Dil Atında Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Dil Atında Şişlik Nedenleri Nelerdir? Dil Altında Şişlik Nasıl Geçer? Dil altında şişik nasıl tedavi edilir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Dil Atında Şişlik Nedenleri Nelerdir? Dil Altında Şişlik Nasıl Geçer?

Dil Atında Şişlik Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Dil Atında Şişlik Nedenleri Nelerdir

Dil altında şişlik oluşması genellik ile alerji, enfeksiyon ya da aft gibi ağız yaralarından dolayı meydana gelebilir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için dil altında şişlik nasıl geçer? ve dil altında şişlik nasıl tedavi edilir? Soruları ile ilgili cevapları bulabilirsiniz. Peki Dil altında şişlik nedenleri nelerdir?

Dil altında şişlik, enfeksiyon ya da alerjiden dolayı oluşmaktadır. Dil altında şişlik kendiliğinden geçmekte. Yalnız 10 ila 15 günden uzun süre devam ediyor ise hemen uzman hekime görünüp tedavi edilmesi gerekmektedir. Dil altında şişlik rahatsızlığı için kulak burun boğaz hastalıkları doktoruna gitmelisiniz. Doktor, sizin için en iyi tedavi yöntemini belirleyip, hemen başlayacaktır. Dil altında şişlik olması durumun da hasta ağız içi temizliğine mutlaka dikkat etmelidir. Gün içinde iki defa dişler fırçalanması ve diş ipi kullanılmalıdır. Baharatlı ya da asitli besinler tüketilmemeli ve bol bol su içilmelidir. Eğer hasta kortizonlu astım spreyi kullanıyor ise, astım spreyi kullandıktan sonra ağzını suyla çalkalanmalıdır. Gün içinde iki kez, 1 çay bardağı ılık suyun içine, yarım çay kaşığı karbonat vede yarım çay kaşığı tuz koyarak ağız içi gargarası yapılmalıdır. Sigara ile alkol kullanılması bu durumda sakıncalıdır. Siz de yazımızın devamına giderek dil altında şişlik nedenleri ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

Dil Altında Şişlik Nasıl Tedavi Edilir?

Dil Altında Şişlik Nedenleri

Dil kanseri,
Enfeksiyonlar,
Tükürük bezlerin de taş,
Tükürük bezi kisti,
Lenfoepitelyal kist,
Alerji.

Vücudun herhangi bir maddeye karşı aşırı reaksiyon almasına anafilaksi denmektedir. Anafilaksi ise, bazı gıdalara karşı besin alerjisinin olması, kullanılan bazı ilaçlar ya da bal arası gibi böceklerin sokması sonucu meydana gelir. Anafilaksi durumun da kişinin dil altın da, dahil dilinin tamamı şişmektedir. Bu gibi durumlar da kişi mutlaka doktora görünmelidir. Tükürük bezlerinde meydana gelen taş, dil altında şişlik yapabilir. Tükürük bezlerin de mineral taşlarının kristalleşmesi durumuna da, tükürük bezi taşı denmektedir. Tükürük bezi taşı, dil atında şişlik vede bunun ile birlikte dilin ağrımasına neden olabilmektedir.

Ağız içinde ya da dil altında meydana gelen enfeksiyonlar, dil altında şişlik yapabilir. Şişme ile birlikte ağrı da olabilmektedir. Dil altında enfeksiyon, kişinin farkına varmadan, dilini ısırıp dilin de yara meydana gelmesine neden olur. Ağız içinde yer alan bakteriler, dil ısırması ile oluşan yaranın üzerin de enfeksiyona neden olabilmektedir. Lenfoepitelyal kist tükürük bezlerin de meydana gelen yavaş bir şekil de büyüyen dokudur. HIV enfeksiyonunun belirtileri arasında yer almaktadır. Dil altında şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Tükürük bezlerin de enfeksiyon meydana gelmesi, taş oluşması ya da tümör neden ile tükürük bezin de kist meydana gelir. Bu durum da dil altında şişlik yaşanabilir.

Dil altında şişliğin nedenlerinden biri de dil kanseridir. Dil altında şişlik ve uzun süredir iyileşemeyen dil yaraları olarak kendini belli eder. 15 günden fazla süredir, dilde şişlik ya da dilde yaralar var ise mutlaka uzman hekime görünmelisiniz.

Dil Altında Şişlik Tedavisi

Dil altında şişlik tedavisi aslında altında yatan nedene bağlı olarak yapılmaktadır. Eğer dil altında şişlik, tükürük bezlerin de, taş oluşmasından dolayı ise doktor anti-inflamatuar ilaçlarla ya da ameliyat ile tedavi etmektedir. Dil altında şişliğe eğer tükürük bezi kisti yol açıyor ise, doktor bu durum da ameliyat ile kisti almaktadır. Dil altında şişliğin nedeni eğer ki alerjilerden dolayı oluyor ise, doktor bazı alerji ilaçları reçete etmektedir.

Dil Atında Şişlik Nedenleri Nelerdir, dil altında şişlik kendiliğinden kısa sürede geçebilen rahatsızlıklar arasındadır. Yalnız 15 günden fazla süre devam eden dil altında şişlik sorunu için doktora başvurmanız gerekmektedir. Altında yatan başka bir hastalığın habercisi de olabilir. Eğer ki sizin de dil altında şişlik nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Dil altında şişlik nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarda dil altında şişlik nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kurutulmuş Biberin Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed