D Vitamini B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

D Vitamini B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? D ve B vitamini eksikliği bir çok hastalıklarla birlikte kemik hastalığına sebep olmaktadır.

D Vitamini B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Vitamin Faydaları Neler?

D Vitamini B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur
Sayfa İçeriği: D Vitamini B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur, D Vitamini hangi besinlerde bulunur, B Vitamini hangi besinlerde bulunur, D Vitamini İçeren Besinler, Vitamin Faydaları Neler, D Vitamini İçeren Besinler Hangileridir, D Vitamini Nedir, B Vitamini İçeren Besinler Hangileridir, B Vitamini Nedir, D Vitamini Kaynakları Nelerdir, B Vitamini Kaynakları Nelerdir, D Vitamini Eksikliği Nedir, D Vitamini Eksikliği Ne Yenmeli, D Vitamini Nelerdir, D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

B VİTAMİNİ D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE GÖRÜLEN HASTALIKLAR

D vitamini hangi besinlerde bulunuyor vede vitamin faydaları neler soruları vatandaşlar tarafından merak konusu. B vitamini almazsak neler olur? B vitamini hangi besinlerde bulunur? B vitamini almazsak ne olur? gibi soruları merak eden insanlarımız için hazırladığımız D ve B vitaminleri hakkında bilmeniz gerekenleri sayfamızın detaylarından ulaşabilirsiniz.

D vitamini, vücudun ihtiyacını karşılayan en iyi kaynak olarak bilinmektedir. D vitaminine dönüştüren, cilt güneş ışınlarını sentezlemekte vede d vitaminine dönüştürmektedir. Hekimler, yaz vede bahar aylarında yüz vede kollar, bacaklar güneş alacak şekilde 15/20 dakika güneşlenmeyi önermekte.

Sağlık vede diş gelişimi, kemik gelişimi için d vitamini gereklidir. Kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum vede fosforu d vitamini ile almaktadır. Hekimler günlük olarak d vitamini ihtiyacının 1000 ünite olduğunu vurgulamakta. Buda günlük miktar olarak 20 dakika güneşlenmeye tabi olarak görülmektedir. Eğerki sizde yeterli miktarda kalsiyum alıyorsanız, gerekli ölçüde d vitamini almıyorsanız kemikleriniz vede dişleriniz bu kalsiyumdan yararlanamaz. Vücudunuz günlük olarak kalsiyum ihtiycı, 30-50 yaş aralığında günde 1000 mg, 50 yaş üzerinden sonrası ise günde 1200 mg olarak belirtilmiştir.

D VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

D vitamini eksikliği çocuk yaştakilerde, raşitizme, ergen büyük yaşlarda ki insanlarda ise osteoporoza yani diğer adı ile kemik erimesine neden olmaktadır. D vitaminini fazla aldığınız da ise kanda kalsiyum birikmesine sebep olmaktadır. Eğerki fazla d vitamini alınmışsa, börek taşları, kalp vede böbrek yetmezliği beliren hastalıklardandır. D vitamini bulunan yiyeceklerde, 100 gram günlük d vitamini ihtiyacının %10’unu karşılamakta. D vitamini ihtiyacını kişiler sadece yiyeceklerden karşılamaya çalışması, yiyeceklerinde yağ içerdiğinden dolayı kolesterolu yükseltmektedir.

D VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLER

Yulaf
Isırganotu
Mantar
Yonca
Balık yağı
Tatlı patates
Yumurta sarısı
Karaciğer
İstridye
Uskumru
Somon
Ton balığı
Tereyağı
Süt, ayran, kefir, peynir vede yoğurt

B vitamini yararlarının vücutta etkisi büyüktür. Protein, karbonhidrat vede yağların vücut içinde kullanımında yararlıdır. Kasların vede sinir gelişiminde katkısı büyük rol oynar. B vitamini, süt, süt ürünlerinde, kırmızı et, tahıl vede sebzelerde bulunmaktadır. D vitamini ise kemik ile diş gelişimi için gereklidir. D vitamini genellikle ön madde olarak besinlerden alınır. Güneş ışınları, oluşumunda etki sağlamaktadır.

D Vitamini B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur, hakkında D vitamini ve B vitamini faydaları vede bulundukları besinlerin neler olduğu hakkında bilmeniz gerekenleri hazırladık. Sizinde eğerki d vitamini b vitamini hangi besinlerde bulunur yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sezaryen Mı Tercih Edilmeli Normal Doğum Mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed