Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir? Böbrek Kanseri Neden Olur? Böbrek kanseri ölümcül mü? Hakkında bilmeniz gereken bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir? Böbrek Kanseri Neden Olur?

Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir

Böbrek kanseri, ürolojik kanserler içinde idrar torbası vede prostat kanserinden sonra üçüncü sırada görülmektedir. Testis kanserlerinden çok daha sık rastlanan tümördür. Nerede ise 10 bin kişiden, birinde böbrek kanseri rastlanabilir. Yılda 30 bin kişiden biride böbrek kanseri nedeni ile hayatını yitirmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için böbrek kanseri tedavisi ve böbrek kanseri neden olur? Soruları ile ilgili cevaplara ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki böbrek kanseri nedenleri nelerdir?

Vücudumuz da böbrekler, omurgaların her iki yanında yer alan ve ana görevi idrar üreterek zararlı maddeleri, vücut içinden uzaklaştıran organlardır. Orta kısımdan böbreğe kan gönderen atar damar, kanı uzakkaştıran ise toplar damar vede idrarın üretilip biriktiği ana havuzcık ise pelvis yer almaktadır. Böbrek içinde hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması ile böbrek tümörü meydana gelir. Çoğalan hücreler kitle oluşturur vede etraf dokuya, uzak organlara yayılabilmektedir. Böbrek tümörleri genellikle %85 böbrek hücrelerinden köken almaktadır. Böbrek içinde idrar kanallarını döşeyen hücrelerden köken alan tümör de, transizyonet hücreli karsinom olarak adlandırılır. Bunlar ise haricinde daha nadir görülen tümör tipleri de bulunmaktadır. Yazımızın devamına giderek böbrek kanseri ile ilgili daha fazla bilgileri bulabilir vede öğrenebilirsiniz.

Böbrek Kanseri Neden Olur?

Böbrek Kanseri Nedenleri

Sigara içmek böbrek kanseri riskini iki kat arttırmaktadır. Obezite olmak riskler arasında. Cinseyet ve yaş özellikle erkekler de risk 1.5 kat fazla olmakta ve 40 yaş üstünde sık rastlanmaktadır. Yüksek tansiyon, hipertansiyon hastaların da böbrek kanseri riski fazladır. Uzun süre ağrı kesici kullanmak. Yahut bazı ilaçları kullanmak böbreklerde kanser oluşumunu tetiklemektedir. Aile öyküsü ve kimyasallara maruziyet böbrek kanseri riskini tetiklemektedir.

Böbrek kanseri tedavisi, böbrek tümörlerinin cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Tümörlü böbrek dokusunun çıkarılıp, sağlıklu ve kansersiz böbrek dokusunun korunması temel prensip olmaktadır. Bu cerrahi operasyon parsiyel nefrektomi yani tümörlü börek dokusunun çıkarılması denmektedir. Böbrek damarlarını tutmuş, aşırı büyümüş, böbrek içinde çok sayıda olan tümörler de maalesef böbreğin etrafındaki yağlı dokuyla birlikte çıkarıldığı radikal nefrektomi ameliyatı uygulanmaktadır. Parsiyel ya da radikal nefrektomi ameliyatı açık ya da kapalı olarak uygulanır. Laparoskopik ya da robotik cerrahi açık cerrahiye göre daha kısa süre hastanede kalış süresi, daha az ağrı kesici kullanımı, daha çabuk işe vede sosyal hayata dönüş, daha az yara izi gibi avantajlarla ön plandadır. Laparoskopik radikal nefrektomi ise şuan standart tedavi olarak kabul edilmekte.

Böbrek Kanseri Nasıl Tedavi Edilir
Böbrek Kanseri Nasıl Tedavi Edilir

Ameliyat uygun olmayan ya da uzak dokulara yayılmış böbrek tümörlerin de kemoterapi yapılabilmektedir. Böbrek içerisinde idrar yollarını döşeyen hücrelerden köken alan tümörler toplayıcı sistem tümörleri olarak isimlendirilir. Bu tümörlerin tedavisin de böbrek, idrar kanalı vede idrar kanalının mesane bağlantısı cerrahi olarak çıkarılmaktadır. Bu uygulanan cerrahi işleme ise radikal nefro-üreterektomi denmektedir.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bacaklar da şişme.
Karında şişkinlik.
Yan ağrısı.
İştahsızlık vede halsizlik, kilo kaybı.
Kansızlık vede solukluk.

Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir, böbreğin en sık rastalan yağ, kas vede damar yapılarından meydana gelen iyi huylu tümörüdür. Kadınlar da 4 kat daha sık rastlanmaktadır. Genellikle başka yere yayılma riski yoktur ve boyutları arttığı zaman kendiliğinden kanama yapmaktadır. Küçük boyuttaki AML’ler takip edilir iken, daha büyük boyuttakiler için amileyt ya da embolizasyon uygulanmaktadır. Eğer ki sizin de böbrek kanseri nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Böbrek kanseri nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da böbrek kanseri nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Eğerki yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız sizde arkadaşlarınızın bilgilenmesi vede makalemizden haberdar olmaları için paylaşın. Soru vede şikayetlerinizi ise bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ötenazi Ne Anlama Geliyor?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed