Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Boğaz Ağrısı ve Halsizlik, Geçmeyen boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü nasıl geçer? İle ilgili bilgiler yazımızda.

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Boğaz Ağrısı ve Halsizlik

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Boğaz ağrılarının çoğunluğu viral vede bakteriyel enfeksiyonlar ile meydana gelmektedir. Yetişkinler de rastlanan boğaz ağrılarının %85 ila %95’ini virüsler oluşturmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için geçmeyen boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü nasıl geçer? ve boğaz ağrısı ve halsizlik ile ilgili ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Peki Geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri nelerdir?

Yutkunma zorluğu kronik boğaz ağrısı şikayetlerinde çokça rastlanan belirtiler arasındadır. Boğaz da yanma hissi ile birlikte, yemek yemeyi zorlaştıran bu durum, genellik ile soğuk algınlığı, grip, boğaz enfeksiyonu, kronik öksürük, reflü vede bademcik iltihabından meydana gelmektedir. Geçmeyen boğaz ağrısı vede halsizlik bazı hastalıkların da, ortak belirtisi olarak rastlanılmaktadır. Aylardır süre ve geçmeyen boğaz ağrısına eşlik eden halsizlik, çoğunluk ile mononükleoz hastalığın bağlı olarak gelişmektedir. Ağız salgılarından meydana gelen epstein-barr virüsünün neden olduğu bu hastalığın belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkmakta vede uzun sürebilmektedir. Halsizlik ile birlik de rastlanan, uzun süreli boğaz ağrıları kronik yorgunluk vede gripten dolayı da yaşanmaktadır. Yazımızın devamına giderek geçmeyen boğaz ağrısı nedenlerine ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Geçmeyen Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nedenleri

Sigara tüketimi,
Alerjiler,
Bademcik apsesi,
Bademcik iltihabı,
Enfeksiyöz mononükleoz,
Reflü,
Ağızdan solumak,
Geniz akıntısı.

Sigara tüketimi vede ikinci el dumana maruz kalmak bronşit, astım vede amfizemin yanı sıra kronik boğaz ağrılarına neden olabilmektedir. Sigara dumanında ki toksinlerin neden olduğu geçmeyen boğaz ağrısı kanser riskini de birlikte getirmektedir. Şiddetli boğaz ağrısına neden olan bakteriyel enfeksiyon olan bademcik apsesi, bademcik iltihabı tedavi edilmediği durumlarda ortaya çıkar. Genellik ile bir tarafta daha kötü olan geçmeyen boğaz ağrısına neden olmaktadır. Öpücük hastalığı olarak da, belirtilen mono hastalığı viral enfeksiyon olarak tanımlanmaktadır. Bazı durumlar da boğaz ağrısı, gece terlemesi, yorgunluk vede ateş gibi belirtiler iki aya kadar sürebilmektedir. Bakteri vede virüs kaynaklı enfeksiyonlar sonucu meydana gelen bademcik iltihabı, çoğunlukla çocuklar da ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık her yaşta görülebilir. Geçmeyen boğaz vede kulak ağrısı bademcik iltihabının yaygın belirtileri arasında yer almaktadır. Yemek borusu vede mide arasında ki kasların gevşemesi ile, mide içeriğinin yemek borusuna ulaşmasına reflü denir. Mide asidinin yemek borusunu tahriş etmesi geçmeyen boğaz ağrısına neden olmaktadır. Ağızda ekşi tat, yutma zorluğu vede göğüs de ağrılı yanma hissi reflünün diğer belirtileri arasındadır. Özellikle de uykuda iken, sürekli olarak ağızdan nefes almak uzun süren boğaz ağrılarına yol açmaktadır.

Ağızdan solumanın neden olduğu diğer rahatsızlıklar arasında ağız vede boğaz kuruluğu, yorgunluk, ses kısıklığı vede göz altında koyu halkalar yer almaktadır. Sinüs iltihabı ile burunda üretilen fazla mukusun boğaz da birikmesine geniz akıntısı denmektedir. Hava değişikleri, baharatlı yiyecekler, bazı ilaçlar, alerjiler vede kuru havadan kaynaklanan geniz akıntısı boğaz yollarını tahriş ederek, ağrıya neden olabilmektedir. Alerjiye sahip insanların, bağışıklık sistemi maddelere karşı aşırı tepki vermektedir. Nefes yolu ile alınan toz, polen, sentetik koku ya da küf gibi alerjenler hassas bünyeler de boğaz ağrısına neden olabilmektedir. Boğaz ağrılarına eşlik eden, belirtiler arasında burun akıntısı, hapşırma, öksürme, göz kaşıntısı vede göz sulanması bulunmaktadır.

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

uzun süre devam eden boğaz ağrısı nedenine vede tedavisine bağlı olarak, genellik ile bir kaç gün ila bir hafta içinde geçmektedir. Ağrının tedavisi ise altta yatan nedene göre farklılık göstermektedir. Enfeksiyondan kaynaklanan, boğaz ağrıları doktorun önerdiği ilaçlar ile tedavi edilebilir. Bademcik apsesi ya da şiddetli iltihaplanma kaynaklı sorunlar da tedavi süreci bademcik ameliyatını içerebilmektedir. Pastil kullanmak, geçmeyen boğaz ağrısı vede öksürük şikayetlerinin azalmasına yardımcı olabilmektedir. Bol sıvı tüketmek, sigara tüketmemek, ortamı nemlendirmek vede tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısını hafifletmenin en bilinen yöntemleridir.

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir, geçmeyen boğaz ağrısı vede yutkunma zorluğu eğer ki, bir haftadan uzun sürer vede bunlara nefes darlığı, boğaz şişmesi vede eklem ağrısı da eşlik ederse mutlaka kulak burun boğaz uzmanı doktoruna başvurmalısınız. Eğer ki sizin de geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da geçmeyen boğaz ağrısı nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Parfüm Kokusu Vücutta Ne Kadar Süre Kalır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed