Covid-19 Aşısında Uygulanacak Kurallar Nelerdir?

Covid-19 Aşısında Uygulanacak Kurallar Nelerdir? Aşı Kimlere Yapılacak? Koronavirüs aşısı kuralları neledir? Hakkında öğrenmeniz gereken bilgiler…

Covid-19 Aşısında Uygulanacak Kurallar Nelerdir? Aşı Kimlere Yapılacak?

Covid-19 Aşısında Uygulanacak Kurallar Nelerdir
Sayfa İçeriği: Covid-19 Aşısında Uygulanacak Kurallar Nelerdir

Son günlerde covid-19 hastalığın çoğalması ve vakaların da artması ile aşılama dönemi tüm ülkede nerede ise başladı. İnsanların akılların da ise, koronavirüs aşısını kimler olacak? ve hangi kriterler de covid-19 aşısı olunmalı? Gibi soruların cevaplarını yazımızın devamından bulabilirsiniz. Sizde yazımızın içeriğinden koronavirüs aşısı kuralları nelerdir? Öğrenebilirsiniz. Peki covid-19 aşısında uygulanacak kurallar nelerdir?

Covid-19 aşısının yapılması vede sonrasında meydana gelebilecek istenmeyen etkilerin takibine ilişkin bazı kuralları sağlık bakanlığı açıkladı. Buna göre, yüksek alerjik reaksiyon olması halinde, ikinci doz yapılmayacak. Covid-19 geçirenlere, hamilelere vede aşıdan 10 gün önce temaslı olan kişilere herhangi aşı uygulanmayacak. Covid-19 aşısında ikinci adıma geçildi. Sağlık bakalığı covid-19 aşısının yapılma kurallarını sıraladı. Covid-19 aşısının kimlere nasıl yapılacağı, hangi şartlarda ikinci dozun uygulanacağı, aşı olan kişilerin nasıl takip edileceği de netleşmiş oldu. CoronaVac’ın yaygın yapılmasına 14 Ocak’ta başlandı. İlk öncelik sağlık çalışanlarına yapılan aşı, 19 Ocak itibari ile 1 milyona yakın kişiye yapıldı. Bakımevlerine vede huzurevlerine covid-19 aşısı yapılması başladı. Sizde yazımızın devamına giderek koronavirüs aşısı kurallarını öğrenebilirsiniz.

Koronavirüs Aşısı Kuralları Nelerdir?

Covid-19 Aşısı Kuralları

Covid-19 aşısı tercihen sol koldan vede otururken uygulanacak.

İlk dozdan sonra eğer ciddi alerjik reaksiyon yaşanır ise, kesinlikle ikinci doz yapılmayacak.

38 derece vede üzerinde ateşli kişiler, henüz kesin tanı konuşmamış akut hastalığı olanların vede epilepsi gibi kronik hastalıkların akut atakları sırasındaki kişilere covid-19 aşısı ertelenecek.

İkinci bir talimata kadar hastalığa yakalanmış ve atlatmış veya aşıdan 10 gün önce temaslı olan kişilere de aşı uygulanmayacak.

Covid-19 Aşısı Kimlere Yapılacak
Covid-19 Aşısı Kimlere Yapılacak

Virüs aşısı ile grip, zatürre vede diğer rutin aşılar arasında en az iki hafta olması lazım.

Kabakulak, kızamıkçık vede suçiçeği gibi canlı aşılar da ise en az 4 hafta beklenecek. Kuduz vede tetanos aşısı ise zaman bırakmadan uygulanacak.

Covid-19 hastalığını ağır geçirme riski yüksek olan hamileler istedikleri takdirde aşı yaptırabilecek. Yalnız hamileliğin ilk üç ayında aşı yapılmaması tercih edilecek. Emziren anneler de isterlerse aşı yaptırabilir.

Aşı uygulananlar 6 aya kadar takip edilecek.

Aşı yapılan bölgede kızarıklık, ağrı, şişlik vede baş ağrısı, yorgunluk gibi belirtiler sisteme girilecek.

6 aya kadar tat ya da koku kaybı, yüz felci gibi nörolojik istenmeyen etkiler de kayıt altına alınacak.

Covid-19 Aşısında Uygulanacak Kurallar Nelerdir, en çok merak konusu olan koronavirüs aşısı kuralları ve kimlere yapılacağı ile ilgili cevaplara yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz. Eğer sizin de covid-19 aşısında uygulanacak kurallar nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Covid-19 aşısında uygulanacak kurallar nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da koronavirüs aşısı kuralları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Serozit Nasıl Teşhis Edilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed