Prospan Şurubu Kimler Kullanabilir?

Prospan Şurubu Kimler Kullanabilir? Prospan Şurup Öksürüğe İyi Gelir Mi?, Prospan şurup nasıl kullanılır? Hakkında merak edilen bazı bilgileri derledik.

Prospan Şurubu Kimler Kullanabilir? Prospan Şurup Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Prospan Şurubu Kimler Kullanabilir
Sayfa İçeriği: Prospan Şurubu Kimler Kullanabilir

Öksürük refleksini uyararak, öksürük sıklığını hafifletmeye vede solunum yollarını açmayı amaçlayan prospan şurup tamamen bitkiseldir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için prospan şurup nasıl kullanılır? vede prospan şurup nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Prospan şurubu kimler kullanabilir?

Prospan şurubun içeriğinde, özellik ile kuru öksürükleri azalmaya yardımcı, bronşit vede bronşiyal astim gibi solunum yolu rahatsızlıklarında etkili olan, bir bitki olan hedera helix ekstresi vardır. Bronşit, öksürük vede solunum yolu iltihapları gibi rahatsızlıkların semptomlarını azalmaya yardımcı olan bu şurup, mukusun çıkartılmasını kolaylaştırarak nefes darlığını azalttığı vede öksürük refleksini azaltarak öksürüğü azalttığı, bu sayede de nefes darlığı vede öksürük semptomlarını hafifleterek solunum yolu rahatsızlıklaırnın giderilmesine yardımcı olduğu belirtilmektedir. Yazımızın devamına giderek prospan şurup kullanımı ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Prospan Şurup Neye İyi Gelir?

Prospan Şurup Nasıl Kullanılır?

Prospan şurup, ağız yolu ile alınmaktadır. Bu şurubun kullanımı ile ilgili bilgiyi öncelikle hekiminize danışarak almalısınız. Hekiminizin belirlediği miktar vede sıklıkta alınmalıdır. Tedavinin süresi, klinik tablonun tipine vede şiddetine göre farklılık göstermektedir. Şikayetlerin devam etmesi veya nefes darlığı, ateş, cerahatli veya kanlı balgam rastlanması durumunda derhal hekime başvurulmalıdır.

Yapısında yer alan ivy ekstresinin öksürük vede bronşit şikayetlerine iyi geldiği söylenmektedir. Bu neden ile prospan şurup, öksürük şikayetlerinin hafifletilmesine yardımcı olmaktadır. Bu ekstrenin özellikeri, barındırdığı glikozit saponinlerin sekretolitik özelliğinden kaynaklanmaktadır. Saponinler, bitkilerde yer alan yapışkan maddelerdir vede suda çözünürler. Saponinlerin bir çok özelliği bulunur. Yalnız glikozit saponinlerin özelliği, öksürük sıvısını hafifletmeye yardımcı olur. Bu özelliklere sekretolitik özellik denmektedir. Sekretolik özellik; Mukus gibi sıvıların öksürük yolu ile dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu özellik, öksürük vede bronşit şikayetlerinin hafifletilmesinde de yardımcı olduğu belirtilmektedir. İvy ekstresinin spazmolitik etkinliği de bulunmaktadır. Bu etkilnlik bronşların kasılmasını azaltmaya yardımcı olduğu bilinir. Yalnız prospan şurup ya da benzeri bir ürünü kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekime danışmanız gerekmektedir. Hekime danışılmadan kullanılması sakıncalıdır.

Prospan Şurup Öksürüğü Keser Mi
Prospan Şurup Öksürüğü Keser Mi

Bu şurup genellik ile çocuklar için tavsiye edilmektedir. Yalnız yetişkinlerin de kullanabileceği prospektüs bilgisinde yer verilmiştir. Öksürük giderici ilaçların dozajı genellik ile yaşa göre belirlenmektedir. Bu nedenle yetişkinlerin kullanması gereken dozaj daha farklı olmaktadır. Yetişkinlerin günde 3 defa 5 ml ila 7,5 ml aralığında kullanması gerektiği belirtilmektedir. Tam dozaj miktarı için hekime danışılmalıdır. Prospan şurubun yan etkileri olarak, çok nadir olarak hedera helix içerikli bitkisel tıbbi ürün alınmasından sonra, alerjik reaksiyonlar meydana gelebilmektedir. Duyarlı kişilerde nadir olarak, gastrointestinal rahatsızlıklar rastlanabilmektedir. Prospan şurup, sorbitol barındırdığından, nadiren laksatif etki görülebilmektedir. İstenmeyen bir etki görülmesi halinde Türkiye Farmakovijilans Merkezine bildiriniz.

Prospan Şurubu Kullanımında Bilmeniz Gerekenler

Öksürük refleksinin hafifletilmesine neden olabilir, bu nedenle sıkıştırılmış mukusun çıkartılmasını engelleyebilmektedir. Bu neden ile, mukusun çıkartılmasını kolaylaştıran diğer tedavilerin birlikte kullanımı önerilebilmektedir. Böbrek yetmezliği olan vede böbrek yetmezliği olasılığı olan bireylerde bu şurup dikkatli kullanılması gerekmektedir. Alerjik reaksiyon riski olan bireylerde, dikkatli kullanılmaso önerilmektedir. Bu şurup içerisinde yer alan bitkisel maddelerden birine karşı alerjik olabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle doktorunuza danışınız. Prospan şurup, başka ilaçlar ile birlikte alınmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, prospan şurup kullanmadan önce, hekiminiz ya da eczacınızdan başka ilaçlarla birlikte kullanımının etkileşimleri hakkında mutlaka bilgi almanız önerilmektedir.

Prospan Şurubu Kimler Kullanabilir, prospan şurup ya da benzeri öksürük giderici şurupları kullanır iken, dozajı vede kullanım süresini aşmamaya dikkat ediniz. Aşırı dozaj ya da uzun süreli kullanım, yan etkilere neden olabilmektedir. Eğer ki sizin prospan şurubu kimler kullanabilir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Prospan şurubu kimler kullanabilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da prospan şurubu kimler kullanabilir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; BioGaia Damla Nasıl Kullanılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed