Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir?

Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir? Boşaltım Sistemi Hastalıkları, Boşaltım sistemi ile ilgili merak edilen hastalıklar vede boşaltım sistemi nedir?

Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir? Boşaltım Sistemi Hastalıkları

Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir, Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir, Boşaltım Sistemi Nedir, Boşaltım Sistemi Hakkında, Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir, Boşaltım Sistemi Hastalıkları Hangileridir, Boşaltım Sistemi Hastalıkları Belirtileri Nelerdir, Boşaltım Sistemini Korumak İçin Yapmanız Gerekenler, Boşaltım Sistemi Hastalıkları Maddeler Halinde, Boşaltım Sistemi Neden Bozulur

Boşaltım sistemi organları nelerdir, hakkında öğrenmeniz gereken vede boşaltım sistemi hastalıkları ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları yazımız da hazırladık. Boşaltım sistemi nedir? Boşaltım sistemi ne işe yarar? Boşaltım sistemi organlarının görevleri? hakkında tüm cevaplara sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Her canlının yedikleri besinleri dışarı atmasına boşaltım denmektedir. Kişilerde boşaltım sistemi idrar borusu, böbrekler, idrar kesesi vede üretradan oluşmaktadır. Boşaltım sistemi hastalıklarının bazılarını sizler için hazırladık bunların başlıcaları idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşları, sarılık, böbrek iltihabı, üremi, böbrek yetmezliği vede albümindir.

Boşaltım sisteminden sadece atık maddeler vede zararlı maddeler vücuttan atılmaz, bunların yanında ihtiyacından fazla alınan maddelerde boşaltım ile dışarıya atılmaktadır. Sindirim sistemi ile ayrıştırılan bu besinler gereken kısmı kana karışmaktadır. Geri kalan, madensel tuzlar, su, karbondioksit gazı, amonyak, ürik asit, üre gibi atık maddeler boşaltım ile vücuttan dışarı atılır. Peki boşaltım sistemi organları nelerdir?

BOŞALTIM SİSTEMİ ORGANLARI

İdrar kesesi, idrarı geçici olarak depolar.
Üretra, idrarın dışarı atılmasını sağlamakta.
Böbrek, kandaki bulunan atık maddelerin süzülmesini sağlamakta.
Üreter, idrarın idrar kesesine taşınmasını sağlamakta.

BOŞALTIM SİSTEMİ HASTALIKLARI

Böbrek iltihabı.
İdrar yolu enfeksiyonu.
Böbrek taşları.
Börek yetmezliği.
Üremi.
Albümin.

Boşaltım sistemi hastalıklarının belirtileri, mide bulantısı yada kusma. Sık sık idrara çıkma vede idrar yaparken yanma, ağrı yaşamak. İdrar yapmakta zorlanmalar boşaltım sistemi hastalıkları belirtilerinde görülebilmekte. Halsizlik, sürekli yorgunluk hisside boşaltım sistemi hastalıkları belirtileri arasında yer almakta. Yüksek ateş, terleme, idrarın kötü kokulu olması vede idrarın bulanık olması da boşaltım sistemi hastalıkları belirtilerindendir.

BOŞALTIM SİSTEMİNİ KORUMAK İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Alkol vede sigaradan kesinlikle uzak durulmalı.
Günlük olarak 8/10 bardak su tüketilmeli vede alışkanlık haline getirilmelidir.
Kişisel temizliğinize özen göstermeli vede yapmalısınız.
İdrarınız bekletilmeden geldiği gibi yapmalısınız.
Boğaz iltihabı vede diş çürükleri zamanın da tedavi edilmeli.
Ayakları kesinlikle soğukta bekletmemeli, sıcak vede kuru tutmalısınız.
Aşırı baharatlı, kızartılmış, tuzlu vede acı besinler tüketilmemeli.

Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir, ile ilgili boşaltım sistemi hastalıkları vede boşaltım sistemi organlarını öğrenebilirsiniz. Sizin de eğerki boşaltım sistemi organları nelerdir yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Boşaltım sistemi organları nelerdir sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kedi Tırmalaması Zararlı Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed