Çekiç Parmağın Belirtileri Nelerdir?

Çekiç Parmağın Belirtileri Nelerdir? Çekiç Parmak Nedir? Çekiç parmak neden olur? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımız da derledik.

Çekiç Parmağın Belirtileri Nelerdir? Çekiç Parmak Nedir?

Çekiç Parmağın Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Çekiç Parmağın Belirtileri Nelerdir

Bir parmağın ya da başparmağın uç eklemini düzelten ince tendonun yaralanması sonucu meydana gelen deformitelere çekiç parmak denmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için çekiç parmak neden olur? ve çekiç parmak nedir? İle ilgili soruların cevaplarını ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Çekiç parmağın belirtileri nelerdir?

Yaralanma sonucunda tendon parmak kemiğinden yırtılabilir ya da ayrılabilmektedir. Bir kemik parçası ayrılması durumuna da, avülsiyon kırığı denmektedir. Ağrılı, ilerleyici semptomları bulunan vede eklem değişiklerine yol açan bir hastalın olan çekiç parmak, yaygın spor yaralanmaları arasında bulunmaktadır. El parmaklarının herhangi birini etkileyebilmektedir. Çoğu çekiç parmak yaralanmaları baskın eli etkilemektedir. Çekiç parmağına, damla parmak da denilmektedir. Çekiç parmağının nedenini yaralanma, uzatılan parmağa sert bir şey çarpması veya parmak ucunun kapıya sıkışması gibi travmalar oluşturabilir. Yazımızın devamına giderek çekiç parmağının belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Çekiç Parmağı Nasıl Teşhis Edilir?

Çekiç Parmağın Belirtileri

Tırnak yatağının altında kızarıklık,
Tırnağın ayrılması,
Hassasiyet,
Parmak ucunu düzeltememe,
Kırmızılık,
Morarma,
Şişme,
Parmakta genellik ile çürük oluşmaktadır. Parmak ucu belirgin şekil de sarkar vede yalnızca diğer elle yukarı itildiğinde düzelmektedir.

Uzman hekim tarafından yapılan fiziksel muayenenin ardından, teşhis koymak adına genellik ile röntgen nadir durumlarda da ultra son ya da MR gibi ek görüntüleme bilgileri istenebilmektedir. Röntgen yaralanmanın boyutunu görmek açısından önem taşımaktadır. Tendon yırtıldığında, distal falanksın bir parçası çekildiyse ya da kemikte daha büyük kırık var ise, bu durum röngende ortaya çıkar. Röntgen ile ayrıca yaralanmanın eklem kemiklerini hizadan, çekip çekmediği de görülebilir.

Çekiç parmağını onarmak için uygulanan ameliyat, genellik ile lokal ya da bölgesel anestezi altında gerekir ise, sedasyon ile ayakta tedavi edilebilmektedir. Hasta normale döndüğünde hastane de kalmaya gerek olmadan evine gidebilmektedir. Çekiç parmak tedavisi için, deneyimli ortopedi doktoruna başvurmanız gerekir. Tedavi edilen çekiç parmak rahatsızlığının 8 ila 12 haftalık splintlemenden sonra bile tamemen iyileşmesi 3 ila 4 ay daha sürebilmektedir. En az 6 hafta vede yeterli iyileşmeden sonra yapılacak olan fizik tedaviyle, parmağı güçlendirmeye yardımcı olmak adına, bir esneme vede egzersiz rutini geliştirilmektedir. Evde yapılacak egzersizler gösterilmektedir. Çekiç parmak, en çok beyzbol oyuncularında rastlanmaktadır. Bununla birlikte voleybol, basketbol ve futbol gibi sert topların kullanıldığı sporları yapanlarda sık görülmektedir. Günlük hayatta yatak düzeltilir iken, parmağa sert bir şey çarptığında veya parmak ucu kapıya sıkıştığında da meydana gelebilmektedir. Sert top kullanılan sporları yapar iken, günlük işler sırasında dikkatli olmak çekiç parmak yaralanmalarını önlemek için alınan tedbirler arasında bulunmaktadır.

Çekiç Parmak Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavisi uygulanmayan çekiç parmak yaralanmaları, yaralı parmak ucunun sertleşmesine vede deforme olmasına neden olur. Çekiç parmak yaralanmalarının çoğu ameliyatsız tedavi edilir. Yalnız özellik ile çocuklarda çekiç parmak yaralanmaları, kemik büyümesini kontrol eden kıkırdağı da kapsayabileceği için, uzman doktor tarafından bu durum titizlik ile değerlendirilerek tedavi edilmelidir. Böylelikle çocuklar büyüdüğünde, parmaklarında bodurluk ya da deformite gibi problemlerin önüne geçilmiş olmaktadır. Çekiç parmak hem acil, hem deuzun süreli tedavi gerektirebilmektedir. Öncelik ile yaralanma gerçekleştiğinde bir buz paketi havlu ile sarılarak parmak üzerine konulmaktadır. Yaralanan parmağın kalp hizasında tutulması şişliğin vede ağrının azalmasına yardımcı olmaktadır. Gerektiği durumlarda da, ağrı kesici ilaç alınabilir.

Çekiç parmak tedavisin de uzun süreli tedavi, parmağa işlevininin geri kazandırılabilmesi adına, parmak ucunun bir atele sokulması vede tendonun iyileşir iken en az 6 hafta boyunca atel içinde tutulması lazım. Çıkarılan bir kemik parçası var ise, uzman doktor kemik parçasının uygun pozisyonunu vede iyileşme sürecini kontrol etmek adına splintlemeden 1 ya da 2 hafta sonra tekrar röntgen isteyebilmektedir. Sonra atelin en az 6 hafta boyunca gece gündüz takılması lazım. Bu süre zarfında, hem atelin hemde parmağın temizlenmesine izin vermek adına, atel dikkatlice çıkarılabilir. Yalnız tekrarlayan yaralanmaları önlemek adına, yorucu faaliyetlerden vede sporlardan kaçınılmalıdır. Ateli uzun zaman kullanmak ciltte tahrişe neden olur. Bu nedenle uzman doktorun önerilerini uygulamaya dikkat etmelisiniz. Çekiç parmak yaralanması daha karmaşık ise, eklem iyileşir iken eklemi düz tutmak adına cerrah tarafından parmağa cerrahi yolla küçük bir iğne sokulması gerekebilir.

Çekiç Parmak Tedavi Edilir Mi?

Bu tedavi de cerrahi seçeneği nadir olarak kullanılmaktadır. Yalnız büyük bir kırık parçası varsa ya da eklem yanlış hizalanmışsa yani, çizgi dışındaysa veya dengesiz bir eklem ile sonuçlanan kemik parçaları var ise, bu yaralanma karmaşık kabul edilir vede ameliyat gerektirebilmektedir. Bu durumlar da, yaralanma iyileşir iken kemik parçalarını bir arada tutmak için pimler kullanılarak kırığı onarmak adına ameliyat uygulanır. Bu tip ameliyatlar için, uzman cerrahınız cildinizde küçük bir kesi yapabilir ya da parmak ucunuzu düz tutmak adına, bir iğne ya da tel sokabilmektedir.

Çekiç Parmağın Belirtileri Nelerdir, bir yaralanma çeşidi olan çekiç parmak, tüm yaralanmalar gibi iyileştikten sonra aynı şekil de bir travmaya maruz kalmaz ise tekrarlamaz. Eğer ki sizin de çekiç parmağın belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Çekiç parmağın belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da çekiç parmağın belirtileri, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kemik İliği Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed