Çocuklarda Epilepsi Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda Epilepsi Nedenleri Nelerdir? Çocuklarda Epilepsi Tedavisi, Çocuklarda epilepsi belirtileri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri derledik.

Çocuklarda Epilepsi Nedenleri Nelerdir? Çocuklarda Epilepsi Tedavisi

Çocuklarda Epilepsi Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Çocuklarda Epilepsi Nedenleri Nelerdir

Epilepsi, istem dışı meydana gelir, bazen bilinç değişiklikleri ya da kaybına yol açan nöbetlerin tekrarlandığı süreli hastalık türüdür. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için çocuklarda epilepsi nasıl tedavi edilir? vede çocuklarda epilepsi belirtileri nelerdir? İle ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Çocuklarda epilepsi nedenleri nelerdir?

Epilepsi hastalığında, beyin tamamında ya da belli bölgedeki bir grup beyin hücresinde, anormal olarak kısa vede ani başalayan aşırı biyo-elektriksel deşarjlar meydana gelmektedir. Bu da bireyin bilincinde evde hareketlerinde görülen istem dışı değişiklikelre neden olmaktadır. Epilepsi, normalde beyin hücreleri düşünme vede vücudu yönetme gibi işlevlerini biyo-elekriksel aktiviteler ile sürdürmektedir. Bu aktivitelerin sonucunda meydana gelen istek ve emirler, beyin hücrelerinden uzanarak diğer sinir hücrelerine vede kaslar gibi organlara kadar giden, akson denen sinir uzantıları boyunca aktarılmaktadır. Epilepside kasılmalı nöbetler, her zaman fark edilmektedir. Kasılmalı olmayan nöbetlerde, bazen belirgin olana kadar, uyku esnasında sessiz nöbetler fark edilemeyebilmektedir. Çok nadir olarak da sadece EEG çekimi ile belirlenen nöbetler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gündüz aktivitesinin azalması, uyku kalitesinin bozulması, okul başarısının kötüye gitmesi, yaşına uygun olmayan huy değişikleri hastalıktan şüphelenmek adına birer ipucu olarak değerlendirilmektedir. Yazımızın devamına giderek çocuklarda epilepsi nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda Epilepsi Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda Epilepsi Belirtileri

Günümüzde tüm epilepsi vakalarının %50 ila %60’ında bir neden bulunamaz. Bu tip epilepsiler genellik ile 15 yaşından önce başlamaktadır. Geri kalanlarında nedenler ise, doğuştan gelen nedenler, doğuştan metabolizma hastalıkları, gebelikte çocuğun beyin gelişimini etkileyen olaylar, doğum esnasında beynin oksijensiz kalması, zedelenmeler vede kafa içi kanama, doğumdan sonraki dönemde de menenjit, kafa travması, kazalar, beyin tümörleri vede uzun süren ateşli havaleler olarak sıralanabilmektedir.

Çocuklarda Epilepsi Tetikleyen Durumlar

Aşırı yorgunluk,
Uykusuzluk,
Bazı ilaçlar,
Bazı yiyecek ve içecekler,
Güneşte fazla kalma,
Kafa travması,
Yanıp sönen ışıklar,
Televizyon, bilgisayar ve mobil cihazlar,
Stres,
Enfeksiyonlar,
Kullanılan epilepsi ilaçlarının atlanması.

Epilepsi nöbetinin tekrarlandığı, bu gibi durumlarda öngörülen tedavi süresi de uzamaktadır. Bu neden ile epilepsi ilaçlarının zamanında vede belirtilen miktarda alınması oldukça önemlidir. Her yüksek ateşi olan ve çıkan birey de, temel de bir rahatsızlık yok ise epilepsi meydana gelmez. Enfeksiyonların neden olduğu yüksek ateş, epilepsi tedavisi almakta olan bireylerde nöbetin meydana gelmesine, ilaç etkinliğinin azalmasına neden olur. Ateşli havalelerin istatistiksel olarak, çok az bir kısmında tekrarlayan ateşsiz nöbetler ile meydana gelen epilepsi ortaya çıkabilmektedir.

Epilepsi çocuklarda teşhis edilmesi için bazı belirtilere bakılmaktadır. Bazı belirtilerin görülmesi ile şüphelenilir vede doktora başvurulmaktadır. Her rastlanan nöbet hemen epilepsi tanısı koydurmaz. Ağlar iken katılma nöbetleri, çocukluk çağı tikleri, bayılma, çocukluk çağı mastürbasyonu, uykuda sıçrama vede silkilenmeler, ürperme, boyun eğme hareketi, tekrarlayıcı baş dönmeleri, gece korkusu, migren, kalbin ritim bozuklukları vede gastro özefagial reflüye bağlı baş hareketleri epileptik nöbet değillerdir. Yalnız epileptik nöbetler ile karışabilecek vede tedavileri farklı olduğundan çok çocuk nöroloji doktoru tarafından teşhis edilmeli vede ayrımı yapılmalıdır.

Epilepsi teşhisinde nöbetin gözlenmesi vede ayrıntılı bilgi verilmesi, eğerki mümkün ise şüpheli durumlarda nöbet anının kameraya çekilen video görüntüsü doktorun teşhisinde çok önemlidir. Genel kan analizi dışında beynin elektriksel deşarjlarını kafa derisine yapıştırılan elektrotlar ile algılayıp kağıt üzerine ya da bilgisayar ekranına yansıtan EEG çekimi etkisi vede zararı bulunmamaktadır. Genellik ile çocuğun yaşı vede nöbet öyküsü de göz önünde bulundurularak, uykuda vede uyanıklıkta çekilmektedir. Epilepsi ve nöbet nedenleri açısından beyin yapısının görüntülenmesi vede araştırmak adına bazen MRG çekimi gerekmektedir. Bilgisayarlı tomografi kafa travması, kafa içi kanama vede nadir bazı durumlar dışında çocuklarda epilepsi teşhisinde genellikle tercih edilmemektedir.

Çocuklarda Epilepsi İyileşir Mi?

Değişik nöbet nedenleri vede tipleri olmasına rağmen, çocuk hastaların büyük çoğunluğu ilaçlara iyi cevap vermektedir. Nöbetler kontrol altına kolaylıkla alınmaktadır. Tedaviye iyi yanıt veren, başka nörolojik sorunu olmayan, en az 2 yıl nöbetsiz dönem geçiren çocuklarda iyileşme kabul edilir vede ilaçlar azaltılarak kesilebilmektedir. Epilepsi ilaçlarının kontrolsüz, biçimde ani kesilmesinin nöbetlerin tekrarlamasına yol açacağınıda unutmamalı. İyi seyirle giden çocuk hastalarda, %70 ila %80 gibi yüksek oranda epilepsiden tamamen kurtulmak mümkündür. Çocuklarda epilepsi nöbetleri öncelik ile anti-epileptik denen ilaçlar ile tedavi edilmektedir. İlaçlar nöbetleri baskılayarak tedavi etmektedir.

Çocuklarda Epilepsi Kaç Yaşında Başlar
Çocuklarda Epilepsi Kaç Yaşında Başlar

Hasta kişinin durumuna vede hastalığın seyrine göre tedavi süresi 2 ila 4 yıl arasında sürmektedir. Ömür boyu ilaç kullanılması gereken bazı epilepsi tipleri de bulunmaktadır. Başlanan ilaçların hafif mide bulantısı, sersemlik, hafif uyku hali, ellerde titreme, hafif dengesizlik gibi belirtiler veren yan etkileri olabilmektedir. Genellikle bu belirtiler geçicidir. Epilepsi ilaçlarına cevap vermeyen dirençli hastalarda, ketojenik diyet, vagal nöral situmulasyon, epilepsi cerrahisi gibi diğer tedavi yöntemleri de tercih edilmektedir.

Epilepsi nöbetleri hayati tehdit eder gibi görünse de, tıbbi açıdan genellikle hayati bir sonuç doğurmazlar. Çoğu nöbet kötü bir sonuca yol açmadan, bir kaç dakika sonra kendiliğinden sonlanmaktadır. Acil tıbbi müdahale gerektirmez. Sonrasında çocuk yorgun bir biçimde uykuya dalarak dinlenmeye geçmektedir. Bu süre nöbetin şiddetine vede süresine bağlı olarak değişken olabilmektedir. Ayıldıktan sonra, normal hayatına dönmektedir. Nöbet geçirmediği sürede temelde beyni etkileyen, devamlı bir hastalığı yoksa çocuk normal hayatını sürdürmektedir.

Çocuklarda Epilepsi Nedenleri Nelerdir, kontrol altına alınamayan ve tedavi görmeyen bireylerde nöbetler giderek artabilmektedir. Beyin fonksiyonların bozulma yönünde olumsuz etkileyebilmektedir. Eğer ki sizin çocuklarda epilepsi nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Çocuklarda epilepsi nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da çocuklarda epilepsi nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Pelvik Organ Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed