Hamilelik Nezlesi Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik Nezlesi Nedenleri Nelerdir? Hamilelik Nezlesi Tedavisi, Hamilelik nezlesi belirtileri ve tedavisi ile ilgili merak edilenler yazımızda…

Hamilelik Nezlesi Nedenleri Nelerdir? Hamilelik Nezlesi Tedavisi

Hamilelik Nezlesi Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Hamilelik Nezlesi Nedenleri Nelerdir, Hamilelik Nezlesi Tedavisi, Hamilelik Nezlesi Sinüzit İle Aynı Mı, Hamilelik Nezlesinden Nasıl Korunulur, Annelik Hormonu Nezleyi Tetikler Mi, Hamilelik Nezlesi Bebeğe Zarar Verir Mi

Hamilelik nezlesi nedenleri nelerdir ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına alarak, ayrıntılı şekilde düzenledik. Hamilelik nezlesi tedavisi hakkında merak edilen her şeyi yazımızın devamına giderek ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Hamilelik nezlesi belirtileri ve hamilelik nezlesi neden olur? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki hamilelik nezlesi nedenleri nelerdir? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Her hamile kadın, hamilelik nezlesi>ne yakalanma oranı yüksektir. Hamilelikte görülebilen nezle için neler yapılabileceğini yazımızın devamında okuyabilirsiniz. Hamilelikte, kadınlar aslında en çok şikayet ettiği konulardan biride nezle’dir. Bunun başında ise burun tıkanıklığı gelmektedir. Burun tıkanıklığı hamilelik döneminde en sıkıntı olanlarındandır. Hamile kadınların yaklaşık %30’unda alerji veya nezle-grip hastalıkları görülmediği taktirde bile burun tıkanıklığı olabilme riski bulunmaktadır.

İşte tam bu duruma hamilelik nezlesi denmektedir. Hamilelik nezlesi, hamileliğin 6 haftasında yada 2. ayında görünmekte. Belirtilerin tamamen ortadan kaybolması ise 2 hafta kadar sürmektedir. Yalnız bazı kadınlarda, tüm gebelik dönemi burun tıkanıklığı olabilmektedir, doğum sonrası da bu süre devam edebilmektedir. Sakıncalı bir durum değildir.

HAMİLELİK NEZLESİ SİNÜZİT İLE AYNI MI?

HAMİLELİK NEZLESİNDEN NASIL KORUNULUR?

Hamilelik döneminde gelen nezle, özellikle kadınları yatar pozisyondayken rahatsızlık verebilir. Bu sebeple başın yükseltilmesi burundaki tıkanıklığı azaltabilir.

Bol vitamin alımı vede sıvı alımıda, boğaz belirtilerin hafiflemesini sağlamaktadır.

Sıcak banyo vede buhar soluması yapılmasıda burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

Hafif egzersizler vede yürüyüş rahatlatabilir.

Tuzlu su spreylerinin tekrarlanan kullanımları, burun mukozasını büzüştürebilmeleri sebebiyle burnun mekanik temizlenmesinede yardımcı oldukları içinde faydalıdır.

Nemlendirme cihazlarıda kullanılmasında fayda vardır. Yalnız bu tip cihazların mikrop barındıran sıvı haznelerinin vede fitrelerinin temizliğine özen gösterilmelidir.

Sigara dumanı, tozlu ortamlar, hava kirliliği vede ani ısı değişimleri burun işleyişini olumsuz yönden etkileyeceğinden tıkanıklığın daha çok artmasına sebep olacaktır. Her zaman bu tip ortamlardan uzak durulmalı vede engelleyici önlemlerinizi almalısınız.

Sinüzitle, hamilelik nezlesini ayırt etmeniz çok önemlidir. Diğer hastalıklarla birlikte, hamilelik nezlesini karıştırmayın. Sinüzit yada gripte burun tıkanıklığı dışında bir çok değişiklikler gözlenmektedir. İltihabi burun akıntısı, halsizlik, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı vs. belirtiler gözlenebilmektedir. Alerjik olan nezlenin belirtileri ise, gözler, burun vede boğazda kaşıntılar oluşmaktadır. Hapşırıkta bunlara eşlik edebilmektedir. Hastaların daha önceki şikayetlerine sebep olan toz ile polen gibi alerjenlere hassasiyetleri hamilelik dönemlerinde artış gösterebilmekte.

ANNELİK HORMONU NEZLEYİ TETİKLER Mİ?

Burun tıkanıklığı ile birlikte eşlik eden burun akıntısı da görünebilmektedir. Burunun tıkalı olduğundan, hamile kadınların geceleri uyurken ağız solunumu yaptıkları için boğazlarında kuruluk görünmekte. Bunlarla birlikte ise, geceleri nefes alamama hissi, öksürük oluşabilmekte. Hamilelik nezlesinde, mukoza şişmesi vede sinüs boşluklarının havalanmasın da azalmaya sebebi ile baş ağrıları da oluşabilmektedir.

Hamilelik döneminde olan kadınlar, annelik hormonu olan östrojen burun içerisini döşemekte olan dokuların şişmesine sebep olmakla birlikte burunda salgı artışına sebep vermektedir. Bunun dışında ise annelik döneminde vücut içindeki kan dolaşımının hacminin yükselmesi de kan damarlarının genişlemesi vede burun mukozasının şişmesine sebep olmaktadır. Gelişmekte olan burun tıkanıklığı hamilelik nezlesinin temelini sağlamaktadır.

Hamilelik Nezlesi Nedenleri Nelerdir, yazımız da sizin de eğer ki hamilelik nezlesi ile ilgili sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Hamilelik nezlesi nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onları da hamilelik nezlesi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Burun ve Geniz Akıntıları Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed