Damar Yumağı Belirtileri Nelerdir?

Damar Yumağı Belirtileri Nelerdir? Damar Yumağı Nedir?, Damar yumağı kimlerde görülür? Hakkında merak edilen, bazı bilgileri yazımızda hazırladık.

Damar Yumağı Belirtileri Nelerdir? Damar Yumağı Nedir?

Damar Yumağı Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Damar Yumağı Belirtileri Nelerdir

İç organların atardamarlarla, toplardamalar arasında, bilinmeyen bir nedenden dolayı kolcal damar ağı gelişemediğinde, atardamarların vede toplardamarların direkt bağlantılı hale gelmesi ile meydana gelen lezyonlara damar yumağı denmektedir. Damar yumağı olarak tanımlanan bu lezyonlar, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir vede tüm vücudu etkilemez. Sinir sisteminde olabilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için damar yumağı kimlerde görülür? ve damar yumağı nedir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Damar yumağı belirtileri nelerdir?

Arteriovenöz malformasyon , damar yumağı olarak bilinmektedir. Bu hastalık, damar hastalıklarından biridir. Akciğerlerde temizlenen kan, kalpten atardamarlar ile içindeki oksijeni vede besin hücrelere kılcal damarlar aracılığı ile iletmektedir. Hücrelerdeki atıkları da toplardamarlara yine kılcal damarlar vasıtası ile iletmektedir. Atardamarlarla, toplardamaları bu kılcal damar ağı birbirine bağlamaktadır. Hücrelerin beslenmesi vede atıkların uzaklaştırılması bu yapı ile mümkün olmaktadır. Damar yumağı, anne karnında meydana geldiği gibi, erişkinlikte de gelişebilmektedir. Kalıtsal değildir. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Lezyonlar kanamış olup olmamasına ya da beyindeki yerleşim yerine göre gruplandırılabildiği gibi, büyüklüğü vede yerleşim yeri ile birlikte toplardamar ağının yapısına göre de sınıflandırılabilmektedir. Yazımızın devamına giderek damar yumağı belirtileri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Damar Yumağı Kimlerde Görülür?

Damar Yumağı Belirtileri

Sinir sistemi damar yumağının çoğu belirti vermez. Başka bir neden ile MR ya da bilgisayarlı tomografi çekildiğinde tesadüfen tespit edilmektedir. Belirti vermeye başladığında kişiden kişiye oldukça değişik şikayetler gelişmektedir. Beyindeki kan akımını etkileyen lezyonlar olduğundan, baş ağrısı gibi yaygın şikayetlere neden olabilecekleri gibi, yerleşim yeri vede etkilediği beyin bölgesine bağlı olarak bulgular,

Vücudun bir tarafında kuvvetsizlik,
Dengesizlik,
Uyuşma,
Konuşma bozukluğu,
Bunama,
Çocuklarda zeke geriliği,
sara nöbet oluşturabilmektedir.

Omurilik Damar Yumağı Belirtileri

Sırt vede bel ağrısı,
Bacaklarda uyuşma ve kuvvetsizlik,
İdrar kaçırma,
Ani kanama durumunda felce neden olabilmektedir.

Genellik ile damar yumağı, zaman ile büyüme eğilimdedir. Damar dayanıklılığı vede yapısı oldukça zayıftır vede kan bu yumağın içinde çok hızlı yol almaktadır. Bu nedenle damar yumağı yeterli oksijen iletmeyip sinir dokusunun beslenmesini bozarak, kanayıp veya büyüyüp baskı yaparak şikayet yaratabilirler. Damar yumağı yer alan damarların yapısı, diğer damar yapısına göre bozuk içinden geçen kan hacmi fazla vede kan akımı hızı yüksek olduğundan, her damar yumağı hastasının kanama geçirme riski bulunmaktadır. Araştırmalar her yıl damar yumağı beyin kanama riskini %2 ila %4’ünde meydana geldiğini belirtmiştir. Kimi kişilerde fark edilmeden çok az kanama olabileceği gibi, kimi hastada ölüme neden olacak kadar çok miktarda kanama olabilmektedir.

Damar Yumağının Tedavisi Var Mı
Damar Yumağının Tedavisi Var Mı

Damar yumağı tamamen çıkarılması riskleri ortadan kaldırmaktadır. Yalnız birden yumak varlığı, yumağın büyüklüğü, beyinde kritik bölgelere yerleşmiş olması, yumakta beyin derinlerine giden toplardamarların varlığı çıkarma zorluğunu oluşturan etkenler arasındadır. Kalıcı hasar bu yüzden gelişebilmektedir. Damar yumağı tanısı beyin veya omuriliğe yönelik MR görüntüleme ile yapılmaktadır. Daha sonra tedaviyi planlamak için, anjiyografi yapılır vede detaylar belirlenmektedir.

Damar Yumağı Nasıl Tedavi Edilir?

Damar yumağı öncelikli tedavisi cerrahi operasyondur. Damar yumağının tamamı çıkarılarak beyin akım dinamiğinin normale getirilmesi amaçlanmaktadır. Bir diğer tedavi seçeneği de, gamma knife tekniğidir. Cerrahi tedavi için yüksek riskli görülen lezyonlarda kullanılmaktadır. Bu tedavi uygulandıktan ortalama 2 sene sonra yumak damarlar kapanmaktadır. Anjiyo ile girip yumağı kapatma da, cerrahi tedavi öncesi yardımcı olabilecek bir diğer yöntemdir. Çünkü yumak tam kapatılamadığı zaman kanama riski artmaktadır.

Damar Yumağı Belirtileri Nelerdir, damar yumağı tedavi edilmedi takdirde oluşturacağı beyin kanaması nedeni ile, ileri derecede hayati risk oluşturmaktadır. Bu nedenle tanının konulmasından itibaren en kısa sürede damar yumağı tedavisi yapılmalıdır. Eğer ki sizin de damar yumağı belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Damar yumağı belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da damar yumağı belirtileri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; El Bileğinde Morarma Neden Olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed