Boğaz Yanması Neden Olur?

Boğaz Yanması Neden Olur? Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir? Boğaz yanması nasıl geçer? Hakkında bilmeniz gerekenleri, yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Boğaz Yanması Neden Olur? Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanması Neden Olur
Sayfa İçeriği: Boğaz Yanması Neden Olur

Çoğunlukla boğaz yanmasına sindirim sistemi hastalıkları vede enfeksiyonların neden olduğu bilinmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için boğaz yanması nasıl geçer? ve boğaz yanmasına ne iyi gelir? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak derleyip hazırladık. Peki Boğaz yanması neden olur?

Boğaz yanmasını hafifletmek için bazı gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Bunların başlıcaları ise; alkol, kafein, gazlı içecekler, çikolata, turunçgiller vede domates gibi asit oranı yüksek gıdalar, yağlı vede baharatlı yiyecekler. Boğaz yanması ile öksürük viral vede bakteriyel enfeksiyonların ortak belirtisi olarak görünmektedir. Geniz akıntısı, reflü, soğuk algınlığı vede gripten dolayı boğaz yanması öksürük ile birlikte meydana gelir. Boğaz yanması ve öksürük için kekik, ananas, hatmi çiçeği vede ballı çayın rahatlatıcı etkilerini deneyebilirsiniz. Yazımızın devamına giderek boğaz yanmasına ne iyi gelir hakkında daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Boğaz Yanması Nasıl Geçer?

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğazı nemlendiren tükürük vede mukus salgılarının artırılması için gün içinde bol su tüketilmeli,
Boğaz yanmasına iyi gelen doğal yöntemleri uygulamadan önce mutlaka uzman hekime danışılmalı,
Boğaz pastilleri, boğazı nemlendirerek yanma vede öksürüğün azaltılmasına fayda sağlamakta,
Ilık suya az tuz ilave ederek, günde bir kaç defa gargara yapmak yanma hissine olumlu etki yapar,
Adaçayı vede ekinezya boğaz yanması vede ağrısına iyi gelir,
Ortamı nemlendirmek ya da ılık banyonun buharın da vakit geçirmek boğazın yumuşamasına yardımcı olur.

Gebelikte boğaz yanması ile karşılaştığınız da, mide ekşimesi vede reflüden dolayı olabilmektedir. Yemek borusu vede mide arasında ki, özofagus kaslarının gevşemesi ile meydana gelir. Mide içeriğinin, yemek borusuna nüfuz etmesi ile sonuçlanan bu durum, göğüs bölgesin de ağrı vede yanma belirtileri verir. Genellikle de hamileliğin ilk üç ayında, hormonal değişiklerden, ikinci vede son üç ayında da, bebeğin büyümesinden kaynaklanabilmektedir. Gebelikte boğaz yanmasına en iyi, şekersiz sakız çiğnemek gelmektedir. Sakız çiğner iken, üretilen tükürük salgısı yemek borusunda ki asidik içeriğin dengelenmesine destek verir. 1 bardak ılık süt ya da ballı papatya çayı tüketmek de hamilelikte boğaz yanmasının geçmesine yardımcı olmaktadır.

Yutkunurken boğaz yanması durumu genellikle, enfeksiyonlar vede yemek borusu ile ilgili hastalıklar sonucu meydana gelir. Boğaz vede yemek borusunda ki, iltihaplanmalar yutkunma sırasında ağrıya eşlik eden yanma hissine neden olmaktadır. Bu belirtiler ile birlikte yemek yer iken, üst göğüs kısmında basınç vede boğazda sıkışmış yiyecek hissi de rastlanır. Besinlerin iyice çiğnenmesi, katı yiyecekler yerine püre vede sıvı besinlerin tercih edilmesi boğaz yanmasının azalmasına katkı sağlamaktadır. Ağrılı yutmanın yanında, koyu renkli dışkılama, nefes darlığı, baş dönmesi vede hızlı kilo kaybı gibi semptomlar görüldüğün de, vakit kaybetmeden mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Boğaz Yanmasında Ses Kısıklığı Neden Olur?

Boğaz yanmasında ses kısıklığı aynı anda ortaya çıktı ise, çoğunlukla larenjit, farenjit ya da reflü hastalıklarına bağlı görülmektedir. Koşullara bağlı olarak boğaz da, ağrı ve kaşıntı belirtileri de rastlanmaktadır. Bu durumda yapmanız gereken havası kuru ortamlar da ağızdan nefes almak ses tellerin de tahrişe vede iltihaba neden olmaktadır. Boğaz pastili kullanmak, tuzlu su ile gargara yapmak vede sakız çiğnemek boğazın nemlendirilmesine fayda sağlamaktadır. Su başta olmak üzere, bol sıvı tüketilmeli ve alkol, sigara vede kafeinden mutlaka kaçınılmalıdır. Zencefil, larenjit ile birlik de gelen kuru vede tahriş edici öksürüğü baskılamaya destek vermektedir. Taze zencefil kökünün kaynatılarak ya da meyve sularına doğranarak tüketilmesi boğaz yanması vede ses kısıklığına iyi gelmektedir.

Boğaz Yanması Neden Olur, boğaz yanması rahatsızlığı olan kişilerin kulak burun boğaz doktoruna başvurması lazım. Eğer boğazda yanma iki haftadan fazla sürüyor ise, beraberin de ise daha ciddi belirtiler eşlik ediyor ise mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Uzman hekim tarafından, rahatsızlığın altında yatan neden teşhis edilerek, buna bağlı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Eğer ki sizin de boğaz yanması neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Boğaz yanması neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da boğaz yanması nasıl geçer yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bip Sesli Mesaj Açınca Telefon Neden Titrer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed