Buzdolabına Koyulmaması Gereken 7 Yiyecek Nedenleri

Buzdolabına Koyulmaması Gereken 7 Yiyecek Nedenleri, Bir çok insanın yanlış bildiği bilgiler arasında yer alan, yiyeceklerin buzdolabına koyulmayacağıdır.

Buzdolabına Koyulmaması Gereken 7 Yiyecek Nedenleri

Buzdolabına Koyulmaması Gereken 7 Yiyecek Nedenleri
Buzdolabına Koyulmaması Gereken 7 Yiyecek Nedenleri

Siz değerli dostlarımız için derlediğimiz bu yazımızda, buzdolabına koyulmaması gerkeen 7 yiyecek vede bu yiyecekler neden buzdolabına koyulmaması gerektiğinin nedenlerini belirteceğiz. Bir çoğumuz aslında onları buzdolabımızda muhafaza ediyoruz. Aslında bu hatayı yaparken bilmediğimiz bir çok şeyi araştırmıyoruz.

İnsanlarımızın aklında aslında şunun gibi düşünce yatmaktadır, marketten yada pazardan aldığımız her türlü sebze, meyve yada kuru yiyecekleri direk gelir gelmez buzdolabına attığımız vede bozulması geç olarak düşünmekteyiz. Tabiki bu teori çok yanlış bilgidir ki herşey buzdolabına koyulmaması gerekmektedir.

Hangi yiyecekler buzdolabına koyulmamalı?

1- Zeytinyağı
2- Muz
3- Domates
4- Kahve
5- Soğan vede sarımsak
6- Çilek
7- Bal

Yukarda sıraladığımız yiyecekler, buzdolabına kesinlikle koyulmaması gerekmektedir. Bu gibi yiyecekler besin değerini buzdolabına koyulduğunda kaybetmektedir. Bunun için ise, bu yiyecekleri buzdolabı dışında muhafaza etmeniz sizin için daha yararlıdır. Peki bu yiyecekler neden buzdolabına koyulmaması gerekmektedir gelin birlikte inceleyelim.

Buzdolabına koyulmayacak yiyecekler neden koyulmamalıdır?

– Zeytinyağı : Zeytinyağını herzaman kuru vede karanlık ortamda saklayınız. Zeyinyağı sıcak olmayan ortamlarda muhafaza edilmelidir. Yalnız zeytinyağını çok soğutmak onun katı olmasını sağlamaktadır. Günlük olarak kullanılan zeytinyağını tezgah üzerinde yada normal dolablarda tutmanız doğru karardır.

– Muz : Muzların tam olugunlaşmamış olması, onları soğuktan korumanız gerektiğini göstermektedir. Soğuk olan buzdolablarına olgunlaşmamız muzları koyduğunuzda hemen çürüdüğünü göreceksiniz. Çabuk çürümesini istemiyorsanız muzlarınızı dışarda muhafaza ediniz. Muzlarınız kahverengileşine kadar dışarda saklayınız daha sonra buzdolabına koyabilirsiniz.

– Domates : Yeterince olgunlaşmamış domatesleri buzdolabına koymamanız gerekmektedir. Dalından alınan domatesleri hemen buzdolabına atmayınız. Yalnız olgunlaşmış domatesleri buzdolabına koyabilirsiniz.

– Kahve : Kahve çekirdekleri onları çevredeki olan kokuları üzerine çekme özelliği olduğundan tüm çevredeki bulunan herşeyi üzerine çekeceğinden kahveyi buzdolabında saklamayınız. Kahve’i hava almayacak bir kavanoz içinde, tezgah üzerinde muhafaza edebilirsiniz.

Buzdolabına Girmemesi Gereken 7 Yiyecek

– Soğan – Sarımsak : Raf ömrünün uzamasını istiyorsanız, serin vede kuru yerde tutulmalıdır soğan ile sarımsak. Buzdolabına koyulan, sarımsak vede soğan berraklığını vede dış görünümünü kaybedecektir. Mutlaka soğan ile sarımsağı dışarda muhafaza ediniz.

– Çilek : Yaz çileklerini getirdiğiniz gibi buzdolabına koymanızda bir mahsur yoktur yalnız dolaptan alıp yıkadığınız çilekleri tekrar buzdolabına koymanız onların çabuk küflenmesine neden olmaktadır. Bu yüzden tüketilmesi gerekmektedir. Yıkanan çilekleri asla buzdolabına koymayınız.

Buzdolabına Girmemesi Gereken 7 Yiyecek
Buzdolabına Girmemesi Gereken 7 Yiyecek

– Bal : Soğukta bırakılan bal, moleküler yapısını bozar. Lezzetinde değişimler görülür. Yani bu nedenle elinizde olan balın kaliteside düşmüş olur, tat alamazsınız. Balı ne soğuk, nede sıcak yerlerde muhafaza ediniz. Serin vede kuru yerde saklamaya özen gösterin.

Buzdolabına Koyulmaması Gereken 7 Yiyecek Nedenleri hakkında bilmeniz gerekenleri sıraladık. Bu yiyeceklere dikkat etmeniz sizin acınızdan faydalıdır. Her insanın bilmesi gerekenler arasında yer almaktadır, sizde bu yazımızı dikkatlice okuduğunuzda artık öğrenmiş olacaksınız. Bir çok yiyeceklerde ki mineraller, vitaminler, proteinler erken yok olmaması için bazı yiyeceklere özen göstermeniz sizin için önemli rol oynamaktadır.

Siz değerli dostlarımıza daha faydalı bilgiler sunabilmemiz için eğerki yazımızı faydalı bulduysanız arkadaşlarınızda haberdar olması acısından paylaşırsanız bilgilenmiş olurlar, bizlere desteğinizi esirgememeniz bizim daha iyi bilgiler verebilmemize yardımcı olursunuz. Eğerki takıldığınız yerler olursa, bize yorum bölümünden soru sormaktan çekinmeyin. Her türlü sorunlarınızı bize yazınız.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dünlerimde Saklıydın Yarınlarımda Geleceğimsin! Sevdalım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed