Bilek Kırığı Kaç Günde İyileşir?

Bilek Kırığı Kaç Günde iyileşir? Bilek Kırığı Nasıl Tedavi Edilir?, Bilek kırığı belirtileri hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Bilek Kırığı Kaç Günde İyileşir? Bilek Kırığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bilek Kırığı Kaç Günde iyileşir
Sayfa İçeriği: Bilek Kırığı Kaç Günde iyileşir

El bileği, en sık kullanılan, en hareketli eklemler arasındadır. Bu nedne ile zedelenme ve kırıklara da oldukça açıktır. El bileiğindeki kırıklar, ev içi kazalar, spor kazaları veya travmalar sonucu meydana gelebilmektedir. Özellik ile yaşlı kişilerde, kemik kalitesinin azalmasına da bağlı olarak, kolaylıkla bilekte kırık oluşabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımı için hazırladığımız bilek kırığı belirtileri ve bilek kırığı nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz. Peki Bilek kırığı kaç günde iyileşir?

Bilek kırığında, bileğin sabit tutulması ve tedavi süreci boyunca darbelerden korunması da oldukça önemlidir. Kırıkların iyileşme süresi, kişinin yaşına d bağlı olarak, ortalama 1 ila 2 ay sürebilmektedir. Bilek kırığı, el bileğindeki kemiklerin bir veya bir kaç tanesinin kırılması sonucunda meydana gelmektedir. Kırıklar, sabit veya parçalı yapıda olabilmektedir. Kemik kırıkları hem genç, hem de yaşı kişilerde görülebilmektedir. Gençlerde genellik ile spor kazaları, düşme ve çarpmalar nedeni ile meydana gelebilmektedir. Yaşlı kişilerde de kemik kalitesi azaldığında, basit bir çarpma bile kırığa neden olabilmektedir. Özellik ile kemik erimesi olanlarda, basit ev kazaları nedeni ile bilek kırığı meydana gelebilmektedir.

Bilek Kırığı Kaç Günde İyileşir

Bilek kırığına neden olan kaza anında eklemden kırılma sesi gelebilmektedir. Bu neden ile, bir çok hastalar, bilek kırığını kendisi fark etmektedir. Yalnız kesin tanı ve tedavi için mutlaka bir ortopedi uzmanına muayene olunmalıdır. Ortopedi muayene ve röntgen görüntüleme ile kırık tanısı kolaylıkla konulmaktadır. Uygun hastalarda gereğinde, bilgisayarlı tomografi çektirilebilmektedir. Ortopedi hekiminin değerlendirmesi sonucunda hasta kişiye uygun tedavi planı yapılmaktadır. Yazımızın devamına giderek bilek kırığı nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bilek Kırığı Nedenleri Nelerdir?

Bilek Kırığı Belirtileri

Bilek kırığı anında fark etmek zor olabilmektedir. Sıcağı sıcağına hissedilen ilk acı, çok yoğun olmayabilmektedir. Bu neden ile kişi günlük yaşamına devam etmek siteyebilmektedir. Yalnız kırığın neden olduğu ağrı zamanla artar ve dayanılmaz hale gelmektedir. Kırığın yapısına göre morluk, şişme veya şekil bozukluğu da görülebilmektedir. Kırık olan bölgenin hareket ettirilmesi ağrıyı daha da artırmaktadır. Bu neden ile bilek kırığı olan hasta kişilerin hareketleri de kısıtlanabilmektedir.

Bilek Kırığı Nedenleri

Ev kazaları,
Araç kazaları,
Spor yaralanmaları,
Düşme ve çarpmalar,

Bilek Kırığı Nasıl Anlaşılır
Bilek Kırığı Nasıl Anlaşılır

Bilek kırığı, doğru tedavi edilmediğinde bireyin yaşam kalitesini ciddi oranda düşürebilmektedir. Bu neden ile kişinin yaşına ve kırığın yapısına uygun tedavi yapılması oldukça önemlidir. Kırıklar, kendi kendine kaynayabilmektedir. Yalnız yanlış kayanama, eklem sağlığı için büyük risk yaratır. Kemikler yanlış kaynadığında, hareket kabiliyeti de azalmaktadır. Hem de bilekte estetik olmayan, şiş bir görünüm oluşabilmektedir. Bu neden ile düşme ve çarpmalardan sonra, bilekte yoğun ağrı var ise, mutlaka zaman kaybetmeden doktor muayenesi gerekmektedir. Bilek kırığı genellik ile ameliyatsız yöntemler ile alçı veya atelle tedavi edilmektedir. Yalnız kırığın yapısına da bağlı olarak cerrahi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Özellik ile alçıyla istenen düzeltmenin sağlanamadığı hasta kişilerde ve eklem içini ilgilendiren ayrışmış kırığı olan hasta kişilerde cerrahi kullanılmaktadır.

Bilek Kırığı İyileşir Mi?

Kırıkların iyileşmesinde yaş oldukça önem taşımaktadır. Özellik ile çocuklarda ve genç kişilerde kaynama oldukça hızlı olmaktadır. Bu neden ile tedaviden daha kısa sürede sonuç alınabilmektedir. Yalnız yaş ileri olan veya kemik erimesi olan hastalarda kaynama daha geç olabilmektedir. Bu neden ile kesin bir süre verilmemektedir. Alçı ve atel ile tedavi sürecinde yapılan düzenli doktor kontrolleri ile tedavinin ne zaman biteceğine karar verilmektedir. Genel olarak bu 1 ila 2 ay içinde bilek kırığı kaynamaktadır. Kırıkların sağlıklı biçimde iyileşebilmesi adına, hareketin minimumda olması lazım. Bu neden ile kırıklara yapılacak ilk müdahale de, bireyin bileğini sabit tutması oldukça önem taşımaktadır.

Bilek Kırığı Kaç Günde İyileşir, eğer ki sizin bilek kırığı kaç günde iyileşir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Bilek kırığı kaç günde iyileşir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da bilek kırığı kaç günde iyileşir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Topuk Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed