Çoğul Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Çoğul Gebelik Belirtileri Nelerdir? Çoğul Gebelik Kimlerde Görülür?, Çoğul gebelik riskleri, ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derleidk.

Çoğul Gebelik Belirtileri Nelerdir? Çoğul Gebelik Kimlerde Görülür?

Çoğul Gebelik Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Çoğul Gebelik Belirtileri Nelerdir

Çoğul gebelik, birden fazla yumurtanın aynı anda döllenmesi ya da tek yumurtadan ikiye veya daha fazla bölünen hücrelerin ayrı embriyolar oluşturması olarak isimlendirilir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için çoğul gebelik riskleri ve çoğul gebelik kimlerde görülür? İle ilgili sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Çoğul gebelik belirtileri nelerdir?

En sık rastlanan çoğul gebelik, ikiz gebeliktir. Çoğul gebelikler, her 1000 gebeliğin 3’ünde gerçekleşmektedir. Yalnız son zamanlarda bu oran, üremeye yardımcı tüp bebek gibi tedavi yöntemlerinin uygulanması ile artış göstermektedir. Çoğul gebeliğin artmasındaki diğer etken de, gebelik yaşının ilerlemesi olmaktadır. 35 yaşın üzerinde olan ya da ailesinde çoğul gebelik bulunan kadınların çoğul gebelik geçirme olasılığı oldukça yüksektir. İki ayrı yumurtanın ayrı iki sperm tarafından döllenmesiyle çift yumurta ikizleri meydana gelir. Genetik olarak aynı olmayan dizigot ikizler, dış görünüş olarak da birbirinden farklı olmaktadır. Çift yumurta ikizlerinin %30’u farklı cinsiyetlerde iken, %70’i aynı cinsiyette olabilmektedir. Araştırmalara göre, çift yumurta ikizlerinin fiziksel özellikleri, aynı anne vede babadan farklı zamanlarda doğmuş çocuklardaki kadar farklı olabilmektedir. Çift yumurta ikizleri, çoğul gebeliklerin yaklaşık olarak %75’ini oluşturmaktadır. Döllenmiş tek bir yumurtanın ikiye bölünmesiyle oluşan tek yumurta ikizleri, monozigot ikizleri olarak isimlendirilmektedir.

Tek yumurta ikizlerinin aynı sperm vede yumurtanın genetik bilgisini taşımaları nedeni ile fiziksel özellikleri de aynı olmaktadır. Bu yüzden çoğu tek yumurta ikizini birbirinden ayırt etmek oldukça zor olmaktadır. Her 250 gebeliğin 1’inde görülen tek yumurta ikizlerinde, yumurtanın döllenmeden ne kadar süre sonra ikiye bölündüğü de değişiklik yaratan bir faktör olmaktadır. Döllenmeden sonraki ilk 72 saat içinde bölünme gerçekleşir ise, iki amniyon zarı vede iki plasenta oluşmaktadır. Bölünme 4 ila 8 gün arasında olursa iki amniyon zarı ve bir plasenta oluşmaktadır. 8 gün oluşan bölünmede de, bir amniyon zarı vede bir plasenta olur. Bu durum monozigot ikizlerin %1’ini oluşturmaktadır. Yalnız 8. günden sonra oluşan bölünmelerde, siyam ikizleri yani yapışık ikizler durumu meydana gelmektedir. Yazımızın devamına giderek çoğul gebelik belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Çoğul Gebelik Kimlerde Görülür?

Çoğul Gebelik Belirtileri

Halsizlik vede yorgunluk, tekil gebeliklere göre daha yoğun yaşanmaktadır.
Çoğul gebelik geçiren hamilelerde, demir eksikliği görülebilmektedir.
Rahim boyutu tekil gebeliklere nazaran daha büyük olmaktadır.
Mesaneye uygulanan baskı yüzünden, çoğul gebeliklerde daha çok idrara çıkma isteği oluşmaktadır.
Kusma vede bulantı çoğul gebeliklerde daha sık görülmektedir.
Anne adayı tekil gebeliklere göre daha fazla kilo alabilir. Yalnız fazla kilo alımı başka sebeplerden dolayı da görülebilmektedir.
Çoğul gebeliklerde karın tekil gebeliklere göre daha büyük olmaktadır.
B-HCG değeri çoğul gebeliklerde daha yüksek olabilmektedir. Yalnız bu değerin yüksek çıkması, kesinlikle çoğul gebeliğin olduğu anlamına gelmemektedir.

Çoğul Gebelik Riskleri Nelerdir?

Tekil gebeliklere göre, çoğul gebelikte daha yüksek oranda erken doğum riski vardır. Doğum, normal bir gebelikte 37 ila 42 hafta arasında olur iken, ikiz gebeliklerin %60’ında vede üçüz gebeliklerin %90’ında 37. haftadan önce olmaktadır. Erken doğum aynı zamanda bebeklerin sağlıklı kiloda doğmamasına da neden olmaktadır. Bu durum da bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirebilmektedir. Erken doğan bebekler kendi kendilerine solunum yapma vede enfeksiyonlara karşı dirençli olma konusunda oldukça sıkıntı yaşayabilmektedir. Preeklampsi, gebelik zehirlenmesi olarak bilinmektedir. Yüksek tansiyona neden olduğu gibi, böbrek vede karaciğeri de etkileyebilmektedir. Anne idrarında protein tespit edilmesiyle teşhis edilebilen preeklampsi, anne kadar bebek sağlığını da tehlikeye atan durumdur. Bebek sayısı ile riskin daha da arttığı gebelik zehirlenmesinde, tek yumurta ikizine hamile olan anne adayları, çift yumurta ikizine hamile olan anne adaylarına göre daha fazla risk taşımaktalar.

Ultrason ile yapılan ilk görüntülemelerde, ikiz bebek görülmüş olmasına rağmen, bir süre sonra bebeklerden biri görünmeyebilmektedir. Bu durum kaybolan ikiz sendromu olarak isimlendirilir. İlk 3 ay içinde bebeklerden birinin gelişiminin durması vede kaybedilmesinden sonra hayatta kalan bebek genellik ile sağlıklı bir biçimde dünyaya gelmektedir. Bu sendromun en yaygın belirtisi, sendrom yaşandığı sırada rahimden kan gelmesidir. Genellik ile tek yumurta ikizlerinde görülen transfüzyon sendromu, bebekler arasında damarsal geçişin olmasıdır. Bu durumda, bir bebeğe daha fazla kan akışı giderken, diğer bebeğe daha az kan akışı gitmektedir. Buna bağlı olarak az kan akışı giden bebekte gelişme geriliği vede kansızlık durumu meydana gelmektedir.

Çoğul Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Her hamilelik döneminde düzenli hekim kontrolü oldukça önemlidir. Yalnız çoğu gebeliği bulunan annelerin hekim kontrolüne daha fazla önem vermesi lazım. Kontroller çoğu gebelik risklerini önlemek açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda, yapılan tahliller ile gereklilik görülen takviye ilaçlar kullanılmalı var ise kansızlık vede diğer sağlık problemlerine karşı önlemde alınmalıdır. Tekil gebeliklere göre, çoğul gebeliklerde, anne adayları eğer çalışıyor ise daha erken izne çıkmalıdır. Erken doğum riski annenin istirahatı ile ne aza indirilebilmektedir. Erken doğum riskini azaltan bir diğer faktör de, annenin bol su tüketmesidir. Bebeklerin büyüdükçe su ihtiyacı artacağından, günde 2 ila 2,5 litre arası su tüketilmesi annenin böbreklerinin sağlıklı çalışmasını olumlu yönde etkilemektedir.

Çoğul Gebelik Nasıl Anlaşılır
Çoğul Gebelik Nasıl Anlaşılır

Her hamilelikte olduğu gibi, çoğul gebelikte de uyku düzenine önem vermek oldukça önemlidir. Protein vede kalori ihtiyacı çoğul gebeliklerde daha fazladır. Anne adaylarının beslenmesine bu anlamda dikkat etmesi, gerekir ise hekimden tavsiye alması da önemlidir.

Çoğul gebelik ile dünyaya gelecek olan bebeklerde, doğumsal kusur riski, tekil gebelik ile doğan bebeklere oranla daha fazla olmaktadır. Kan hücresi yapımı çoğul gebeliklerde daha hızlı olduğu için, demir vede folik asit ihtiyacı artmaktadır. Çoğul gebeliğe bağlı olarak kansızlık, tekil gebeliklere göre %10 ila %20 daha fazla olmaktadır. Gestasyonel diyabet yani gebelik diyabeti, çoğul gebeliklerde daha sıklıkla rastlanmaktadır. Bu diyabet şekli, bebeklerde solunum sıkıntıları gibi bazı rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Plasenta yüzeyinin vede rahmin tekil gebeliklere göre daha geniş olmasından dolayı doğum süresinde vede sonrasında kanama miktarı daha fazla olmaktadır.

Çoğul Gebelik Belirtileri Nelerdir, çoğul gebeliğin en kesin tespiti ultrosundur. 6. haftadan sonra hekim kontrolünde yapılacak olan ultrason görüntülemesinde, bebeklerin sayısı net bir biçimde görülmektedir. Eğer ki sizin de çoğul gebelik belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Çoğul gebelik belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da çoğul gebelik belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Genital Tüberküloz Nasıl Bulaşır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed