Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Boğaz iltihabı Nasıl Geçer? Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir? Boğaz iltihabını doğal yolla geçirme yöntemleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer? Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Boğaz iltihabı Nasıl Geçer
Sayfa İçeriği: Boğaz iltihabı Nasıl Geçer

Boğaz iltihapları genellikle bakteri vede virüs enfeksiyonlarının neden olduğu yaygın hastalık türüdür. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için boğaz iltihabını doğal yolla geçirme yöntemleri vede boğaz iltihabına ne iyi gelir? Sorularının cevaplarını derleyip hazırladık. Peki Boğaz iltihabı nasıl geçer?

Boğaz iltihabı belirtileri arasında öksürük, boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu vede bademcik şişmesi gibi belirtiler rastlanmaktadır. Boğaz iltihabı tedavi için, genellikle doktor vede eczacılar tarafından tavsiye edilen boğaz iltihabı ilaçları kullanılmaktadır. Boğaz iltihabı belirtilerini giderebilmek için yardımcı olan bitkisel doğal yöntemler de bulunmaktadır. Yalnız bitkisel içerikli ürünlerin yan etkileri tetikleyebileceği vede diğer ilaçlar ile etkileşime girerek, yan etkilere neden olabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır. Eğer uzun süreli geçmeyen boğaz şikayetleriniz bulunuyorsa, mutlaka acil sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Yazımızın devamına giderek boğaz iltihabını doğal yolla geçirme yöntemlerini ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz.

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Boğaz İltihabını Doğal Yolla Geçirme Yöntemleri

Boğaz iltihabı vücudun bağışıklık sisteminin, virüs vede bakteri enfeksiyonlarına karşı göstermiş olduğu bir reaksiyondur. Boğaz iltihabını hafifletmek için ise, bazı bitkisel doğal yöntemler tavsiye edilmektedir. Boğaz iltihabının yardımcı tedavisin de tercih edilen bakteri vede virüslere karşı çok sayıda doğal şifalı bitki bulunmaktadır. Kökleri vede yaprakları tıbbi amaçlar için tercih edilen ekinezya ise bunların başında yer almaktadır. Yalnız şifalı olarak inanılan bitkilerin, boğaz iltihabı tedavisin de etkili olduğunu kanıtlayan araştırmalar da sınırlıdır. Şifalı olan bitkiler bağışıklığı güçlendirmek vede hastalıkları tedavi etmek amacı ile yüzyıllardır tercih edilen, geleneksel tedavi yöntemleri arasındadır. Şifalı bitkilerin hastalık tedavisin de kesin sonuç vermediği, yalnız takviye niteliği olduğu unutulmamalıdır.

Boğaz İltihabı İçin Şifalı Bitkiler;

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Sarımsak,
Ginseng,
Okaliptüs,
Nane,
Hatmi çiçeği,
Meyan kökü,
Ekinezya.

Nane soğuk algınlığı semptomlarını, hafifletme de oldukça tercih edilmektedir. Boğaz ağrısı vede kuru öksürükler de yatıştırıcı etki olarak tercih edilen bu bitki, dekonjestan özelliğine sahip mentol bileşeni barındırmaktadır.Meyan kökü, boğaz enfeksiyonların da tercih edilen bir bitki türüdür. Yüksek tansiyon, karaciğer, böbrek vede kalp hastalığı bulunan insanlar meyan kökü kullanmadan önce doktora danışmalıdır. Hatmi çiçeği, geleneksel olarak boğaz ağrısı vede öksürük şikayetlerini hafifletmek için tercih edilen bitkidir. Boğaz dokuları üzerinde tabaka oluşturarak, tahrişi hafifletmeye destek olan müsilaj içeriğine sahip bitkidir. Okaliptüs antiseptik özelliği ile boğaz ağrısı, soğuk algınlığı vede öksürük şikayetlerini azaltmaya yaramaktadır. Okaliptüs meyvesinin uçucu yağı ortama salındıktan sonra solunum yolu ile vücuda alınmaktadır. Okaliptüs yağı ağız yolu ile alınmamalıdır. Ginseng, alternatif tıp da, solunum yolu enfeksiyonlarının iyileştirilmesine katlı sağlayan bitkisel takviyedir. Yalnız boğaz iltihabı tedavisin de etkili olduğunu gösteren araştırmalar da sınırlıdır.

Bu nedenle yan etkilere neden olmaması için kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Anti-bakteriyel özelliği ile bilinen vede boğaz iltihabı için doğal antibiyotik görevi gören sarımsak, boğaz iltihabının neden olduğu enfeksiyonlar ile savaşarak belirtilerin hafifletilmesine destek vermektedir. Ekinezya, geleneksel olarak boğaz iltihabına neden olan soğuk algınlığının tedavisin de tercih edilir. 2017 yılında Tıbbi Gıda Dergisin’de yayınlanan araştırmaya göre, anti-inflamatuvar özelliğe sahip bağışıklık sistemi kuvvetlendirici ajan olarak belirtilmiştir. Yalnız ilaç kullanan vede alerjik reaksiyonlara sahip insanlar ekinezya takviyesi almadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Boğaz İltihabını Evde Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer?

Bitki çaylarıyla ya da sade olarak tüketilen bal, boğaz ağrısı vede öksürük belirtileri üzerinde baskılayıcı özelliğe sahiptir.
Tuzlu su gargarası boğazın rahatlatılmasına katkı sağlamaktadır. 1 bardak ılık su içine 1 çay kaşığı tuz atılarak, suda çözülene kadar karıştırılır. Sonra bu suyla gün içinde 3 defa ağız gargarası yapılır.
Bitki özlü boğaz pastilleri, boğaz nemlendirerek ağrı vede öksürük gibi belirtiler üzerinde olumlu etkileri vardır.
Ilık su ve limon karışımı ile boğaz iltihabının etkilerini hafifletebilirsiniz. Limon da bulunan, C vitamini bağışıklığı güçlendirmeye vede enfeksiyon ile savaşmaya yardımcı olmaktadır.

Boğaz İltihabı Nasıl Geçer, boğaz iltihabı eğer ilerlerse, bademcikler de aşırı şişme nedeni ile solunum güçlüğü gelişebilmektedir. Enfeksiyonun, bademciklerin etrafındaki derin dokulara yayılması sonucu da selülit vede apse oluşumu rastlanabilir. Eğer ki sizin de boğaz iltihabı nasıl geçer, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Boğaz iltihabı nasıl geçer, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da boğaz iltihabını doğal yolla geçirme yöntemleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed