Kemik İliği Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kemik iliği Kanseri Belirtileri Nelerdir? Kemik İliği Kanseri Nasıl Belli Olur? İlik kanseri olan hasta ne kadar yaşar? Hakkında merak edilen bazı bilgiler.

Kemik İliği Kanseri Belirtileri Nelerdir? Kemik İliği Kanseri Nasıl Belli Olur?

Kemik iliği Kanseri Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kemik iliği Kanseri Belirtileri Nelerdir

Kemik iliğinin kan oluştran kök hücreler de meydana gelen kanser türüne kemik iliği kanseri denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kemik iliği kanseri nasıl belli olur? ve İlik kanseri olan hasta ne kadar yaşar? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Kemik iliği kanseri belirtileri nelerdir?

Büyük kemiklerin ortasında yer alan bu ilik, kan hücrelerini üreterek dolaşıma salan süngerimsi dokudur. Kemik iliği kanseri de, kösemileri vede multipi miyolomu barındırmaktadır. En sık rastlanan türü multipi mylemadır. Bu kansere neyin neden olduğu ise henüz tam olarak bilinmiyor. Vücutta bir çok, tipte farklı hücre vardır. Vücudun ihtiyacı olduğunda kan hücreleri olan lökositler, eritrositler, trombositler üretilmektedir. Bu hücreler kontrolsüzce, çok hızlı vede anormal olarak çoğaldığında kemik iliği kanseri meydana gelir. Trombositler, kanda pıhtı oluşturan, kanamayı durduran ya da önleyen küçük, renksiz hücre parçalarıdır. Kan pulcuğu olarak da bilinmektedir. Eritrostler, alyuvarlar, kırmızı kan hücreleri olarak da isimlendirilen kırmızı kan hücreleri, en yaygın kan hücresi türü olmaktadır. Vücut dokularına oksijen dolaşım sistemi yolu ile kan akışı yoluyla iletmeyi sağlamaktadır. Lökositler, lökositler olarak da bilinmektedir. Beyaz kan hücreleri, vücudu enfeksiyondan korumaktan sorumludur. Bağışıklık sisteminin parçası olarak, beyaz kan hücreleri kanda dolaşarak yaralanmalara vede hastalanmalara müdahale etmektedir. Yazımızın devamına giderek kemik iliği kanseri belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Kemik İliği Kanseri Kimlerde Görülür?

Kemik İliği Kanseri Belirtileri

Gece terlemeleri,
Kolayca morarma,
Şişmiş lenf düğümleri,
Tekrarlayan enfeksiyon şikayeti,
İdrar sıklığı,
Kollarda vede bacaklarda zayıflık ya da uyuşma hissi,
Ciltte küçük kırmızı noktalar,
Tekrarlayan burun kanamaları,
Kolay kanama ya da morarma,
Şişmiş lenf düğümleri, genişlemiş karaciğer ya da dalak,
Kilo kaybı,
Sık ya da şiddetli enfeksiyonlar,
Kalıcı yorgunluk ve halsizlik,
Ateş ya da titreme,
Kafa karışıklığı,
Kabızlık,
Mide ağrısı,
Aşırı sususma,
Nefes darlığı,
Genellik ile sırtta, kaburgalar da ya da kalçalar da kalıcı kemik ağrısı,
Mide bulantısı vede kusma,
Kemik ağrısı. Ağrıyan bölgenin yakınında şişlik vede hassasiyet görülebilir. Zayıflamış kemik, kırılmaya yol açar.

Kemik iliği kanseri genellik ile yaşlılar da görülmektedir. En sık görüldüğü yaş aralığı ise 60 ila 70 yaş arasıdır. Kırk yaşın altındaki kişiler de görünmesi seyrek durumdur. Yalnız son yıllarda ülkemiz de genç yaş gruplarında da görülmeye başlamıştır. Kemik iliği kanseri, kalıtsal veya bulaşıcı hastalık değildir. En yaygın türlerinden biri olan akut miyeloid lösemi vede akut lenfoblastik lösemi hem çocuklarda, hem de yaşlılar da görülmektedir. Kemik iliği kanseri belirtileri, kanserin vücudun hangi bölgesinde başladığına, yayılma hızına, agresifliğine, hangi türde olduğuna göre değişmektedir.

Kemik iliği kanseri neden olduğu henüz bilinmiyor. Meydana gelmesine neden olan bazı faktörler; Sağlıksız beslenme, sigara vede alkol tüketimi, zayıf bağışıklık sistemi ya da plazma bozukluğu, zehirli kimyasallara maruz kalma, belli başlı virüslerdir.

Kemik İliği Kanseri Türleri Nelerdir?

Kemik İliği Kanseri Belirtileri Nelerdir

Multipi miyolom,
Lösemiler,
Akut lösemiler,
Kronik lösemiler.

Kemik İliği Kanseri Evreleri

0 Evre; Lenfosit vede beyaz küre yüksekliği gözlemlenmektedir. Düşük risk bulunmaktadır.
1 Evre; Yüksekliklere ek olarak patolojik lenf bezleri vardır.
2 Evre; Dalak büyüklüğü gözlemlenmektedir.
3 Evre; Hastalığa bağlı kansızlık gözlemlenmektedir.
4 Evre; Trombosit sayısı hastalık nedeni ile 100 binin altına düşmektedir.

Kemik İliği Kanserinin Risk Faktörleri Nelerdir?

Her ne kadar genetik hastalık olmasa da, aile de kanser geçmişi olması, risk faktörünü artırır,
Erkekler de kadınlara oranla daha fazla görülür,
Risk faktörleri arasında, radyasyon başta gelmektedir,
Çözücüler, yakıtlar, motor egzozu, belirli temizlik ürünleri ya da tarım ürünlerindeki zehlrli kimyasallara uzun süre düzenli olarak maruz kalma.

Kemik İliği Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Kemik iliği kanseri tedavi yöntemleri, hastadan hastaya vede kanser türüne göre değişmektedir. Hasta kişinin madikal geçmişi, durumu, yaşı gibi bir çok faktör izlenerek tedavi planı belirlemede etkilidir. Tedavinin amacı, hasta kişiyi rahat ettirmek, kanser yayılmasını engellemek vede iyileştirmektir.

Kemik İliği Kanseri Belirtileri Nelerdir

İlaçların kanser hücrelerini ödlürmek adına kullanıldığı yönteme kemoterapidir. Bir çok farklı kemoterapi ilacı türü bulunur. Yalnız hepsi benzer şekilde çalışır. Kanser hücrelerinin üremesini durdurmaya yararlar. Bu da kanserin vücutta büyümesini vede yayılmasını önlemektedir. Kök hüce ya da kemik iliği nakli, hasarlı kan hücrelerini sağlıklı olanlar ile değiştirmektedir. Lösemi vede lenfoma gibi kan hücrelerini etkileyen durumların tedavisin de kullanılabilmektedir. Kök hücreler, kemik iliği tarafından üretilen vede farklı kan hücrelerine dönüşebilen özel hücrelerdir. Sağlıksız kan hücrelerinin yok edilmesini vede bunların kandan ya da kemik iliğinden çıkarılan kök hücreler ile değiştirilmesini amaçlamaktadır. Kanser hücrelerinin büyümesinde vede yayılmasında bulunan belirli molekülleri hedef alan ilaçları ya da diğer maddeleri kullanan tedavi türüne hedefa yönelik tedavi yani akıllı moleküller denmektedir. Bu molekülleri engellemek, kanser hücrelerini öldürebilir, büyümesini ya da yayılmasını engelleyebilmektedir.

Kemik İliği Kanseri Belirtileri Nelerdir, kemik iliği kanseri belirtilerin görülmesinden yola çıkılarak, tanısı konulabilmektedir. Bunun ile birlikte rutin kan testleri esnasında rastlantısal olarak da kemik iliği kanseri fark edilebilmektedir. Eğer ki sizin de kemik iliği kanseri belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kemik iliği kanseri belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kemik iliği kanseri belirtileri, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Akılcı İlaç Kullanımının Amacı Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed