısmın zedelenmesi ile hemipleji meydana gelmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için hemipleji nedir? vede hemipleji neden olur? İle ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Hemipleji kimlerde olur?

Beynin sağ yarım küresi vücudun sol kısmı, sol yarım küresi de vücudun sağ kısmını kontrol etmektedir. Bu nedenle de beynin sağ yarısındaki hasar vücudun sol kısmında, beynin sol yarısındaki hasar da, vücudun sağ kısmında felce neden olmaktadır. Hemiplejik hastalar genel de beyin hasarına bağlı başka belirtiler de göstermektedir. Bu hastalar da mesane ve bağırsak sorunları, duyu bozuklukları, psikolojik sorunlar, algı vede dikkat sorunları, konuşma bozukluğu vede nöbet gibi bir çok problem rastlanabilir. Yazımızın devamına giderek hemipleji nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Hemipleji Nasıl Tedavi Edilir?

Hemipleji Nedenleri

Serebral palsi,
Beyin tümörleri,
Beynin oksijensiz kalması,
Multiple skleroz,
Beyin dokusu ya da beyin zarı enfeksiyonu,
Beyin damarın da tıkanıklık ve beyne pıhtı atması,
Beyin kanaması,
Beynin sadece bir yarımını etkileyen travmatik beyin hasarları.

Hemipleji hastalığı, her yaş grubun da görülmektedir. Doğuştan henüz olgunlaşmamış beyindeki hasara bağlı gelişen serebral palsi hastalığı, hemipleji biçimin de bulgu verebilir. Beyin kanaması ve beyne pıhtı atması, travmatik beyin hasarı vede beyin tümörleri hemiplejiye neden olabilir. Fizik tedavi kliniklerin de, tedavi gören bireylerin önemli kısmı spastik hemipleji tanımana uymaktadır. Spastik hemipleji de felçli taraftaki kaslar istemsiz şekil de aşırı kasılmaktadır. Kol ya da bacak anormal pozisyon da kalır vede hareket kısıtlılığı meydana gelir. Spastisite ağrıya neden olabilir. Eğer felçli taraf kaslar kasılı değil, sürekli gevşek halde ise, bu durum flask hemipleji olarak ifade edilmektedir.

Hemipleji Tedavisi Var Mı?

Hemiplejiye neden olan problemlerin, spesifik tedavisi dışın da, iyileşme için esas olarak fizik tedavi vede rehabilitasyon uygulanmaktadır. Mesela beyin kanaması olan birey de, kanamayı durdurmak vede beyin ödeminin olumsuz etkilerini engellemek için ameliyat gerekebilmektedir. Bireye kanamanın nedenine yönelik müdahale yapılır. Kişi hayati tehlikeyi atlattıktan sonra, beyin hasarının neden olduğu kısıtlılıklar için kapsamlı nörolojik rehabilitasyon uygulanması lazım. Rehabilitasyon programın da ise, konuşma terapisi, egzersizler, mesane vede bağırsak eğitimi, iş vede uğraşma terapisi, spastisite tedavisi gibi alt bölgeler bulunmaktadır. Her hemipleji hastasının ihtiyaçları kendine özgü olmaktadır. Rehabilitasyon uygulamaları ise fizik tedavi vede rehabilitasyon doktorunun liderliğin de kalabalık ekip tarafından uygulanır. Rehabilitasyon süreci ise, hasta bireyin durumuna göre ayakta, yatılı veya ev programı biçiminde yürütülür.

Hemipleji Kimlerde Olur, hemipleji çoğu vaka da başladıktan sonraki, ilk 3 ay da iyileşme olmaktadır. Bununla birlikte, bazı vakalar da, tam iyileşme yıllar içinde görülmektedir. Eğer ki sizin de Hemipleji kimlerde olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Hemipleji kimlerde olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da hemipleji nedenleri, yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kompozit Dolgu Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed