Ötenazi Ne Anlama Geliyor?

Ötenazi Ne Anlama Geliyor? Ötenazi Ne Demek? Ötenazi Nedir? İle alakalı yazımızın içeriğin de hazırladığımız ötenazi ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ötenazi Ne Anlama Geliyor? Ötenazi Ne Demek? Ötenazi Nedir?

Ötenazi Ne Anlama Geliyor
Sayfa İçeriği: Ötenazi Ne Anlama Geliyor

Ötenazi ile ilgili bir çok merak edilen soruları yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için derledik. Bazı ülkede ötenazinin yasallaştırılması ile ilgili güncem olması ülkemizde de merak konusu oldu. Yazımızın içeriğinden ötenazi nedir? ve ötenazi ne demek? Soruları ile ilgili bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki ötenazi ne anlama geliyor?

Ötenazi, insanın veya bazı durumlar da hayvanın hayatını, hayatlarının dayanılamayacak durumda olması nedeni ile acısız olarak veya az acıtan ölümcül enjeksiyon yöntemi ile, yüksek dozda ilaç enjekte ederek veya kişiyi yaşam destek ünitesinden ayırarak sonlandırma yöntemidir. Türkiye’de vede bir çok dünya ülkelerinde ötenazi yasal olarak kabul edilmemektedir. Siz de yazımızın devamına giderek ötenazi ile ilgili bir çok bilgiye ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Ötenazi Ne Demek?

Ötenazi Nedir?

Yunanca kelime olan thanatos kelimesinden gelen ötenazi, ölüm anlamına gelmektedir. Tıbbi işem olmaktadır. Karar tamamen kişinin öz iradesine bağladır. Kişi hayatına daha fazla devam edemeyecek durumda ise, acı çekiyor ise, hasta ise veya öyle tercih ediyorsa kendi hayatına son vermek isteyebilmektedir. Her kişi doğumundan, ölümüne kadar sağlıklı vede mutlu hayat geçirmek istemektedir. Yalnız her zaman hayat istenildiği gibi devam etmez. Kişiye ise bu noktada hayatına son vermek ister vede acısız veya çok az acı veren enjeksiyon uygulanarak işlem yapılmaktadır. Makineye bağlı yaşayan kişinin kendi kararı ya da ailesinin kararı ile fişi çekilerek ötenazi uygulanabilmektedir.

Uygulama yöntemlerine göre pasif ötenazi vede aktif ötenazi olarak 2 şekilde olmaktadır. Aktif ötenazi de, hastanın sakinleştirilmesinden sonra hekim tarafından ölümü sağlayan tıbbi yöntem ya da ilaç uygulanmaktadır. Pasif ötenazi de tıbbın iyileştiremeyeceği hastalara, hekim müdahaleyi kesmekte vede ölüm süreci hızlanmaktadır. TCK’da ötenazi sözlüğü bulunmamakta. Yalnız eylemin yapışışına göre Türk Ceza Yasası’nın 81. vede 83. maddeleri kapsamın da değerlendirilebilmektedir. Yalnız ümitsiz hastalar da pasif ötenazi bütün ülkeler de tolere edilen bir yöntemdir.

Ötenazi İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Hastaya ötenazi yapılmadan önce bir terapi vede detaylı araştırma yapılmaktadır. Hasta kişinin ölümü kendisinin istediğini söyleyeren beyan etmesi vede bunun kendi hür kararı olması lazım. Ötenazi isteyen kişiler, ötenazi vede ölümün istemeyi sadece kendileri söylediklerin de gerçekleşebilmekte. Ne kadar yakın da olsa, başkaları hastanın ölüm kararını veremez. Hasta kişinin canını yakmadan vede kendisine uygun şekilde ötenazi işleminin nasıl yapılacağını, ötenazi işleminin aşamaları, ötenazi de kişinin neler yaşayacağı tüm detayları ile kişiye anlatılmaktadır. Bundan sonra hasta hala ötenazi yaptırmayı kabul ediyorsa, işlem başlamaktadır.

Ötenazi İşlemi Nasıl Uygulanır?

Ötenazi işlemi bir enjektör içinde yer alan özel vede oldukça güçlü karışımın vücuda enjekte edilmesi ile uygulanmaktadır. Bu işlemden sonra hiç bir şekilde geri dönüş olmamakta. Hasta kişi vede yakınlarına bu işlem öncesinde en uygun şekilde anlatılmakta vede resmi şekilde yazılmakta sonra da imzalatılmaktadır. Ötenazi işlemi başlar iken, kişi derin bir şekilde uyutulmaktadır. Sonra asıl ötenazi işlemi olan enfeksiyon gerçekleştirilmektedir. Enjeksiyondan sonra hastanın nefesi hemen kesilmekte ama hasta bu sırada derin bir uykuda olduğu için hiç bir şekilde hissetmez. Bu biçimde acısız şekilde ölmesi, hayattan ayrılması sağlanmaktadır.

Ötenazi Ne Anlama Geliyor, işlem uygulamasına göre ötenazi, aktif ötenazi vede pasif ötenazi olmak üzere yapılmaktadır. İspanya’da yasallaştırılmasına ilişkin kanun teklifi ise kabul edildi. Sizin de eğerki ötenazi ne anlama geliyor, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ötenazi ne anlama geliyor, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ötenazi nedir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Eğerki yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız sizde arkadaşlarınızın bilgilenmesi vede makalemizden haberdar olmaları için paylaşın. Soru vede şikayetlerinizi ise bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Şanışer Peşimde Kara Geceler Şarkı Sözleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed