Çocuklarda Diz Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda Diz Ağrısı Neden Olur? Çocuklarda Diz Ağrısı Nasıl Geçer?, Çocuklarda diz ağrısı nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Çocuklarda Diz Ağrısı Neden Olur? Çocuklarda Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda Diz Ağrısı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Çocuklarda Diz Ağrısı Neden Olur

Diz eklemi, insan vücudundaki kemiklerden, kıkırdaktan vede bağdokulardan oluşmaktadır. Bu parçaların herhangi birinin yaralanması, diz ağrısına neden olabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için çocuklarda diz ağrısı nasıl tedavi edilir? ve çocuklarda diz ağrısı nasıl geçer? Peki Çocuklarda diz ağrısı neden olur?

Çocuklarda diz ağrısı, oldukça yaygın görülmektedir. Genelde çok endişelenecek bir durum değildir. Şiddetli ağrı bir haftadan uzun süredir devam ediyor ise tıbbi tedavi alınmalıdır. Çocuğun hareketi kısıtlandığında ya da çocuğun dizinde kızrıklık veya şişlik olduğunda hekime başvurulmalıdır. Çocuklarda diz ağrısının belli başlı bazı nedenleri vardır. Uzman doktor bu konu ile ilgili bazı testler yaparak, çocuğunuzda diz ağrısının nedeni ile ilgili sorunun nedne kaynaklandığı ile ilgili bilgiyi size sunacaktır. Yazımızın devamına giderek çocuklarda diz ağrısı nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda Diz Ağrısı Nedenleri

– Patella çıkığı,
– Osteokondrit dissekans,
– Parapatellar diz ağrısı sendromu,
– Osgood schlatters hastalığı.

Patella çıkığı olayında, diz kapağı ya da patella yerinden çıkar vede diz ekleminin şişmesi vede patella çevresinde ağrı hissedilir. Dizin bozulan hareket yeteneği vede dikkat çekici derecede diz kapağı kayması görülmektedir. Patella çıkığı, genelde kız çocuklarında rastlanmaktadır. Patella çıkığı çoğunluk ile herhangi bir tedavi gerekmeden eski yerine gelmektedir. Yalnız diz kapağını bir içe, bir dışa kaymaktan korumak adına, dizin bir süre hareketsiz kalması lazım. Hareketsiz kalma tedavisi, dizi 6 hafta düz tutmaktan vede sonrasında dizi kuvvetlendirme egzersizlerinden oluşmaktadır.

Osteokondrit dissekans sorununda, dizdeki kıkırdağın bir parçası vücudun geri kalanından ayrılmaktadır. Gevşek kıkırdağın bu parçası, dengesizliğe vede diz ekleminde ağrıya yol açmaktadır. Çocuklar diz katılaşması, şiddetli ağrı vede şişlik yaşamaktadır. Diz bile bazı durumlarda kendini bırakmaktadır. Osteokondrit dissekans, teşhisi x ışını görüntüsü alınarak konulmaktadır. Ciddi belirtilere sahip çocuklar, hasarın onarılması için, artroskopik ameliyat altına girmek zorunda kalabilmektedir. Daha hafif durumlarda sorun kendiliğinden iyileşmektedir. Parapatellar diz ağrısı sendromu olayında çocuklar, her iki dizdeki patella yani diz kapağı çevresinde belli belirsiz bir ağrı hissetmektedir. Ağrı koşma, dizleri bükme, zıplama, tırmanma gibi fiziksel faaliyetlerle şiddetlenmektedir. Bu sorun, patellanın arka bölgesini saran kıkırdak katmanının hasarından kaynaklanmaktadır. Direkt olarak diz kapağı üstüne düşme ile meydana gelen yaralanmalar vede uzun süre ayakta kalarak yaralı yerin aşırı kullanımı, diz kıkırdağının hasarıyla sonuçlanmaktadır. Diz ağrısının şiddetlenmesine katkıda bulunacak tüm faatliyatleri durdurmak lazım. Diz iltihaplanmasını vede ağrısını hafifletmek adına, ibuprofen gibi iltihaplanmayı önleyici ilaçlar tercih edilmelidir.

Çocuklarda Diz Ağrısı Kaç Günde Geçer?

Osgood schlatters hastalığı, çocuklarda diz ağrısının yaygın nedenleri arasındadır. Bacağın ön kısmında, diz kapağının altındaki küçük bir yumru ile tarif edilmektedir. Bu hastalık 1903 yılında, önce Osgood sonra Schlatters tarafından bulunmuştur. Bu yüzden de Osgood Schlatters hastalığı adını almıştır. Bu hastalığın, yaşları 8 ila 13 arasında değişen kız çocuklarında vede yaşları 11 ila 15 arasında değişen erkek çocuklarında oluştuğu görülmektedir.

Çocuklarda Diz Ağrısı Geçer Mi
Çocuklarda Diz Ağrısı Geçer Mi

Erkek çocuklarında, büyüme atılımında oldukları ergenlik yıllarında meydana gelir ve bacaklardan birisi ya da her ikisi birden etkilenebilmektedir. Hemen dizin altında, kaval kemiği üzeirnde şişlik, aşırı hassasiyet vede ağrı hissedilmektedir. Sorun özellik ile koşma, zıplama gibi faaliyetler esnasında ya da sonrasında daha belirgin hale gelmektedir. Bir basketbol ya da futbol maçından sonra, hatta bir bale dansından sonra bile, genç sporcularda yaygın olarak görülmektedir. Bu hastalığın bir tedavisi yok. Genelde bu sorun zaman ile kaybolmaktadır. Ağrı vede şişlik, çocuğun büyümesi durduğunda vede diz kapağı bölgesindeki bağdokular kuvvetlendiğinde ortadan kaybolmaktadır. Ağrıyı en aza indirmek adına buz kompresi vede ağrı kesiciler tercih edilebilir. Elastik bandaj da ağrılı yeri korumak adına kullanılabilmektedir.

Çocuklarda Diz Ağrısı Neden Olur, çocuklarda diz ağrısı genellikle 2 ila 3 hafta sürede iyileşmektedir. Dizde ağrı 3 haftadan uzun bir süre sürmez ve tamamen kaybolur. Eğer ki sizin çocuklarda diz ağrısı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Çocuklarda diz ağrısı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da çocuklarda diz ağrısı neden olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Prospan Şurubu Kimler Kullanabilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed