Burun Kanaması Neden Olur?

Burun Kanaması Neden Olur? Burun Kanaması Ciddi Bir Sorun Mudur? Burun kanaması durumunda neler yapılmalı? Hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler.

Burun Kanaması Neden Olur? Burun Kanaması Ciddi Bir Sorun Mudur?

Burun Kanaması Neden Olur
Sayfa İçeriği: Burun Kanaması Neden Olur

Burun kanaması, nerede ise her insanın başına gelmiş durumlardan biridir. Burun kanaması bazı durumlar da, bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için burun kanaması nedenleri ve burun kanaması durumumda neler yapılmalı? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak hazırladık. Peki Burun kanaması neden olur?

Burun kanaması, bir çok kişi de oldukça yaygın vede çoğu durum da ciddiye alınmayan sorundur. İnsanların çoğu bu sorunla karşı karşıya kalması olası olsa da, burun kanaması sıklıkla ileri yaştakileri, anne adaylarını vede 2 ile 10 yaş arasında ki çocukları olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle de tansiyon hastaları tarafından kullanılan kan inceltici ilaçlar ile warfarin gibi antikoagülanlar, burun kanamasını tetikleyen güçlü maddeler bulundurmaktadır. Hernofili gibi kan pıhtılaşma bozukluğu olan insanlar da, bu sorundan ciddi anlam da etki görmektedir. Bu nedenle, bu ilaçları kullanan kişiler ile, hipertansiyon vede kan ile ilişkili sağlık problemleri olan kişilerin, burun kanaması durumun da vakit kaybetmeden doktora danışmaların da yarar vardır. Yazımızın devamına giderek burun kanaması nedenleri ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Burun Kanaması Ciddi Bir Sorun Mudur?

Burun Kanaması Nedenleri

Aşırı burun spreyi kullanımı,
Sert biçim de burun çekme ya da nefes alma,
Burna ya da kafaya darbe alma,
Aşırı alkol kullanımı,
Şiddetli şekilde sümkürme,
Solunum yollarını tahriş eden bir takım kimyasallar,
Burun karıştırma,
Nem vede hava sıcaklığında ki değişimler nedeni ile burnun içinin kuruması vede çatlaması,
Akne tedavisin de kullanılan ilaçlar nedeni ile, kuruluk yaşanması.

Burun kanaması aslında tek başına ciddi bir sorun olarak kabul edilmemektedir. Yalnız, bu sorun kısa zaman için de, pek çok defa tekrarlıyor ve ağır şekil de devam ediyor ise, özellikle de yüksek tansiyon vede kan pıhtılaşma bozukluğu gibi ciddi sağlık problemleri şüphesi ile ayrıntılı muayene ve kontrol yapılması gerekmektedir. Kanın vücut içinden uzun bir süre boyunca vede aşırı biçimde atılması anemi gibi çok ciddi başka sağlık sorunlarını da oluşturmaktadır. Bu türden şikayetlerle sağlık merkezine başvurulduğun da, doktor da altta yatan önemli sorundan şüphelenirse, hastadan bazı tıbbi testler isteyebilir. Bu testlerin uygulanması vede sonuçlarının değerlendirilmesiyle Kulak burun boğaz doktoru ilgilenmektedir. Burun kanaması ile ilgili sorununuz için mutlaka kulak burun boğaz hekimine görünmeniz gerekmektedir.

Burun kanaması bazı hastalıkların semptomları olabilir. Bunların başlıcaları; Soğuk algınlığı gibi, üst solunum yolu enfeksiyonları, akut ya da kronik sinüzit vede septum deviasyonu gibi görece tedavisi kolay hastalıkların semptomu olarak meydana gelebilen burun kanaması, çok ciddi hastalıklar ile bağlantılı da olabilmektedir. Kalıtsal kanama ve pıhtılaşma bozuklukları bu hastalıklardan ilki olarak bilinmektedir. Kanın pıhtılaşmasından sorumlu olan trombositler eksik vede işlevsel olduğu durum da meydana gelen bu bozuklar, kanamanın oluşmasıyla ve uzun süre devam etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle doktor desteği gereklidir. Hemorajik telenjiektazi’de kalıtsal diğer sağlık sorunlarındandır. Diğer hastalık sorunlarla karşılaştırıldığın da, nadir olsa da kanamadan sorumlu olabilmektedir. Kan damarlarını etkileyen kalıtsal hemorajik telenjiektazi zaman için de daha kötü hal alan, uzun süreli kanamalara neden olabilmektedir.

Hemorajik telenjektazi’nin en önemli belirtisi de, özellik ile geceleri meydana gelen ciddi burun kanamalarıdır. Pek çok hasta özellikle sabahları yastıkların da, ellerinde vede yüzlerinde kurumuş kan lekeleriyle karşılaştıklarını belirtmiştir. Burun kanamasının bir diğer ciddi sorunu ise, sinüslerde ki tümörlerdir. Kanserli olabileceği gibi, iyi huylu da olabilen tümörler, kanamanın sık sık vede yoğun şekil de ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Burun Kanaması Durumunda Yapılması Gerekenler

Burun kanamasının hafif olması durumun da yapmanız gerekenler;

Burunun üzerine buz torbası koymak,
Öne doğru eğilmek vede kanın boğazdan akmaması için ağızdan nefes almak,
Kan damarlarında ki, basınç azaldığın da dik bir konuma gelmek,
Oturmak vede burnun yumuşak bölgesini baş vede işaret parmağı ile 10 ile 15 dakika boyunca sıkıştırmak.

Burun kanaması hangi nedenle meydana geldiğine bağlı olarak, yapılacaklar vede alınacak önlemler de farklılık gösterebilir. Bununla birlikte kanama 20 dakikadan uzun sürüyor vede ağır şekil de seyrediyorsa, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz. Şiddetli şekil de burundan doğru kan akması, kişinin kan yutmasına da neden olabilir. Bu durum ise oldukça tehlikelidir. Araba kazası gibi ciddi yaralanmadan sonra, sorunun gelişmesi halinde, vakit kaybetmeden tıbbi yardım talep etmek oldukça önem taşımaktadır. Burun kanamasına eşlik eden bazı ciddi belirtiler şu şekildedir; Nefes darlığı, anemi belirtilerinin tümü, ten rengin de soluklaşma vede kalp çarpıntısı yaşanabilmektedir.

Burun Kanaması Neden Olur, bazı sorunlar fiziksel olarak burun kanamasına neden olabilmektedir. Burun kanamasının meydana gelmesi bazı hastalıkların sonucun da olabilmektedir. Siz de burun kanamasının uzun sürmesi durumun da, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız da yarar vardır. Eğer ki sizin de burun kanaması neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Burun kanaması neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da burun kanaması nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; E-Devlette Ad Soyad Değişikliği Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed