Burun ve Geniz Akıntıları Neden Olur?

Burun ve Geniz Akıntıları Neden Olur? Burun Akıntısı Nasıl İyileşir? Burun ve geniz akıntıları nedenlerini sizler için yazımız da derledik.

Burun ve Geniz Akıntıları Neden Olur? Burun Akıntısı Nasıl İyileşir?

Burun ve Geniz Akıntıları Neden Olur
Sayfa İçeriği: Burun ve Geniz Akıntıları Neden Olur, Burun Akıntısı Nasıl İyileşir, Burun ve Geniz Akıntısının Nedenleri, Geniz Akıntısı Nasıl Geçer, Burun Ve Geniz Akıntısının Sebepleri, Burun ve Geniz Akıntısından Kolayca Kurtulma Tavsiyeleri, Burun Akıntısı, Geniz Akıntısı, Geniz Akıntısı Nasıl İyileşir

Burun ve geniz akıntıları neden olur ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da ayrıntılı şekilde hazırladık. Burun akıntısı nasıl iyileşir? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Burun ve geniz akıntıları nedenleri ve tedavi yöntemlerini sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki burun ve geniz akıntıları neden olur? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Mukoza burundaki iç kısım balgam salgılayan bezlerden oluşmaktadır. Proteinler ile birlikte mukus, su vede antikorlardan oluşmuş burun salgısıdır. Mukus burunu nemli tutma görevi görmektedir vede havadaki tozları akciğerlere ulaşmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Bazı durumlarda ise burun akmasında, mukus üretiminin artması da görülmektedir. Burun vede geniz akıntılarının bir çok nedeni bulunmaktadır, bunlardan başlıcaları ise aşağıda sizlere vermiş olduğumuz maddeler içinde bulunmaktadır..

BURUN VE GENİZ AKINTISININ Nedenleri

GENİZ AKINTISI NASIL İYİLEŞİR?

Boğazınızda biriken mukus hissi, geniz akıntısı yani burun akıntısına sebep olmaktadır. Mevsimlerin değişmesi ile yada soğuk kuru vede kirli havalarda bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda geniz akıntısı kendisini göstermektedir. Geniz Akıntısında ne gibi önemler alınmalı? Yazımızın devamında sizlere önereceğimiz bir kaç tavsiye ile geniz akıntınızı hafifleteceksiniz. Yalnız bunları uygulamadan önce tıbbi tedavi şart. Kulak burun boğaz, doktoruna gözükmeniz vede birlikte daha ayrıntılı tedavi yöntemlerini denemenizde size önerdiğimizle birlikte daha çabuk atlatmanız mümkün.

BURUN VE GENİZ AKINTISININ SEBEPLERİ

Alerjik rinit
Burun vede sinüslerlerin iltihaplanması
Bakteriyel nedenlere bağlı iltihaplar
Fungal nedenlere bağlı iltihaplar (mantarlara bağlı)
Vazomotor rinit akıntı
Burun içinde yabancı cisime bağlı akıntı
İlaçlara bağlı akıntı
Hormonal değişikliklere bağlı akıntı

Yukarda belirttiğimiz sebeplerden dolayı bir çok burun vede geniz akıntısı görülmektedir. Önemli olan akıntının gerçek nedenini öğrenmek vede tedavi ona göre uygulamaktır. Burun mukozası iltihabı ise burun iltihabı yani rinit olarak adlandırılmaktadır. İrrittasyonlar, tahriş vede boğzası sık sık temizleme sonucu aşırı mukus oluşmaktadır. Buda geniz akıntısına sebep vermektedir. İşte bu duruma ise, burun akıntıları adı verilmektedir. Aşırı olarak mukus zamanla kulak vede burnun bağlayan kulak kanalını bloke etmekte buna bağlı ise ağrı görülmekte kulak iltihabı sebebide olabilmektedir.

BURUN VE GENİZ AKINTISINDAN KOLAYCA KURTULMA TAVSİYELERİ

Burnunuza tuzlu su ile temizleyin. Ilık bir su bardağına, bir çay kaşığı tuz ile karbonat katıp karıştırmanız size yeterli gelecektir. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı gün içinde burnunuza çekebilirsiniz.

Hayvanların bulunduğu ortamlarda durmayın, toz vede polan gibi alerjenlerden uzak durun en önemliside sigara dumanından uzak durun.

Odada soğuk buhar makinesi bulundurun. Odanın nemli olmasına özen gösterin eğerki nemli ortam yaratmak isterseniz kış ağlarında odanıza bir bardak suyu petek üzerine koyabilirsiniz.

Baharatlı yiyecekleri, geniz akıntısı olduğunuzda tüketmeyin.

Bol bol c vitamini vede sıvı alın. Su içilerek yada sulu meyveler tüketilerek mukusun ince yada sulu üretilmesini sağlayabilirsiniz.

Buhar banyosu yapın. Papatya buharını içinize çekerek solunum yollarınızın temizlenmesini kolaylaştırmaktadır. Şiddetli astım krizleri olan hastalarda bitkisel buhar banyosu tehlikeli olabilir. Uzman hekime danışmadan uygulamamaları sağlık açısından önemlidir.

Burun ve Geniz Akıntıları Neden Olur sayfamızda siz değerli kullanıcılarımıza burun ve geniz akıntıları nedenlerini yazımızda bulabilirsiniz. Burun ve Geniz Akıntıları Neden Olur yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Burun ve Geniz Akıntıları Neden Olur sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Mide Gribi Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed