Erişkin Still Hastalığı Neden Olur?

Erişkin Still Hastalığı Neden Olur? Erişkin Still Hastalığı Belirtileri Nelerdir?, Erişkin still hastalığı nasıl geçer? Hakkında merak edilen bilgiler.

Erişkin Still Hastalığı Neden Olur? Erişkin Still Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Erişkin Still Hastalığı Neden Olur
Sayfa İçeriği: Erişkin Still Hastalığı Neden Olur

Etiyolojisi bilinmeyen, birden fazla organı etkileyen vede çoğu çeşitli klinik seyirli hastaları kapsayan nadir rastlanan bir sistemik otoinflamatuar hastalık olan erişkin still hastalığı ergenlik öncesi vede ergenlik döneminde çocuklarda görülmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için erişkin still hastalığı belirtileri nelerdir? vede erişkin still hastalığı nasıl geçer? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Erişkin still hastalığı neden olur?

Erişkin still hastağın ismi, 1897 yılında sistemik başlangıçlı juvenli idiopatik artritli, 22 çocuğu tanımlayan vede hastalığı keşfeden Sir george frederic still’den gelmektedir. Bunu takiben 1971’de, Eric bywters, klnik tabloları benzer olan, deri döküntüsü vede ateş görülen poliartritli 14 yetişkin hastayı tanımlama koymuştur. Bu hastalık genellik ile 16 yaşın altındaki çocukları etkileyen juvenli idopatik artrittir. Hastalığın bir diğer ismi sistemik başlangıçlı JIA’dır. Sistemik ile kastedilen, hastalığın eklem iltihabı ile birlikte tipik olarak yüksek ateş, bez şişmesi vede iç organ tutulumu gibi vücut çapında belirtiler ile başlamasıdır. İdiopatik ile hastalığın bilinen bir nedeni olmadığı belirtilmektedir. Sistemik başlangıçlı JIA, eskiden sistemik başlangıçlı juvenli romatoid artrit olarak bilinen hastalıktır. Tüm JRA türleri için isimlendirme sistemi değiştiğinden iki hastalık da aynı adla anılmaktadır.

Erişkin still hastağının nedeni, tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte hastalığın bir enfeksiyon nedeni ile tetiklendiği vede genetik olarak yatkın kişilerde hastalığa yakalanma riskinin daha fazla olduğu düşünülür. Hastalığın otoimmün bir bozukluk olduğu düşüncesi de yaygındır. Bu durumda bağışıklık sistemi vücuttaki iltihabı yanlışlıkla uyarır. Yalnız bu bağışıklık sisteminin sağlıklı dokulara saldırdığı otoimmün bozukluklarından farklı olmaktadır. Hastalarda, vücudun bağışıklık sisteminin iltihaplanmayı tetikleme nedeni belli değildir. Erişkin still hastalığının temel belirtileri, yükselen ateş, eklem sorunları vede somon pembesi spektral deri döküntüsü olmaktadır. Yazımızın devamına giderek erişkin still hastalığının belirtileri, ile alakalı daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

Erişkin Still Hastalığı Nasıl Geçer?

Erişkin Still Hastalığı Belirtileri

Nefes almada zorluk,
İltihaplı veya şiş lenf düğümleri,
Açıklanamayan kilo kaybı,
Karın ağrısı,
Kas ağrısı,
Hiperferritinemi,
Karaciğer enzimlerinde yükselme,
Boğaz ağrısı,
Eklem ağrısı,
Deri döküntüsü,
Ateş.

Erişkin Still Hastalığında Karaciğerin Hasar Görmesi Durumunda Belirtiler

Karaciğer yetmezliği,
Şiddetli hepatit,
Sarılık,
Psödo-anjyokolit,
Hafif veya şiddetli sitoliz,
Karaciğer büyümesi.

Ateş genellik ile 39 derecenin üzerindedir vede 4 saatten az sürmektedir. Genellikle bulaşıcı bir hastalığa benzer şekilde aniden meydana gelir ve ateş düşürücü tedavi olmaksızın sıcaklık bazen normale dönebilmektedir. Sıklıkla diğer semptomların başlangıcından önce ortaya çıkmaktadır. Deri döküntüsü ise, çoğu hastanın gövdesinde vede yakın uzuvlarında görülür iken bazen haftalar boyunca sürebilmektedir. Eklem ağrıları hastalığın ilk evresinde genellikle hafif şiddette seyretse de, ilerleyen zamanlarda kronik, yıkıcı, simetrik poliartrit gelişebilmektedir. Enfeksiyonun 6 ay boyunca geçmemesi durumunda karpometakarpal eklem artrozu görülebilmektedir. Hastalarda yıllar içinde karpal ankiloz ortaya çıkabilmektedir.

Erişkin Still Hastalığı Kalıcı Mı
Erişkin Still Hastalığı Kalıcı Mı

Normal değerler ile karşılaştırıldığında, serum ferritin düzeylerinde beş katlık bir artış, erişkin still hastalığından şüphelenilmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte erişkin still hastalığı hastalarında her zaman serum ferritin seviyelerinde beş kat artış görülmez. Hastalığın diğer belirtileri spesifik değildir. Spesifik hastalık semptomlarının eksikliği göz önüne alındığında erişkin still hastalığı tanısı konan hastaların klinik tablosu farklılık gösterebilmektedir. Hastalarda nadiren karaciğer veya dalak büyüyebilmektedir. Kalp vede akciğerler gibi büyük organların etrafındaki dokular da iltihaplanabilmektedir. Bu hastalığın nadir komplikasyonlarından biri de, bazen yaşamı tehdit etden iltihaplanmaya yol açabilen makrofaj aktivasyon sendromudur. Erişkin still hastalığının belirti vede semptomları, bir kanser türü olan lupus vede lenfoma da dahil olmak üzere diğer bozuklukların belirtilerini taklit edebilmektedir. Servikal lenf nodlarının hafif veya şiddetli büyümesi de bu hastalarda yaygın olarak görüldüğü için lenfoma ayrıcı tanı olarak değerlendirilmektedir.

Erişkin Still Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Erişkin still hastalığı tedavisi için öncelikli hedef, semptomların kontrol edilmesi vede organ hasarının, eklem iltihaplanmalarının vede ilaç yan etkilerinin önlenmesidir. Çoğu hasta için anti-inflamatuar etkenler tedavi planının temelini oluşturmaktadır. Tedaviler genellik ile immünosupresif ilaçlardan oluşmaktadır. Steroidler Kullanıldığında enfeksiyon, mide ülseri vede zayıf kemikler dahil olmak üzere steroidlerin olası yan etkilerine karşı korunmak için başka ilaçlar kullanılabilmektedir. Bağışıklık sisteminin sağlıklı dokuya saldırmasını engelleyen bağışıklık bastırıcı ilaçlar da reçete edilebilmektedir. Bazı hastaların semptomlar durduktan sonra dahi iltihabın kontrol altında tutulması için, ilaçlara devam etmesi lazım.

Erişkin Still Hastalığı Semptomları Nasıl Azaltılır?

Stres, hastalığın semptomlarını kötüleştirebilmektedir. Düzenli uyumak, rahatlama teknikleri, konuşma terapileri vede danışmanlık gibi yöntemler hastaların zihinsel sağlıklarını yönetmelerine yardımcı olabilmektedir. Eklem koruma tekniklerini öğrenmek vede uygulamak ve gün içinde fiziksel aktiviteye yeterli arayı vermek eklemlerdeki gerilimi azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Egzersizin yanı sıra, besleyici vede dengeli bir diyet kişilerin kilosunu kontrol etmesine, enerji düzeylerini iyileştirmesine vede yorgunluğunu azaltmasına yardımcı olabilmektedir. Egzersiz yapmak vede aktif kalmak, eklemlerin hareket aralığını korumaya vede kasları güçlü tutmaya yardımcı olabilmektedir. Bir kişinin orta derecede kiloyuı korumasına yardımcı olduğundan eklemlerdeki baskıyı azaltabilmektedir.

Erişkin Still Hastalığı Neden Olur, şiddetli seyreden erişkin still hastalığı, agresif tedavi gerektiren kalp, karaciğer veya kan pıhtılaşma sorunları ile yaşamı tehdit etmektedir. Tanı için bir romatolog ile kapsamlı değerlendirme vede düzenli takip yapılması lazım. Eğer ki sizin de erişkin still hastalığı neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Erişkin still hastalığı neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da erişkin still hastalığı neden olur, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Çoğul Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed